Autentické príbehy, nadčasové témy

China in your hands / INTERVIEW

0

Vždy keď počujem pieseň skupiny T´Pau „China in your hands“, spomeniem si na osemdesiate roky, na skvelé večierky u spolužiaka a LP s lákavým obalom, na ktorom dominovala červenovlasá speváčka Carol Decker. Vtedy som sa vždy utiahol kdesi do prítmia a sníval, že raz Carol spoznám. Odvtedy prešlo množstvo času, ale sen ostal a teraz sa stal realitou. Spoznal som Carol Decker.

Píše sa rok 1980. Vo svete rezonuje refrén piesne China in your hands natoľko, že sa stala najhranejšou skladbou. Carol, spomínate si na obdobie, keď sa T’pau stala slávna?
Bolo to neuveriteľné. Vždy som túžila stať sa úspešnou, a preto ma veľmi potešil úspech nášho prvého singla Heart & Soul. Ani v tých najodvážnejších snoch som však nepredpokladala, že sa nám podarí vydobyť si taký úspech ako s piesňou China in your hands. Keď sa dnes obzriem do minulosti, pripadá mi to ako bláznivý sen.

Pri počúvaní vašej najslávnejšej piesne som vždy prežíval a prežívam aj dnes eufóriu, nadšenie. V čom podľa vás spočíva sila tejto piesne? V texte, melódii, v znamení tej doby?
Myslím si, že väčšina ľudí si text piesne vykladá po svojom. V texte ide v podstate o to, aby bol človek naozaj opatrný pri nápĺňaní svojich snov a túžob. Na druhej strane ľudia väčšinou obľubujú balady so silným nábojom. A pieseň China in your hands charakterizuje krásna melódia. Na úspechu má výrazný podiel aj producent Roy Thomas Baker. Je to jednoducho skvelá vec.

Po rokoch ste sa rozhodli oživiť T’pau a stali ste sa lídrom formácie. Kde ste hľadali guráž a motiváciu zvládať všetky úlohy spojené s vedením kapely?
Nuž, je to dosť ťažké, pretože nemám dostatok skúseností s manažovaním. Väčšinou sa veľmi nezaujímam o okolnosti týkajúce sa zmlúv a ponúk. Zaujíma ma skôr to, či je ponuka atraktívna, zaujímavá a mám záujem ju akceptovať. Môj manažment má na tento problém rovnaký názor. Moju aktivitu a snahu oživiť kapelu, ovplyvnila snaha opäť aktívne pracovať. V čase, keď sa pôvodná zostava rozpadla, všetko sa rozbehlo dolu kopcom. Stratila som iskru a takmer každá maličkosť ma iritovala. Nedokázala som si predstaviť svoju budúcnosť. Odrazu stála predo mnou v tmavých farbách. Obávala som sa neúspechu, trápili ma myšlienky, že už nikdy nezaznamenám popularitu ako v minulosti, nezaspievam si ďalší hit. Musím úprimne priznať, že to bolo veľmi ťažké obdobie, ale pohľad pravde do očí znamenal sebareflexiu. Namiesto obáv som si zvolila prácu, aj keď náročnú, s novými výzvami, ale oslobudzujúcu. Agentúry ma opätovne kontaktovali, znovu som ponorená do vĺn showbizu. Okrem toho som si zabezpečila výhodné príjmy (to len pre prípad, keby ste mali o mňa strach!). Výraznú úlohu pri návrate na výslnie zohrala naša web stránka www.tpau.co.uk.

Z idolu mnohých mužov ste sa pretransformovali do úlohy matky. Ako ste sa stotožnili s novým poslaním vo svojom živote?
Je to milé, že o tom hovoríte, ale o podobnej úlohe som nikdy nepremýšľala. Dúfala som, že som atraktívna, snažila som sa módne obliekať a udržiavať sa vo forme. Až neskôr som si začala uvedomovať, nakoľko som ovplyvnila našu generáciu. Novej, neznámej úlohe matky som sa musela prispôsobiť. Keď sa moja dcéra, dnes osemročná slečna Scarlett, narodila, milovala som ju z celého srdca, ale trvalo mi asi tri roky, kým som skutočne objavila čaro postavy domácej panej. Neskôr, po narodení syna Dylana, ten má dnes tri roky, som si konečne začala vychutnávať možnosť tráviť väčšinu času doma a byť matkou na plný úväzok. A skutočne, je to vzrušujúce. V minulosti som patrila k veľmi ambicióznym ľuďom a doslova som neuznávala ženy, ktoré si nebudovali kariéru. Bolo pre mňa nepredstaviteľné stať sa jednou z „neambicióznych žien“.

Ako sa vám darí dnes? Na čom pracujete, aké projekty vás čakajú v blízkej budúcnosti?
V týchto chvíľach je pre mňa rodina najdôležitejšia. Pred niekoľkými rokmi som sa vydala za svojho snúbenca a otca mojich detí Richarda Coatesa. Richard vlastní dve reštaurácie pri Henley On Thames. Pozrite si www.thecherrytreeinn.com a www.thesugarloafinn.com. Okrem rodinných povinností však opäť spievam, vystupujem v televízii, v rádiu, poskytujem rozhovory a samozrejme, sprevádzam deti do školy, nakupujem pečivo. Život je veľmi hektický, ale aj príjemný.
Ďalší hit by mi určite nezaškodil, ale neverím, že sa ešte nejakého dočkám!

Peter Fritz                                                          Photos: ISIFA, Carol Decker Archive

www.tpau.co.uk