Autentické príbehy, nadčasové témy

Cigarety si vie kúpiť každé štvrté dieťa. Je za tým ľahostajnosť dospelých

- Reklama -

Napriek všeobecne známym rizikám fajčenia, obzvlášť pre deti, cigarety a podobné výrobky určené na fajčenie sú podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie stále dostupné nielen mladistvým, ale aj maloletým, teda žiakom základných škôl. Hoci pravidelná kontrola predaja tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov ukazuje mierne zlepšenie oproti roku 2023, výsledky zostávajú alarmujúce – tieto výrobky si dokáže kúpiť až každé štvrté dieťa, konkrétne v 28,02 % prípadov. Iniciatíva Na veku záleží, ktorá sa už viac ako 25 rokov venuje ochrane detí a mladistvých pred fajčením, apeluje na predavačov a dospelých: nebuďte ľahostajní k predaju cigariet deťom.

Uprostred leta 2024[1] Slovenská obchodná inšpekcia v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží zrealizovala celoslovenskú kontrolnú akciu zameranú na dodržiavanie zákazu predaja tabakových výrobkov mladším ako 18 rokov. Pod dohľadom inšpektorov sa 10 maloletých (11 – 14 rokov) a 16 mladistvých (15 – 17 rokov) figurantov zúčastnilo 853 kontrol, pri ktorých sa snažili kúpiť cigarety, výrobky na fajčenie neobsahujúce tabak, bezdymové tabakové výrobky či elektronické cigarety v rôznych typoch predajní. Inšpektori sa sústredili nielen na tradičné predajne, ako sú potraviny, trafiky, čerpacie stanice a gastro prevádzky, ale aj na elektroobchody, predajne rozličného tovaru a internetový predaj, kde sú dostupné nové typy výrobkov – najmä elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky.

KTO NAJVIAC CHYBOVAL

Počas kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie bolo preverovaných 853 obchodníkov, z toho 812 v kamenných obchodoch a 41 v e-shopoch. Cieľom bolo pokryť čo najširšiu škálu predajných miest: kontroly prebehli v 271 obchodných reťazcoch, 206 trafikách a novinových stánkoch, 157 ďalších obchodoch (napríklad nákupné centrá či elektroobchody), 118 čerpacích staniciach a 60 gastro prevádzkach.

„Výsledky ukázali, že vo viac ako štvrtine (28,02 %) kontrol obchodníci porušili zákon a predali tabakové a súvisiace výrobky osobám mladším ako 18 rokov, čo znamená, že takmer každý štvrtý pokus neplnoletej osoby o kúpu bol úspešný. Alarmujúce je, že v 11 % prípadov (presne 11,30 %) sa výrobky dokonca dostali do rúk deťom vo veku 11 – 14 rokov, teda žiakom základných škôl. I napriek tomu, že ide o zlepšenie celkových výsledkov oproti minulému roku (35,95 % porušenie zákona), stav dodržiavania zákona je stále znepokojivý a cesta k úplnému zamedzeniu predaja tabakových a súvisiacich výrobkov deťom je ešte dlhá,“ uviedla Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

Najväčšie porušenia zákona odhalili kontroly na čerpacích staniciach, kde v takmer každom treťom prípade (38,98 %) obchodníci nedodržali vekové obmedzenie a predali tabakové a súvisiace výrobky neplnoletým. Zo 118 kontrolovaných čerpacích staníc došlo k porušeniu zákona v 46 prípadoch, čo jasne ukazuje, že práve na týchto miestach je problém najvypuklejší.

Na opačnom konci rebríčka pochybení sú trafiky a novinové stánky, kde bolo zistené porušenie v približne pätine prípadov (21,84 %), a obchodné reťazce, kde kontrolóri zistili pochybenia vo štvrtine prípadov (23,98 %). Z týchto údajov je vidieť rozdiely medzi jednotlivými typmi predajní, čo môže naznačovať odlišný prístup personálu k zodpovednosti za dodržiavanie zákona.

Kontroly ukázali, že problém nie je len v kamenných predajniach, ale aj pri online nákupoch, kde bolo vykonaných 41 kontrol a k porušeniu zákona došlo v tretine prípadov (31,71 %), konkrétne pri 13 nákupoch. Z celkového počtu 41 kontrol e-shopov, v 18 prípadoch obchodník používal elektronický systém overovania veku (registrácia spotrebiteľa, nahratie dokladu totožnosti). V 4 prípadoch nebolo možné vyhodnotiť funkčnosť systému overovania veku používaného obchodníkom, pretože v troch prípadoch nebolo možné pokračovať v objednávke, e-shop bol následne nefunkčný a v jednom prípade bola objednávka následne obchodníkom zrušená.

8 kontrol e-shopov bolo vykonaných so spôsobom doručenia osobne na predajni, pričom až v 6 prípadoch si obchodník neoveril vek kupujúceho. Spôsob doručenia prostredníctvom kuriéra bol zvolený v 7 prípadoch, z toho v 3 prípadoch nebol overený vek kupujúceho. Prostredníctvom doručenia tovaru na samoobslužné výdajné miesto boli vykonané 4 kontroly, z toho k porušeniu došlo v 4 prípadoch. 

Aktuálne zistenia potvrdzujú aj to, že až v 13 prípadoch obchodníci používajú systém overovania veku pri predaji tabakových a súvisiacich výrobkov na diaľku, ktorý pri kontrole nebol plne funkčný.

„Aj napriek pravidelným školeniam, jasným zákonným obmedzeniam a viacstupňovým kontrolám je vidieť, že časť predavačov sa stále stavia ľahostajne k svojej zodpovednosti a vedome obchádza pravidlá,“ uviedla riaditeľka SOI Nadežda Machútová. „Táto ľahostajnosť vedie k tomu, že sa tabakové a súvisiace výrobky dostávajú do rúk neplnoletých osôb. Bez ich aktívnej zodpovednosti však nezabezpečíme plnú ochranu detí pred škodlivými účinkami fajčenia,“ dodáva.

KDE PRAMENÍ ĽAHOSTAJNOSŤ DOSPELÝCH K CIGARETÁM V RUKÁCH DETÍ

Napriek tomu, že predajcovia majú k dispozícii viacero spôsobov, ako zabrániť predaju tabakových výrobkov mladistvým, predavači tieto pravidlá často ignorujú. Podľa sociologičky Silvie Porubänovej táto ľahostajnosť súvisí s vysokou mierou tolerancie voči fajčeniu v spoločnosti. „Dnes žijeme v ťažkej dobe, zavalení rôznymi problémami a závislosti sa stali súčasťou našich životov,“ vysvetľuje Silvia Porubänová. Fajčenie či používanie nikotínových výrobkov, dokonca aj medzi deťmi a mladistvými, už v súčasnosti nevyvoláva taký odsudzujúci postoj, ako tomu bolo pred desaťročiami. Mnohí dospelí, konfrontovaní so závažnejšími závislosťami, ako je alkoholizmus či drogová závislosť u mladistvých, vnímajú fajčenie ako „menšiu“ závislosť, ktorú je jednoduchšie tolerovať.

Sociologička tiež poukazuje na fakt, že vysoká tolerancia k fajčeniu často pramení priamo z rodín a kolektívov, kde deti a mladiství túto ľahostajnosť zažívajú. Predavači – ľudia v prvej línii predaja – si pritom neraz neuvedomujú svoju zodpovednosť a úlohu, ktorú zohrávajú vo formovaní zdravého prostredia pre mladých. Zanedbávajú nielen svoju lojalitu k zamestnávateľovi, ale aj širšiu spoločenskú rolu mentorov a dospelých vzorov. Ak nestačia hrozby vysokých sankcií, je potrebné predavačov motivovať inými spôsobmi – napríklad vzdelávaním, pozitívnym vyzdvihnutím zodpovedného správania a vytváraním prostredia, kde je dodržiavanie zákona oceňované,“ dodáva Silvia Porubänová.

