Autentické príbehy, nadčasové témy

David z Louisville / INTERVIEW

0

David Dominé sa do Lousvillu zamiloval. Bola to láska na prvý pohľad. No obľúbil si aj skvelú kentuckú kuchyňu, ktorá ho čoraz viac fascinuje. Svoje nadšenie pretavil do mnohých skvelých titulov z oblasti gastronómie či zaujímavých duchárskych historiek. Počas návštevy priemyselného centra Kentucky som si nenechal ujsť príležitosť spoznať tohto skvelého autora a jeho prácu. Logickým vyvrcholením bol náš rozhovor, ktorý sme venovali Louisvillu.

David, keď som si prečítal úvodnú časť vášho sprievodcu Louisvillom, tak ma zaujala informácia, že ste pôvodne plánovali zostať v tomto meste iba rok. Nakoniec ste sa do Louisvillu zamilovali a žijete tu už dlhé roky. Čo vás motivovalo k tomuto rozhodnutiu?
Myslím, že moje rozhodnutie ovplyvnilo viacero faktorov. Jedným z nich je štvrť Old Louisville, kde som svojho času žil. Chodieval som na prechádzky, pričom som sa nechal unášať krásou šarmantných starých domov a rezidencií. Rýchlo som sa do nich zamiloval. Potom som objavil mnohé ďalšie zaujímavé miesta i štvrte, ktoré ma dokázali zaujať úžasnou architektúrou. Od architektúry bol už len krok k ďalším miestam. Napríklad, obrovské čaro v sebe ukrýva Churchill Downs spoločne s dostihovou históriou, rovnako ako dejiny bourbonu a tabaku. Práve tieto odvetvia pomohli formovať mesto a pretvoriť ho do dnešnej podoby. Sú súčasťou jeho identity. Okrem toho milujem jedlo a varenie, pretože Louisville sa môže pochváliť mnohými skvelými reštauráciami. Tie sa snažia zameriavať hlavne na regionálnu kuchyňu plnú chutí Kentucky. Potom aby ste nemali radi gastronómiu. No a veľmi dôležitým aspektom sú samotní obyvatelia Louisvillu. Našiel som tu veľmi ústretových ľudí, ktorí si uvedomujú realitu života. Nesnažia sa upozorňovať na to, aké statky vlastnia, skôr naopak, sú skromní. Pritom žijú v meste, ktorá má čo návštevníkovi ponúknuť. Aj ja som jedným z návštevníkov, ktorí sa do tohto mesta zamilovali.

Mali ste možnosť spoznať veľa miest, dokonca ste určitý čas študovali v Európe -.v rakúskom Grazi. V čom je Louisville iný od ďalších miest?
Myslím, že je to jednoducho jeho špecifický „feeling”, ktorý ho odlišuje od iných miest. Veď pôvodne slúžil ako symbolická brána na divoký západ a križovatka ciest medzi východom a západom na rieke Ohio. Potom keď do Lousivillu dorazila železnica, stal sa centrom na trase z Chicaga na severe do New Orleans na juhu. Mesto je tiež zvláštne v tom, že sa v ňom premiesili vplyvy priemyselného severu s agrárnym juhom.
Medzi americkými mestami zastáva pozíciu miesta bohatého na tradície, históriu a architektúru. Samozrejme, Kentucky Derby predstavuje pre obyvateľov mesta absolútnu silu. Na tento dostihový event sa teším každý rok.

V neposlednom rade ponúka Louisville úžasné možnosti bývania. Výhodou je okrem iného dobrá cena nehnuteľností. Trojposchodové viktoriánske sídlo so šiestimi spálňami, ôsmymi krbmi napríklad stojí iba 300 000 dolárov. Dokonca poznám jedného človeka, ktorý obrovské sídlo s dvanástimi spálňami vybudované v roku 1900 kúpil za 600 000 dolárov.
Mimochodom, ďalšia vec, ktorá ma fascinuje na Louisville – štvrti Old Louisville, je zaujímavý fragment z histórie. V Old Lousiville sa nachádzal pozemok, kde sa konal svetový veľtrh, ktorý do tejto oblasti prilákal 777 000 návštevníkov. Aj toto podujatie výrazne ovplyvnilo vývoj mesta.

Napísali ste zaujímavé knihy o Louisville. Okrem sprievodcu ma zaujali vaše kuchárske knihy Splash of Kentucky Bourbon či A Feast for the Eyes. Čo vás viedlo k napísaniu týchto kníh?
Vždy ma fascinovalo varenie a dobré jedlo. Začal som variť so svojou starou mamou už vo svojich troch rokoch. A tým, že som žil v Európe aj Mexiku, sa mi rozšírili kuchárske horizonty. Až po mojom príchode do Ameriky, som objavil čaro americkej kuchyne a kulinárskych tradícií.
Gastronómiou som sa zaoberal aj profesionálne, pôsobil som v niekoľkých reštauráciách, o varení som písal aj do niekoľkých periodík. A keďže je Kentucky priam zrastené s bourbonom, napísal som aj kuchársku knihu o tom, ako sa dá využiť v kuchyni.

