Autentické príbehy, nadčasové témy

Desať rokov pôsobenia Slovenky v New Yorku

0
Desať rokov pôsobenia Slovenky v New Yorku

Slovenka Michaela Boruta pôsobí už desať rokov v New Yorku, kam ju priviedla zvedavosť a túžba spoznať novú kultúru i život. O jej prvých krokoch na neznámej pôde za oceánom, o úspechoch i podnikaní sme sa rozhodli s ňou pozhovárať.

 

Michaela, na úvod by bolo najvhodnejšie prezradiť, čo vás motivovalo vybrať sa do New Yorku?

Nikdy som nesnívala o tom, že raz vycestujem do Ameriky. Jednoducho sa tak stalo. Počas posledného ročníka mojich štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského som v roku 2007 získala stáž na vyučovanie angličtiny v New Yorku. Myšlienka sa mi okamžite zapáčila, lebo som túžila spoznať novú kultúru a spôsob života. Keďže som vyštudovala anglický a arabský jazyk a kultúru, zbalila som si kufre. Zdá sa, že vďaka tomuto dobrodružstvu mi osud otvoril všetky správne dvierka.

Nebolo zvláštne pre Slovenku vyučovať anglický jazyk v New Yorku?

Zdalo sa to zvláštne hlavne Newyorčanom. Všetci boli veľmi prekvapení, že rodená Slovenka prišla do New Yorku učiť angličtinu. Na imigračnej kontrole si mysleli, že som si splietla slová a do USA som sa prišla naučiť a zdokonaliť sa v angličtine a nie ju učiť. S mojimi študentmi sme sa na tom vždy dobre nasmiali!

 

Medzi vyučovaním angličtiny a tým, čomu sa momentálne venujete, je výrazný rozdiel. Ako ste sa dostali k súčasnej práci (plánovaniu eventov)?

Začiatkom roka 2009 som začala pracovať v Českej národnej budove (www.bohemiannationalhall.com). Predtým som nikdy neorganizovala žiadnu akciu, ak teda neberieme do úvahy rodinné oslavy narodenín. V tom čase nás oslovila stála misia Francúzska pri OSN s požiadavkou na zorganizovanie ich kokteilovej recepcie v priestoroch tejto nádhernej budovy. Bolo to úplne čarovné a vďaka tomu sa začala odvíjať moja nová kariéra.

Na čo narážate v súvislosti s tým, že to bolo čarovné? Štart vašej novej kariéry, alebo ste mali na mysli niečo na spôsob – veľký ohňostroj a hviezdy na oblohe?

(Smiech) Nie, nemám na mysli ohňovú šou na oblohe, ale rozhodne ohňostroj v mojej mysli. Odrazu som nadobudla predstavu o tom, ako by mohla vyzerať moja budúcnosť, hoci mi v tom momente ďalšie kroky ani ich realizácia neboli jasné.

Čiže ste vykročili za novými horizontmi – založili vlastnú firmu?

To vôbec nie. V Českej národnej budove som pracovala ďalších sedem rokov, počas ktorých som sa naučila spolupracovať s klientmi a získala poznatky, čo všetko si vyžaduje budovanie značky a firmy. Počas môjho pôsobenia som prispela k tomu, aby sa jedinečné priestory Českej národnej budovy dostali do povedomia Newyorčanov, ktorí plánujú firemné akcie alebo kultúrne oslavy. Som veľmi hrdá na moju zaangažovanosť v Českej národnej budove a šťastná, že sa stala jedinečným a vyhľadávaným priestorom. Pre mňa bude vždy druhým domovom.

Boruta Consulting je úspešná firma zameriavajúca sa na organizovanie a plánovanie spoločenských a obchodných akcií, takzvaný event planning. V čom sa váš obchodný model líši od konkurencie?

Pre nás nie je plánovanie a organizovanie akcií práca. Pre našich klientov vytvárame spomienky a pocit šťastia bez akejsi pridanej hodnoty. Stávajú sa viac-menej súčasťou rodiny a každý klient vie, že je v danom momente mojou jedinou prioritou. To je v podstate aj naše poslanie.

