Autentické príbehy, nadčasové témy

Cestovanie za vínom

0

Cestovanie za vínom

Pred nedávnom som opisoval bohatstvo viníc Moravy a krásu okolitého kraja. Rozhodol som sa pre opätovný návrat do kraja malebných viníc, historických miest a hlavne, skvelého vína. K  najznámejším vinárskym oblastiam patrí Velkopavlovická, ktorá okrem zelených radov viníc ponúka návštevníkom množstvo aktivít.

Krajinu tejto oblasti charakterizuje členitý reliéf, keď severne od najväčšej vinárskej obce Velkých Bílovic stúpa do kopcov Hustopečskej pahorkatiny a potom opäť pozvoľne klesá v úrodných rovinách až k Brnu. Patrí k najslnečnejším a najteplejším miestam Českej republiky. Pre milovníkov vína určite netreba zdôrazňovať skutočnosť, že Velkopavlovicko preslávili mimoriadne červené vína, hlavne Modrý Portugal a Frankovka, ktoré sa rodia na sprašovo-ílovitých pôdach obohatených horčíkom. V severnej časti na piesčitých pôdach okolo Hrušovan a Žabčic sa zasa darí bielym odrodám – Veltlínskemu zelenému, Ruladnskému šedému, Tramínu červenému, Pálave a Muškátu moravskému.

Nie len kvalitné vína, romantické pivnice a úžasné prírodné scenérie dokážu každoročne prilákať turistov. Kraj poskytuje obrovský potenciál vinárskej turistiky, veď sa tu nachádza druhé najväčšie mesto v Českej republike – Brno. S dominantou – hradom Špilbergom, niekdajším, najslávnejším väzením v celej Habsburskej monarchii či vilou Tugendhat, ale aj prestížnymi motoristickými podujatiami na Masarykovom okruhu láka návštevníkov, ktorí majú v metropole Moravy čo objavovať.

Ale aj ďalšie atraktívne miesta tohto regiónu patria k mimoriadne populárnym. Napríklad, legendárne miesta v okolí Slavkova, kde sa v roku 1805 odohrala slávna napoleonská bitka. Na návrší nad obcou Prace, v miestach rozhodujúcich bojov Napoleona a jeho slávnej armády, stojí kamenná Mohyla mieru s expozíciou Múzea Brnenska a kaviarňou. Na prelome novembra sa pri Mohyle mieru koná slávnostná spomienka na počesť padlých vojakov, ktorá je vyvrcholením spomienkových akcií organizovaných pri príležitosti výročia bitky. Za zmienku stojí aj barokový zámok s rozľahlým parkom v samotnom Slavkove.

K tomu je dôležité pripočítať mnohé miesta, ktoré sa už storočia môžu pýšiť povesťou významných vinárskych centier, či už spomenieme Velké Bílovice, Hustopeče, Židlochovice, alebo Čejkovice s gotickým opevnením a templárskymi pivnicami. Pivnice patria k najväčším na území Moravy. O ich tajomných zákutiach kolovali rôzne legendy, keď podľa povestí mohli ich chodbami prechádzať ozbrojení rytieri na koňoch a tiež naložené vozy. Dnes pivnice využíva spoločnosť Templářske sklepy, kde dozrieva víno a tiež sa uskladňuje. Z celkového komplexu chodieb je pre verejnosť sprístupnených 650 metrov.
Bolo by hriechom nespomenúť Velké Pavlovice s už spomínanými najlepšími podmienkami pre pestovanie hrozna.

Pokiaľ vás informácie o vinárskej Velkopavlovickej oblasti zaujali, pridávame niekoľko zaujímavostí, ktoré vám môžu pomôcť vybrať si ten najzaujímavejší program.
Zámky: Veveří, Špilberk, Bučovice, Pernštejn
Turistické a vinárske cesty: Obecní vinářská stezka obce Němčičky, Modré hory, Naučná vinářská stezka Velkých Bílovic, Stezka krajem André
Zaujímavé miesta: Větrný mlýn v Kloboukách, Kostel v Kurdějově, Kovárna v Těšanech, Hřbitov v Podivíně, Sklepní kolonie Vrbice

Peter Fritz                                     Photos: ISIFA

www.vinazmoravy.cz
www.vinarske.stezky.cz
www.jizni-morava.cz