Autentické príbehy, nadčasové témy

Desať tipov, ako si naplánovať cestu okolo sveta

0

Cesta okolo sveta bola oddávna snom každého cestovateľa. Najmä vďaka internetu a lacným letenkám je dnes tento celoživotný zážitok dostupný aj pre bežných ľudí. Tí z vás, ktorí majú aspoň trochu dobrodružnú povahu a nebaví ich každé leto sedieť na pláži v Taliansku, určite ocenia 10 tipov, ako sa na takúto cestu pripraviť od najväčšieho cestovateľského portálu na Slovensku, pelikan.sk.

1.    Premyslite si, koľko chcete do celého výletu investovať. Najdôležitejšiu položku cesty tvorí jednoznačne letenka. Optimálny počet zastávok, ktoré počas cesty absolvujete sú štyri. Kým ešte pred pár rokmi by ste takú letenku nezohnali za menej ako 5000 eur, dnes ju nájdete už za 1590 eur s odletom z blízkej Viedne, či Prahy. Cena je konečná a neskrýva žiadne dodatočné poplatky.

2.    Vopred si dobre premyslite, koľko času na celú cestu máte a koľko dovolenky Vám ešte ostalo. Na cestu okolo sveta a návštevu minimálne štyroch destinácií potrebujete aspoň dva týždne. Letenku okolo sveta si však môžete upraviť podľa potrieb, môžete letieť na tri, štyri týždne ale cestu si môžete naplánovať aj na tri mesiace, či dokonca rok – cena letenky sa tým nezmení.

3.    V plánovaní cesty pokračujte výberom destinácií. Na výber je niekoľko svetových metropol ako New York, Los Angeles, Honolulu, Hong Kong, Singapúr, Bangkok,  Sydney či Auckland. V každej môžete zažiť niečo iné – od pláží cez nekonečné nákupy, unikátne historické pamiatky až po náročné vysokohorské túry. Najobľúbenejšou kombináciou Slovákov je cesta do mekky šoubiznisu Los Angeles, ďalej cez nespútaný Havaj, potom Sydney až po čarovný Bangkok.

4.    Pri plánovaní cesty myslite aj na smer, ktorým sa vydáte. Odporúčame letieť smerom Európa – Amerika – Austrália – Ázia. V tomto poradí nie sú časové posuny také extrémne, vďaka čomu sa ľudský organizmus ľahšie prispôsobuje lokálnym podmienkam. Jednoducho, budete menej unavený a cestu si viac užijete.

5.    Ešte pred kúpou letenky si overte, či máte platný pas. V niektorých krajinách je potrebné mať ho platný ešte pol roka odo dňa cesty. Víza do väčšiny krajín nepotrebujete, no vždy je potrebné overiť si vízovú povinnosť, spolu s ďalšími dôležitými informáciami o vstupe do konkrétnej krajiny na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Napríklad pri vstupe je potrebné vyplniť formulár ESTA, do Austrálie formulár ETA alebo tzv. e-visitor vízum. Vhodné je tiež mať vybavený biometrický pas.

6.    Na cestu okolo sveta je najlepšie vyraziť medzi novembrom a marcom. Hotely sú lacnejšie a vo väčšine miest sa vyhnete veľkému návalu turistov. V tých prímorských ako Havaj či Sydney si aj vtedy užijete relax na krásnych plážach a v príjemnom počasí.

7.    Na cestu okolo sveta je najlepšie cestovať v páre. Okrem toho, že v prípade potreby máte niekoho, kto Vám pomôže, tiež ušetríte nemalé peniaze. Dvojlôžková izba vo väčšine hotelov stojí rovnako, ako jednolôžková, takže ušetríte až 50 %. Ak si chcete požičať auto a cestovať napríklad okolo Havaja, v dvojici ušetríte tiež polovicu nákladov.

8.    Hotely sa oplatí rezervovať online a dostatočne vopred. Ceny takto dokážete stlačiť na minimum. Bez väčších problémov nájdete dvojlôžkovú izbu v trojhviezdičkovom hoteli v Sydney či Bangkoku za 20 eur na osobu a noc aj s raňajkami. Pri väčšine rezervácií platí, že ich môžete bezplatne zrušiť aj pár dni pred príchodom.

9.    Cesta okolo sveta je investícia, ktorú treba patrične chrániť. Ak je cesta kratšia ako 22 dní, tak za 31 eur si môžete poistiť priamo pri kúpe letenky nielen batožinu, zdravotné či liečebné náklady, ale aj storno letenky. To znamená, že ak ochoriete, či dokonca ochorie váš pes, máte nárok na vrátenie plnej ceny letenky. Do mobilu si uložte čísla slovenských ambasád všetkých krajín a v hotovosti si vyberte len peniaze na jeden-dva dni, platobná karta s PIN kódom je bezpečnejšia.

10.    Dôležitá otázka, najmä pre dámy, je ako sa na takú cestu zbaliť? Odpoveď je jednoduchá – stačí jeden kufor. Najmä pri častých presunoch totiž dva kusy batožiny budú na obtiaž. Okrem toho, nechajte si v kufri voľné miesto na nákupy – v nákupných rajoch ako USA, či Bangkok to určite príde vhod.

Words & Photos: Pelikan

www.pelikan.sk