Autentické príbehy, nadčasové témy

Chuť ukrytá vo fľašiach JM Vinárstva Doľany

0

Kto ochutnal vína z produkcie JM Vinárstvo Doľany, alebo sa zúčastnil aspoň jednej z mnohých akcií tejto spoločnosti, hneď pochopil, že nie je víno ako víno. Spoločnosť JM Vinárstvo Doľany sa nesie v duchu tradície a snahy o dosahovanie najvyššej kvality. Spoločnosť neprezentuje svoje vína ako najkvalitnejšie, najchutnejšie, pretože každý z nás je jedinečný tým, že máme radi niečo iné, že niektorí preferujeme kyslejšie, iní zasa sladšie, niektorí červené, či iní biele. Čo vám ale môže ponúknuť sú vína, ktoré sa vyrábajú najmodernejšími technológiami, ktoré sú dostupné na trhu a využívané či už vo Francúzsku, Španielsku či v Amerike. Doprajte si tradičné vína z Dolian vyrábané svetovou technikou a posúďte samy, či vám chutia.

Výberové vína s prívlastkom pre každého

JM Vinárstvo Doľany pôsobí v malokarpatskom regióne od roku 1986. Založeným vinárskej firmy si Ing. Jozef Mikuš splnil svoj sen. O vinách z produkcie JM Vinárstvo Doľany rozpráva s nadšením a skromnosťou: „Vína z našej produkcie majú pôvod v našich viniciach. To je základ, na ktorom staviame, pretože máme možnosť ovplyvniť kvalitu vína priamo vo vinohrade. Vinohrady JM Vinárstvo Doľany sa rozprestierajú na svahoch Malých Karpát medzi Doľanmi a Dolnými Orešanmi na rozlohe 105 hektárov. Pestrá skladba našich viníc nám umožňuje vyrábať širokú paletu akostných vín najvyššej kvality. Prednosť dávame výberovým vínam s prívlastkom, ktoré vyjadrujú mieru „terroir“, ale i doslova „genia loci“ tohto vinohradníckeho kraja. Pestujeme tradičné ale aj nové odrody, známe na Slovensku aj vo svete.“

Merlot 2004 z JM Vinárstvo Doľany – najpredávanejšie víno v Národnom salóne vín SR
Rady tých naj vín z produkcie JM Vinárstva Doľany sa rozšírili o ďalší prívlastok, najpredávanejšie víno v Národnom salóne vín SR, o Merlot 2004.
Merlot 2004 je jedno z mála vín, ktoré sa môže popýšiť množstvom ocenení. Sláva a „chuť“ tohto vína prekračujú hranice Slovenska – naposledy zlatá medaila na medzinárodnej súťaži v Slovinsku.

Pán Mikuš, majiteľ JM Vinárstva Doľany, je v týchto veciach skromný. Samozrejme každé ocenenie poteší, lebo hovorí o tom, že to, čo robí a ako robí, robí dobre. Ako sám hovorí, snaží sa, aby víno, ktoré vyrába chutilo 80 % zákazníkom a evidentne sa mu to darí. Na trhu ponúka vína, ktoré sa vyrábajú najmodernejšími technológiami, ktoré sú dostupné na trhu a využívané či už vo Francúzsku, Španielsku či v Amerike.

O prvenstve vína z JM Vinárstva Doľany v NSVSR sme sa zhovárali s pánom Radovanom Polákom, hlavným someliérom NSVSR.

Čo NSVSR vlastne znamená? Aká je to organizácia, prečo vznikla, čo je jej cieľom?
Národný salón vín SR je výberovou súťažou vín vyrobených na Slovensku z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky. Organizuje sa ako finále súťažných degustácií vín uskutočnených v konkrétnom roku. Prevádzkovateľom NSVSR je Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. Cieľom je prezentácia najlepších slovenských vín takpovediac pod jednou strechou – ochutnávky a predaj vín sú na jednom mieste v pivničných priestoroch Pezinského zámku. Návštevníci tu môžu ochutnať vína z celého Slovenska, momentálne tu máme zastúpených 37 výrobcov vína.

V NSVSR máte 100 rôznych vín, jedným z nich je aj Merlot 2004 z JM Vinárstva Doľany. Ako sa mu darí?
Merlot 2004 z produkcie JM Vinárstva je momentálne najviac predávané víno nielen v tomto ročníku, ale je to najviac predávané víno za 5 rokov fungovania salónu čo do množstva predaného vína z jedného druhu v jednom ročníku.

Prečo sa najlepšie predáva práve Merlot?
Odroda Merlot má v salóne minimálne zastúpenie a to je len z produkcie JM Vinárstva Doľany. U návštevníkov je táto odroda často veľmi žiadaná a keď si k tomu pridáte ešte starší ročník, teda 2004, je to ideálna kombinácia. Často sa stáva, že červené vína prichádzajú do NSVSR veľmi mladé, nevyzreté, takže záujem je o staršie ročníky, ktorých býva každý rok veľmi málo. Merlot 2004 má všetky atribúty, aby sa dobre predával v našich priestoroch. Má nádhernú vôňu prezretých sliviek, v chuti jemné čokoládové a tabakové tóny umocnené nevtieravým „barikom“ a zrecí potenciál ďalšie 3-4 roky. Cena v tomto prípade nehrá až takú dôležitú rolu.

Máte zdegustované aj iné vína z JM Doľany? Aký máte názor na vína tejto značky?
Keď sa pozerám na značku JM Vinárstvo Doľany, pozerám na prosperujúcu firmu, kde je vidieť veľký kus práce. Je to značka nielen vinárstva, ale aj vinohradníctva. Starostlivosť o viac než 100 hektárov viníc a potom následná výroba vína je náročná práca, a za každým „dúškom vína“ je cítiť starostlivosť a ruku vinára. Z produkcie JM Vinárstva ma momentálne oslovujú viac červené vína, ako Cabernet Sauvignon 2006, Alibernet 2007 a, samozrejme, spomínaný Merlot 2004.

Na zdravie Merlotu 2004!

www.jmvinar.sk