FAJČENIE JE PRE ZDRAVIE DETÍ OHROZUJÚCA ZÁVISLOSŤ

Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku a nikotínu sa považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá predchádzať. Až 90 % tvrdých dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. Odborníci sa zhodujú, že ak chceme znížiť celkový počet fajčiarov, musíme omnoho intenzívnejšie upriamiť pozornosť na mladistvých fajčiarov. Deti a mladiství by nemali fajčiť vôbec.

„Ajmenej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy,“ vysvetľuje riziká Sabína Lužica Brédová, odborníčka na závislosti z OZ Prima a dodáva: „V súčasnosti sú veľkým problémom aj iné spôsoby konzumácie nikotínu, pri ktorých je ešte rýchlejšia cesta k závislosti ako pri klasickom fajčení. Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu, ako klasické cigarety. Bežná cigareta obsahuje asi 8 mg nikotínu, nikotínové vrecúško obsahuje 20 mg, tabakové neraz aj viac. Z toho vyplýva, že má silný stimulačný a psychoaktívny účinok, a vyšší adiktívny potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou.“  Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

AKÉ KROKY PRIJMÚ PREDAJCOVIA?

Iniciatíva „Na veku záleží“ dlhodobo spolupracuje s obchodníkmi na vzdelávaní zamestnancov o právach a povinnostiach pri predaji tabakových výrobkov a výrobkov na fajčenie. Tento rok, spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu, Asociáciou hotelov a reštaurácií SR, predajcami tabaku, čerpacími stanicami a ďalšími partnermi, pripravili komplexný online aj offline systém vzdelávania v oblasti dodržiavania zákona o ochrane nefajčiarov. Napriek týmto opatreniam však kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie odhalila, že tabakové výrobky boli predané takmer každému štvrtému dieťaťu. Ako ďalej?

„Obchodníci si plne uvedomujú svoju zodpovednosť za dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov a vekového limitu 18 rokov. Dbáme na to, aby každý náš zamestnanec, ktorý je oprávnený predávať tabakové výrobky či produkty na fajčenie, vnímal svoju mieru zodpovednosti v právnej aj etickej rovine pri ich predaji. Preto absolvujú pravidelné školenia, ktoré nielenže pokrývajú základné zákonné požiadavky, ale tiež zahŕňajú rôzne praktické scenáre, s ktorými sa môžu stretnúť pri práci, a postupy, ako efektívne riešiť situácie, v ktorých by mohol byť zákazník mladší ako 18 rokov,“ uviedol Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR.

„Ich vedomosti pravidelne preverujeme prostredníctvom testov, simulovaných nákupov a kontrol, pričom zbierame spätnú väzbu, ktorá nám pomáha zlepšovať programy vzdelávania. Hľadáme ďalšie inovácie a efektívne nástroje, ako motivovať personál k dôslednej kontrole veku zákazníkov. Veríme, že týmto spôsobom dokážeme prispieť k prevencii predaja tabakových výrobkov maloletým a mladistvým“, dodal Filip Kasana.

OKRÚHLY STÔL

Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov berú obchodníci vážne, a preto sa  stretnú pri okrúhlom stole s iniciatívou Na veku záleží a Slovenskou obchodnou inšpekciou. Spoločne budú hľadať nové spôsoby, ako ešte lepšie chrániť mládež pred prístupom k tabakovým výrobkom. Toto stretnutie im dá príležitosť vymeniť si skúsenosti z praxe, navrhnúť konkrétne opatrenia a posilniť vzdelávanie predajcov.

www.navekuzalezi.sk


[1] SOI – celoslovenská kontrola zákazu predaja tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov, vykonaná v období od 15. júla do 2. augusta 2024.

foto: Shutterstock

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -