Autentické príbehy, nadčasové témy

Démon s dušou obchodníka / INTERVIEW

0

Keď som sa stretol s lídrom skupiny KISS Geneom Simmonsom, na pódiu známym „démonom“, ktorý chrlí krv a hrá sa s ohňom, nedokázal som si predstaviť, ako sa bude náš rozhovor vyvíjať. Bude ochotný odpovedať aj na otázky týkajúce sa súkromia či biznisu? Všetko však bolo nakoniec inak. Na každá otázku som našiel odpoveď a tak isto som zistil, že pod maskou komiksovej postavičky sa ukrýva zaujímavá osobnosť.

Celý svet vás pozná ako démona s vyplazeným jazykom, ktorý hra na basovej gitare v KISS. Vaša skupina je stále nočnou morou pre niektorých hudobných publicistov. Nemôžu sa zmieriť s myšlienkou, že už v samotných začiatkoch kapely ste vytvorili neuveriteľnú stratégiu, ktorá dovtedy prakticky v hudobnom biznise neexistovala. Dodnes KISS považujú za najlepší marketingový výkrik v hudobnom priemysle. Súhlasíte s nimi?
Každá kapela, ktorá predáva svoje tričká, vstupenky na koncert, alebo CD či DVD, prirodzene rozvíja marketingové stratégie. Výhodou našej skupiny boli a sú kultové masky a logá. Už v minulosti sme sa rozhodli rozšíriť náš svet a nechali ho vstúpiť do komiksov a darčekového tovaru. Od tej doby sa nás usmieva šťastena, pretože sme doposiaľ predali viac ako 2 500 licencií. S našimi  maskami ste sa mohli stretnúť na KISS VISA kartách, alebo v komiksoch KISS či na bowlingových guliach KISS.

Spolu s Paulom Stanleym patríte k zakladajúcim členom KISS. Kto prišiel s myšlienkou použiť masky ako neoddeliteľnú súčasť imidžu skupiny?
Nikto z členov skupiny nemôže vyhlásiť, že prišiel s nápadom začať využívať make-up. Avšak predtým, ako sa k nám pripojil Ace(Ace Frehley), sme sa pohrávali s myšlienkou aplikovať si na tváre biely make-up. No najzákladnejšou myšlienkou skupiny v minulosti a aj dnes bolo ponúknuť ľuďom skvelú zábavu, veľkú show a viac hudby.

Gene, nie ste len známy člen skupiny KISS, ale aj univerzálny umelec, vydavateľ a predovšetkým skvelý obchodník. Naozaj obdivujem váš podnikateľský inštinkt. Všetko, čoho sa dotknete, sa stáva úspešným. Vybudovali ste si nejaký systém alebo know-how, ktorý umožňuje pritiahnuť úspech smerom k vám?
V Amerike sa zvykne hovoriť, že „príležitosť vám niekedy zaklope na dvere“. Záleží na vás, či ich otvoríte alebo nie. Ale aby som odpovedal na vašu otázku, vždy sa snažím stať súčasťou zaujímavých projektov. Pred pár rokmi som absolvoval biznis cestu do zámoria, keď som navštívil Peking, Čínu, Soul, Južnú Kóreu či Londýn. V týchto krajinách som spolupracoval s partnermi na niektorých veľkých projektoch, ako boli napríklad Olympijské hry. Skôr sa teda snažím intenzívne pracovať. Nebudujem si žiadny špeciálny systém na úspech. Ten príde sám.

V spojení s vami je možné povedať, že „americký sen“ existuje. Dnes máte veľa fanúšikov, patríte k vyhľadávaným osobnostiam. Aké je vaše tajomstvo úspechu?
Ľudia často hovoria o „americkom sne“. Môžem však potvrdiť, že to vôbec nie je fráza. Je to realita. Predstavujem živý dôkaz tohto tvrdenia. Žiadna iná krajina na svete vám neponúkne také možnosti a otvorené dvere ako USA.V Amerike je možné všetko. Môžete mať napríklad drsný rakúsky prízvuk, posilňovať, byť priemerným hercom a stále máte šancu stať sa guvernérom  Kalifornie.

Do USA prichádzajú každý deň desiatky talentovaných mladých ľudí, ktorí sú plní nádejí a snov uspieť. Ale nie každý z nich sa dokáže prispôsobiť tvrdému konkurenčnému prostrediu. Čo by podľa vás mali urobiť, aby zvládli náročnú cestu za úspechom?
Doposiaľ nevymyslel nikto nič účinnejšie ako tvrdú prácu. Pritom nesmiete zabúdať na fakt, že ju nikto za vás nespraví. K úspechu nevedú žiadne skratky. Bolo by tiež nesprávne prezentovať môj recept na úspech, pretože by mohol v inom prípade zlyhať. A šťastie? Áno, musíte mať šťastie. Byť v správny čas na správnom mieste. Verte mi, dopracovať sa k úspechu je možné. Mne sa to podarilo, tvrdo som pracoval a k tom som mal aj šťastie.

Nedávno som si prečítal biografiu Cher. V knihe tvrdila, že ste v jej živote zohrali dôležitú úlohu. Spomeniete si občas na obdobie, ktoré ste trávili s Cher v jej byte v New Yorku?
Cher je na rozdiel od iných žien presne ten typ ženy, s ktorou sa radi stretávate. Je to samostatná, moderná žena 21. storočia. Nesnaží sa viazať na mužov, ako to robí väčšina žien. Nedokážem charakterizovať, ako sa je darí toľké roky priťahovať záujem verejnosti. Poznám ju skôr z inej strany, ako milujúcu matku dvoch detí a ženu, s ktorou som strávil niekoľko rokov. A či som mal vplyv na jej život? Kto vie. Oveľa dôležitejšie je, že sme stále šťastní. Na ostatnom nezáleží.

Na záver trochu uvoľnenia. Ako relaxujete?
Relax? Odpočívam, keď spím. Nikdy som sa nevybral na dovolenku a v budúcnosti ani neplánujem. Mám rád svoju prácu a každodennú aktívnu činnosť. Keď som unavený, tak odpočívam. Každý z nás dostane šancu vybrať si skutočnú dovolenku vtedy, keď zomrie. Potom budeme mať more času, až do skonania sveta. Do tej doby by sme mali žiť.

Peter Fritz                                                Photos: XL Promotion, ISIFA

www.kissonline.com