Autentické príbehy, nadčasové témy

COGNAC VALLEIN-TERCINIER: CESTA V ČASE

0
COGNAC VALLEIN-TERCINIER: CESTA V ČASE

„Anjelský podiel“ v Cognacu, ktorý vzniká vyparovaním alkoholu z dozrievajúcich destilátov, tu predstavuje ročne až okolo 20 miliónov (!) fliaš. Dýcha sa tam skrátka úplne iný vzduch… Privoňajte si k nemu prostredníctvom degustácie butikových koňakov od rodiny Vallein-Tercinier.

 

NIE KAŽDÉ BRANDY JE COGNAC…

Francúzi radi hovoria, že každý koňak je brandy, ale nie každé brandy je koňak. Koňak, pomenovaný podľa mestečka v regióne, musí byť vyrobený metódou dvojitej destilácie bieleho vína z vymedzenej oblasti* v medených destilačných prístrojoch (l´alambic charentais) a dozrievaný v dubových sudoch minimálne dva roky (a má min. objem alkoholu 40 %). Vznik tohto destilátu sa datuje do 16. storočia, keď Holanďania potrebovali na obchodovanie stabilnejší produkt ako víno, ktoré sa „lámalo“ často už na jar nasledujúceho roku po vinobraní. Dlhé plavby mu nerobili veľmi dobre a strácalo hodnotu. „Brandewijn“ („pálené víno“) dávalo stabilný nápoj s vyšším stupňom alkoholu, ktorý sa zvykol piť riedený. V 17. storočí nastúpila dvojitá destilácia. Postupne sa prišlo aj na to, že sudy, ktorých prvotnou úlohou bolo skladovanie a preprava, obohacujú koňak o zaujímavé arómy a dozrievanie v nich dodáva destilátu jeho výslednú komplexnosť. Takže vďaka postupnej kumulácii skúseností a poznatkov našich bonvivánskych európskych predkov si dnes môžeme vychutnať tieto jemné, elegantné a aromaticky komplexné destiláty.

COGNAC VALLEIN-TERCINIER

Malé rodinné koňakové domy, ktoré nepodliehajú rozmarom trhu, si ako oko v hlave strážia svoje rezervné destiláty. Preto vedia prekvapiť jedinečným produktom. Rodina Vallein-Tercinier zapustila korene v regióne Cognac (Domaine des Forges) už pred viac ako 500 rokmi. V roku 1850 založila spoločnosť, ktorá začala aktívne obchodovať s koňakom. V roku 1920 začala predávať koňak vo fľašiach pod vlastným menom, doma aj na export. Pred II. svetovou vojnou patrilo medzi ich trhy aj Československo. No a teraz nastal čas, aby sa reputácia týchto skvelých, a ako sa dnes vraví – butikových koňakov – u nás opäť obnovila.

Už ich VSOP či XO prekvapia svojou kvalitou, no a koňaky produkované ako „single cask“ (brut de fût) sú vyberané spomedzi rezervných destilátov. Iba sudy, ktoré nevykazujú pri degustácii žiadnu chybu či nedostatok, ale naopak možno ich považovať za jedinečné a výnimočné, sú individuálne fľašované. Ročníkom sa v Cognacu kedysi neprikladal význam, pretože výsledný koňak vo fľaši bol vždy blendom. A tak predošlé generácie Vallein Tercinier iba jednoducho označili sudy tak, že pre vlastnú potrebu a bez ostatných byrokratických záznamov a ceremónií (tak typických pre Francúzsko) na ne kriedou napísali rok zberu. Preto síce možno toto „rodinné striebro“ presne datovať a identifikovať, avšak nemožno na fľaši explicitne uviesť daný „vintage“, teda ročník (ako inak, francúzska reglementácia je veľmi prísna ohľadom jeho dokladovania). Vallein Tercinier preto „publikuje“ limitované edície, ktoré daný rok evokujú a obsahujú v názve:  Lot 90 (Šarža 90) alebo Rue 75 (Popisné číslo 75) – sú teda unikátmi z daného roku 1990 či 1975. A kto by sa hanbil darovať, či  kto by sa vzpieral byť obdarovaný niečím ako L´Erotique 69 či milenárna Odyssée 2000 ?

CESTA V ČASE

Ochutnávanie koňakov chce čas a pohodu. U nás v CORK Wine Bar nájdete oboje a postupne sa zastavíte v minulosti, nedávnej aj vzdialenejšej, ktorú v sebe obsiahnu ročníkové „chuťovky“ od Vallein-Tercinier.

Odysée 2000 (Fins Bois 2000, Alk.: 46 %) Relatívne mladý, avšak už homogénny a aromaticky zaujímavý single barrel koňak s tónmi agátu, bielych kvetov, lipy, santalu a čierneho korenia. Na podnebí rozľahlý s dotykom eukalyptu. Veľmi príťažlivý pre amatérov whisky.

L´Erotique 69 (Grande Champagne 1969, Alk.: 47 %) Za neodolateľne marketingovým názvom sa skrýva srdce regiónu Cognac (Grande Champagne). Pôžitok zo súhry tónov zázvoru, škorice, vanilky sladkého drievka a sečuánskeho korenia. Na podnebí zaoblené, sladké a s predlhou koncovkou vystavanou na praženej káve a tmavej čokoláde. Sexi koňak pre znalcov.

Vychutnajte si prechádzku svetom koňakov u nás vo Wine Bar Cork na Panskej 4 v Bratislave alebo na Levočskej 15 v Poprade (cork.sk). A TERAZ UŽ AJ v Bratislave na NÁM. Ľ. ŠTÚRA v novootvorenom CORK TASTE&SHOP.

Krásny a hodnotný dar pre svojich priateľov môžete zadovážiť aj z portfólia firmy Winetime (winetime.sk), ktorá na Slovensko dováža Cognac Vallein-Tercinier.

Na zdravie!

Eleonóra Krčméryová, *Dip WSET/ *DUAD

*Dip WSET (WSET Level 4 Diploma, Wine&Spirit Education Trust, London)

*DUAD (Diplôme Universitaire d´Aptitude à la Dégustation, Institut d´Oenologie de Bordeaux 2)

 

Fotografie: Winetime

 

www.winetime.sk