Autentické príbehy, nadčasové témy

Denver, Colorado a ich „extra“ mojimi očami…

0
Denver, Colorado a ich „extra“ mojimi očami…

Denver, hlavné mesto Colorada, je americká metropola ešte z obdobia starého západu. Ako každé mesto, má svoje turistické top v podobe architektonických budov, fotogenických zákutí, zaujímavých múzeí a okolitej prírody hodnej návštevy. Istotne, je to akési slovenské dávne automobilové dvojča v Amerike, z ktorého veľkej slávy sa zrodilo neslávne mesto duchov, ale napokon vďaka novým technológiám a R&D vstalo z mŕtvych ako mýtický grécky vták Fénix.

Extra č.1 /Redší vzduch, pozor!
Denver je vo výške 1609.344 m nm (v prepočte 1 míľa) a preto právom dostal prívlastok „Mile High City”.

Znamená to tiež, že v ovzduší je o 17% menej kyslíka ako na úrovni mora. Hotelové inštrukcie (dodržiavať pitný režim, opatrne zaobchádzať s alkoholom, nezdržiavať sa na priamom slnku, necvičiť, dýchať zhlboka a dať si záležať aj na hlbokých výdychoch) som vzhľadom na pragmatiku (vodu pijem, alkoholu neholdujem, na cvičenie či prechádzky na slnku počas služobnej cesty čas nemám, oproti Štrbskému plesu som vyššie o iba nejakých 258m) nie že vzala na ľahkú váhu, rovno som ich s prehľadom odignorovala.  A to ma škaredo vytrestalo. V MHD mi z ničoho nič prišlo zle a gradovalo to v sekundách, že som zo strachu z nepoznaného začala temer panikáriť. Klasické príznaky ako bolesť hlavy, dýchavičnosť, strata chuti do jedla, ľahká hlava, nevoľnosť, slabosť a únava, závraty, nemotornosť, dezorientácia, tras, vracanie, strata rovnováhy/vedomia, mdloby, modré pery či konce prstov absentovali. Ja som si necítila celé ruky, nohy ma nechceli udržať nieto niesť, od žalúdka zrazu bolo nevoľno celému telu a oblieval ma studený pot. Následné fotky hadičky s kyslíkom v nose a mojim sileným úsmevom vyzerajú strašidelnejšie, než to nakoniec dopadlo. Poučila som sa. Odteraz čítam všetko, čo dostanem s kľúčom od hotelovej izby. Lebo hoc by si moje telo možno bolo prešlo touto skúsenosťou tak či onak, mohla som sa aspoň menej vyľakať.

Extra č.2 /Čistota
Čo do počtu obyvateľstva a veľkosti je „Downtown“ v podstate ako Bratislava a jej Staré mesto. Ľahko na pešo dostupný, zahŕňa napríklad Union Station (stanica dnes funguje ako kombinácia 112-izbového hotela Crawford, niekoľkých reštaurácií, maloobchodníkov a vlakovej sály) a Larimer Square (najstaršia časť mesta, predstavuje dominantu budov z 19. storočia). Čo však nie je ako v Bratislave a jej Starom meste je priam zarážajúca čistota. V Singapure som bola pred 6 mesiacmi a hoci si toto mesto šikovne marketingovo vybudovalo celosvetové renomé na pokutách za smeti, Denver ich predbehol. Počas celého týždňa, ktorý som v Denveri strávila som nevidela nielenže jedinú smietku, ale ani ohorok cigarety či svedectvá z venčenia psov. Neviem, či iba ja mám sureálne vnímanie, ale denverskí bezdomovci v rámci prezerania smetiakov, upratujú a zo zeme zdvihnú to, čo im alebo iným chtiac nechtiac spadne.

 

Extra č.3 /Ľudskosť
Ľudia, ktorých som mala možnosť pozorovať, boli nesmierne ochotní a nápomocní. Nik nebol v zhone, zdutý ani mrzutý. Či na ulici či v autobuse, nik sa nevyhýbal konverzácii s príšerne zafúľanými a ukrutne smrdiacimi bezdomovcami, ako by to spravila väčšina z nás. Pre mňa nepochopiteľná skutočnosť, nakoľko temer všetci boli veľmi mladí a až na zombícky pohľad zdravo vyzerajúci ľudia, ktorí paradoxne mali peniaze na kerky, bižutériu, farebné vlasy, trávu a funkčné značkové mobily. Bez opovrhovania, súdenia, nebodaj „škatuľkovania” boli vnímaní ako tí, ktorí využili svoje základné, ústavou garantované ľudské právo slobodnej vôle. Nepracovať. Lebo v Denveri, kto chce, ten si prácu ľahko nájde.

Extra č.4/Kajak v meste
South Platte River, voda žalostne nízka, ale tri menšie pereje (vrátane Confluence Park rapids) boli fajn.

Miesto prírody výhľad na šialencov (podľa mňa) v Elitch Gardens Seasonal Water Park & Amusement Center ale takisto aj na majestátny Mile High Stadium (pojme 76 125 návštevníkov). Kajak alebo kanoe, hlavne treba mať dobrú partiu. Pozor, nevystúpiť v Confluence Park znamená dopádlovať sa až do Nebrasky /North Platte River.

Do pamäti sa mi hádam najviac vryla rýchlochôdza do centra, odkiaľ sme mali požičanú výstroj. Hoci sme boli v overaloch, zuby mi statne drkotali. Opäť ponaučenie – keď vám povedia, že treba prísť v plavkách, treba prísť nielen v nich. Určite si treba zobrať náhradné oblečenie (boli by ho ocenili aj naši chlapi) a uterák.

Extra č.5/ Ohromujúci amfiteáter v RED ROCKS
Red Rocks, pred 147 rokmi „Záhrada Anjelov“, dnes horský park, súčasť systému Denver Mountain Parks. V dávnych časoch minulých obľúbený kemping Indiánov kmeňa Ute (dnes má oficiálne iba 2 970 členov). Jeho hviezdna koncertná listina zahŕňa vystúpenia napr. Beatles (1964) či U2 (1983). Návštevnícke centrum ponúkajúce interaktívne vzdelávacie výstavy, krátky film o geologickej a hudobnej histórii, umeleckú sieň slávy jednoznačne odporúčam.

Miesto aktívneho športu osobne radšej počúvam hudbu. Jedna veľká tancujúca rodina, v objatí dvoch monumentálnych skál, famóznej prírodnej akustiky a v pozadí s výhľadom na Denver. Nezabudnuteľný koncert ONEREPUBLIC s 5 000 účastníkmi výstavy IPW 2018 zostane mojou Denverskou čerešničkou na torte.

Úlet č.1 Kostol Medzinárodnej konopnej cirkvi v hesle Milovať, Tvoriť, Povzniesť
Kostol zasvätený kanabisu sa môže zdať divný, ale v Colorade ani nie. Colorado bolo prvým štátom v USA, ktorý ústavne legalizoval lekársku marihuanu už v roku 2000 a o 12 rokov neskôr legalizoval jej rekreačné užívanie. Súčasné právo umožňuje jej nákup od veku 21 rokov a fajčenie len v súkromných kluboch a zdravotných/rekreačných zariadeniach. V roku 2016 sa predalo v Colorade marihuany za viac ako miliardu dolárov, vytvorili sa tisíce nových pracovných miest a vybralo sa takmer 200 miliónov dolárov na dodatočných daňových príjmoch.

… a tak sa logicky zrodilo nové náboženstvo uctievajúce „marišku”. Pôvodným plánom bolo otvoriť kostol na 1817, 400 S Logan Street širokej verejnosti, ale vzhľadom na súčasnú legislatívu je to prinajmenšom len záležitosť cca 1 400 členov. Kostol je otvorený pre verejnosť vo vymedzených časoch a súkromné kanabisové služby sa konajú v piatok v noci.  Pre snúbencov je v ponuke aj tzv. konopná svadba (Cannabis wedding).

Úlet č.2/ Strašidlá a pivá
Nočné plazenie sa pivárňami po stopách duchov v kombinácii s prehliadkou krčiem (Denver Ghost Tour Pub Crawl/ Denver Haunted Pub Tours) je pre všetkých nad 21 rokov.  Započúvajte sa do strašidelnej histórie Denveru, najznámejších príbehov o duchoch, desivých baroch a budovách pri vychutnávaní si pivného moku a iných nápojov.

Dodatkový tip č.1
Múzeum Molly Brown je domček umiestnený na 1340 Pennsylvania Street, postavený v 80.tych rokoch 18. storočia architektom Williamom Langom. Stavba zahŕňala niekoľko populárnych štýlov obdobia vrátane architektúry štýlu kráľovnej Anny, no preslávila sa tým, že bola domovom Margaret Brownovej, americkej filantropistky, prominentky, feministky a aktivistky (bola jednou z prvých žien v Spojených štátoch uchádzajúca sa o politickú funkciu – o miesto v Senáte sa uchádzala osem rokov predtým, než ženy mali právo voliť), ktorá ako 45 ročná v roku 1912 prežila potopenie Titaniku.

Dodatkový tip č.2
Talentový púl („zdravá oslava neúspechu inšpiruje k novým pokusom o úspech“), vysoko kvalifikovaná a vzdelaná pracovná sila, prístup k programom vysokoškolského vzdelávania svetovej úrovne a výskumné inštitúcie prinášajúce najlepší talent v oblasti vedeckého výskumu, administratíva ako skutočný partner (od konzistentných daňových politík až po odstránenie zbytočných regulačných bariér), nižšie dane a predvídateľné politické prostredie, dôležité a zámerné investície do infraštruktúry, inovatívne urýchľovače, rastúca komunita anjelských investorov, centrálna geografická poloha a priaznivé podnebie (300 slnečných dní v roku, 4 mierne ročné obdobia), horská časová zóna (umožňuje komunikáciu s americkými pobrežiami, Európou, Južnou Amerikou a Áziou).

… To je Denver, Colorado, centrum inovácií.

Ak sa chcete dozvedieť viac, skúste tieto heslá: Techstars, Global Tech Hub, Colorado Office of Economic Development and International Trade, Colorado Energy Research Collaboratory, Colorado Technology Association, Clean technology (renewable energy standard 2004), Denver Tech Center (DTC), Cleantech companies, Denver Startup Week.

Autor: Lucia Mašková
U.S. Commercial Service Bratislava

Fotografie: VISIT DENVER / Stan Obert, Stevie Crecelius, Scott Dressel-Martin/, Pixabay, Ken Cole | Dreamstime.com

 

www.denver.org