Autentické príbehy, nadčasové témy

Diamanty znamenajúce úspech

0

Dámy by sa nemali báť riskovať – hovorí Fawaz Gruosi, inovatívny návrhár zbierajúci úspechy nielen v Európe, ale aj po celom svete. Tvorca luxusných hodiniek a šperkov je presvedčený, že aj vďaka jeho exkluzívnym produktom sa z predstaviteliek nežnejšieho pohlavia stávajú očarujúce stvorenia, pripravené pokúšať, provokovať a páčiť sa svojim po prekvapeniach túžiacim polovičkám. Sviežosť a originalita sú v živote dôležité a aj maličké experimenty dokážu do všedného dňa priviať čerstvý vietor.

Fawaz Gruosi verí, že jeho šperky sú určené pre skutočne špeciálne dámy. Také, ktoré nemajú strach z rizika a sú ochotné investovať do umeleckej jedinečnosti a exkluzivity. Klenoty produkované pod značkou De Grisogono nepristanú každému, dokážu ale vyniknúť na osobách sršiacich šarmom a dostatočnou originalitou. Fawaz Gruosi vyhotovuje svoje produkty v jednotlivých kusoch, nie ako kolekcie, čím sa výrazne odlišuje od ostatných konkurentov hľadajúcich úspech v rovnakej sfére.

Aj tento v Taliansku narodený umelec začínal spočiatku iba ako zamestnanec, resp. spolupracovník renomovaných šperkárskych firiem, po čase však zistil,.že to čo chce je tvoriť samostatne, využívajúc pritom vlastné nápady. Produkcia klenotov, ktorých dizajn pôsobil nezaujímavo a všedne, pre neho už jednoducho neprichádzala do úvahy. