Autentické príbehy, nadčasové témy

Ďalší úspešný rok klasiky Breeders‘ Cup

0

Dvadsiatyšiesty ročník Breeders‘ Cupu je už definitívne minulosťou. Podobne ako v predošlých rokoch, ani tento raz obľúbená dostihová klasika fanúšikov turfu nesklamala. Areál Santa Anita Park bol v čase konania neoficiálnych majstrovstiev sveta doslova nabitý emóciami, diváci pozorne a s nadšením sledovali počínanie svojich favoritov.

Tohtoročný Breeders‘ Cup sa uskutočnil 6. a 7. novembra, v takmer ideálnych poveternostných podmienkach. Teplotné rekordy síce nepadli, no napriek tomu účastníkov dostihov i nadšencov na tribúnach privítalo príjemné, slnečné počasie. O tom, že návštevnosť bola skutočne hojná, svedčia zverejnené čísla, ktoré vyznievajú v porovnaní s minuloročnými výrazne lepšie. Vzrušujúce súboje v areáli Santa Anita Park v kalifornskom meste Arcadia si tentokrát nenechalo ujsť 96 496 divákov, čo predstavuje oproti roku 2008 nárast o 16%. Breeders‘ Cup prebiehal podobne ako v minulosti 2 dni, zvýšil sa ale celkový počet dostihov. V piatok 6. novembra ich bolo na programe šesť, v sobotu 7. novembra osem. Džokeji a kone mali k dispozícii dráhu Pro-ride s umelým povrchom, ktorá sa prvýkrát dostala k slovu minulý rok najmä kvôli zvýšeniu šancí európskych účastníkov, a pre Európanov klasickú trávnatú dráhu.

Pred začiatkom jednotlivých zápolení panovalo v areáli Santa Anita Park napätie. Na zozname štartujúcich sa nachádzalo totiž 10 predošlých víťazov Breeders‘ Cupu, čo znamenalo zaujímavú koncentráciu konkurentov na jednom mieste. Trom z nich sa napokon podarilo zaznamenať opätovný triumf na prestížnom americkom podujatí. Šancu súperom nedala minuloročná víťazka „Ladies Classic“ Zenyatta, ktorá aj počas tohto ročníka očarila neskutočne pôsobivým triumfom. Jej výhra je o to významnejšia, že sa zrodila v napínavom súboji so zástupcami silnejšieho pohlavia. Zenyattu dokázala skvele napodobniť kobyla Goldikova v súťaži „Mile“ a v „Turfe“ si zopakoval prvenstvo Conduit.

Top džokejom počas dvoch dní Breeders‘ Cupu sa stal Julien Leparoux, ktorý zo 14-tich dostihov vyhral tri („Filly and Mare Sprint“, „Juvenille Fillies“ a „Dirt Mile“). Dvadsaťšesťročný ročný rodák z Francúzska, momentálne zamestnaný „jazdami“ v Spojených štátoch bol vôbec jediným tohtoročným účastníkom Breeders Cupu, ktorému sa podarilo vyhrať viac ako jedny dostihy. Za senzačné výkony si vyslúžil nielen slová chvály a uznania, ale aj ocenenie „Bill Shoemaker Award“. Šiesty a siedmy november priniesli šťastie aj štyrom džokejom (Ahmedovi Ajtebimu, Joelovi Rosariovi, Joeovi Talamovi a Thomasovi Queallimu), ktorý si pripísali na konto premiérové víťazstvá v Breeders‘ Cupe. Z triumfov na tomto podujatí sa prvýkrát radovala aj pätica trénerov Konner, Gaines, Maker, Romans a Cecil.
Zápolenia rýchlych koní odohrávajúce sa v kalifornskej aréne Santa Anita Park si nenechali ujsť ani rôzne významné osobnosti.

Hoci guvernér „slnečného štátu“ Arnold Schwarzenegger tento raz chýbal, cestu do Arcadie si našlo niekoľko ďalších celebrít. Fotografov očarila pôvabná Malika Sherawat, herečka pôsobiaca v Bollywoode, mekke indického filmového priemyslu, ktorá bola zároveň na pohľad príjemnou „ozdobou“ pri odovzdávaní tohtoročných trofejí. Pozornosť pútal aj britský dostihový analytik John McCririck, už tradične odetý do extravagantného oblečenia, v blízkosti hrdých víťazov mohli diváci uvidieť bývalého ďzokeja Pata Daya. O príjemné spestrenie dvoch vzrušujúcich súťažných dní sa postarala soulová hudobná skupina Boyz II Men, ktorá v 90-tych rokoch patrila medzi najúspešnejších dobyvateľov vrcholov hitparády Billboard Hot 100. Trojica interprétov chytila za srdce príjemnou „acapella“ verziou kultovej skladby „God Bless America“. Breeders‘ Cup už tradične patrí medzi obľúbené zastávky nestarnúcej a stále šarmantnej Bo Derek. Milovníčka rýchlych koní a Formule 1 výrazne povzbudzovala kobylu Zenyatta. Dostihmi boli očarené aj herečky Viveca Fox a Elizabeth Banks, aj ich herecký kolega Jerry O Connell. Kvalitné športové podujatie, na ktorom sa v priebehu dvoch dní „rozdalo“ takmer 26 miliónov dolárov poslúžilo okrem iného dobrej veci. V Arcadii sa uskutočnilo stretnutie členov organizácie „The V Foundation for Cancer Research“ zaoberajúcej sa výskumom rakoviny. Touto nepríjemnou chorobou trpí napríklad slávny herec Dennis Hopper, ktorý si aj napriek vážnym zdravotným problémom nenechal skvelé dostihy ujsť a poctil kalifornskú arénu svojou prítomnosťou.

Hoci posledné dva ročníky Breeders‘ Cupu na hipodróme v Santa Anita Park patrili k mimoriadne úspešným, tento veľký dostihový event sa o rok predsa len presťahuje do Kentucky – „štátu koní“, kde sa bude 5. a 6. novembra 2010 súťažiť v louisvillskom areáli Churchill Downs.

Marcel Letko                          Photos: ISIFA

www.breederscup.com