Keď už hovoríme o jedle, tak by som sa chcel spýtať, ktoré jedlá by ste odporučili návštevníkom Louisvillu?
Ako prvý by som spomenul „hot brown” – horúci sendvič s morčacím mäsom a do chrumkava opečenou slaninkou. Vytvorili ho v roku 1923 v hoteli Brown. To je niečo, čo musíte ochutnať. Okrem toho by som určite odporučil „benedictine” – nátierku z uhorky a krémového syra. Vymyslel ju miestny gastronóm Jennie Benedictine v roku 1880. Známy je tiež „modjeskas”(sladký karamelový dezert). Ten je dielom miestneho cukrára, ktorý ho vyrobil v roku 1880 a nazval ju na počesť slávnej herečky Heleny Modjeska. Tá sa objavila v meste pri príležitosti premiéry Ibsenovej hry Dom bábik. Samozrejme, aby som spomenul aj nejakú lokálnu špecialitu, ktora sa pripravuje s bourbonom, uvediem „bourbon ball”. Moji priatelia Ron a Jane Harrisovci radi varia „Happy Balls” – oficiálny zákusok Old Louisville. Potom je tu „Derby Pie. Verím, že ste ho ochutnali počas návštevy Louisvillu. Je to veľmi sladký dezert vyrobený z čokolády a orechov.

David, musím sa priznať, úprimne vám závidím tú vzácnu možnosť, že môžete žiť v tomto skvelom meste. Ktoré miesta by mal určite návštevník Louisvillu navštíviť?
Som rád, že sa vám Louisville tak páči. Mnohí ľudia naň akosi zabúdajú, keď spomínajú zaujímavé miesta v USA. Pritom by bolo veľmi nerozvážne vynechať jeho návštevu. Spomeniem krásne centrum mesta či slávne dostihy Kentucky Derby v Churchill Downs. Je tu množstvo skvelých hotelov, ako 21c Hotel alebo luxusný Brown Hotel vybudovaný v roku 1923, či veľkolepý Seelbach, s ktorým sa spája zaujímavý príbeh. V súkromnej jedálni Oakroom, zvykol počas divokých dvadsiatych rokov tráviť čas Al Capone. Táto miestnosť mala tajný východ, aby mohol nenápadne opustiť hotel v prípade policajnej razie. V Old Louisville priťahuje pozornosť sídlo Conrada Caldwella na St. James Court. Je tu však množstvo iných architektonických skvostov.
Návštevník by nemal tiež zabudnúť na skvelé múzeá, napríklad Speed Art Museum, ktoré sa nachádza v areáli University of Louisville. Zaujímavá je tiež prehliadka niektorej z páleníc bourbonu.

Na záver by som spomenul rozsiahly Cherokee park, alebo niektoré vychytené kaviarne, reštaurácie či obchody na Bardstown Road. Vychytávkou je aj cintorín Cave Hill s mnohými úchvatnými monumentami, pomníkmi. Je tu pochovaný aj zakladateľ KFC – Colonel Harland Sanders.

Starý Louisville, štvrť ktorá vzbudzuje pozornosťsvojími domami, úžasnými zákutiami, ale dokáže pritiahnuť pozornosť aj iným smerom. Napríklad, so svojimi duchmi. Napísali ste niekoľko kníh o týchto javoch. Ako ste sa dostali k duchom? Mali ste informácie o tejto problematike už v minulosti?
Duchovia sú ďalším fenoménom, ktorý ma vždy fascinoval a mimoriadne priťahoval. Takže, mám rád duchov a staré domy. Neviem, či vlastne v duchov verím, mám skôr tendenciu byť skeptický, ale absolútne milujem príbehy o duchoch. Keď som prišiel do Old Louisville, zistil som, že viac ako tisíc domov je tu opradených legendami o duchoch. Dokonca aj predošlý majiteľ môjho domu ma varoval pred duchmi v ňom. A úprimne, začali sa tam diať rôzne podivné veci. Napríklad môj pes v dome neustále po niečom sliedil, nebol pokojný. Viac o tom píšem v knihe GHOSTS OF OLD LOUISVILLE. Práve „duchovia” v mojom dome ma primäli k tomu, aby som sa tejto téme venoval viac a prípadne prehodnotil svoje postoje.

Peter Fritz                                                          Photos: Este PR, Press, Peter Fritz

www.ghostsofoldlouisville.com