Zaujímavé, priznám sa, že čoraz naliehavejšie pociťujem nutkanie spoločne s vami naplánovať akciu!

To by ma potešilo. Vytvoriť celú akciu na základe jedinej myšlienky, rozhovoru alebo fotografie je neuveriteľne povznášajúce. Uspokojenie pramení aj z toho, že mi takýto nový svet umožňuje byť kreatívnou. Keď sa stretnem s klientom, je nevyhnutné, aby som pochopila, na čom sú založené jeho hodnoty, čo je pre neho dôležité, a tak definovala cieľ danej akcie. Navzájom sa spoznávame a odrazu sa niečo udeje… Je to, ako keby som sa napojila na jeho DNA a v tom momente dokážem definovať, aký druh akcie úspešne uvedie na trh produkt jeho spoločnosti, vytvorí príjemné spomienky alebo zmení obchodnú akciu na niečo strhujúce a neočakávané.

 

S blížiacimi sa sviatkami rôzne spo

ločnosti organizujú množstvo vianočných večierkov. Čo pre vás znamená dobrá oslava a prečo by si mala firma najať niekoho ako vy? (rozhovor bol pripravovaný pred vianočnými sviatkami – poznámka redakcie)

V súčasnosti každá spoločnosť túži po vysoko kvalitnej akcii, ale nemá časové možnosti a schopnosti ju zorganizovať. Preto spolupracujeme s rôznymi firmami a organizáciami, aby sme im s tým pomohli. Nič si nenahovárajme, ale všetci vieme, že keď zažijeme akúkoľvek akciu bez stresu, máme pocit, že je o nás dobre postarané a cítime isté prepojenie. Práve táto skutočnosť pre mňa znamená úplnú podstatu úspešnej oslavy.

 

Veľmi výstižné. Mohli by ste predstaviť služby, ktoré Boruta Consulting ponúka?

Ponúkame obchodné akcie, uvedenie produktov na trh, a galavečery s aukciami. Pre klientov tiež organizujeme svadby v rôznych destináciách, umelecké výstavy a  jedno alebo viacdňové pobyty, ktoré sú vždy tematicky zamerané podľa požiadaviek klienta, takzvané retreaty.

Spomínané pobyty začínajú v tomto odvetví naberať na obrátkach. Mohli by ste ich bližšie predstaviť?

Áno, máte pravdu, tieto akcie sa stávajú čoraz vyhľadávanejšími. Či sú zastrešené rôznymi firmami, alebo ide len o víkend pre páry – možnosti sú nekonečné. S mojou obchodnou partnerkou Holland Haiis (www.hollandhaiis.com), ktorá je odborníčka na digitálny detox a konektivitu, spolupracujeme na akcii s cieľom digitálne sa odpojiť a súčasne sa venovať hrám pripraveným pre dospelých. Táto akcia umožní našim hosťom pochopiť neurovedu nadmerného využívania technológie a dôsledky – čiže to, ako ovplyvňuje našu predstavivosť a produktivitu. Zameriavame sa na rôzne dobrodružstvá, aby sme vymanili náš život zo stavu „zaneprázdnený“ a preniesli ho do stavu mysle „bytia“. Naši hostia si budú môcť dokonca zajazdiť aj na pretekárskych autách – samozrejme, ak budú mať záujem.

Magazín Milliard Sun oslavuje v tomto roku desiate výročie, zatiaľ čo vy desať rokov pôsobenia v New Yorku. Zaujímavá zhoda náhod. Preto mi dovoľte pogratulovať vám.

Ďakujem, všetko najlepšie aj vám. Na záver by som dodala, že tieto skúsenosti ma priviedli na úžasnú cestu a každému by som odporúčala nasledovať svoje sny. Vydajte sa na cestu dobrodružstva.

 

Pre viac informácií, alebo ak by ste chceli začať plánovať vašu ďalšiu akciu s Michaelou Borutou, CEO Boruta Consulting LLC, navštívte našu webovú stránku www.borutaconsulting.com, pošlite nám e-mail na michaela@borutaconsulting.com alebo zavolajte na tel. číslo 001-917-669-0101.

 

Peter Fritz

Fotografie: You Me We Photography

 

www.borutaconsulting.com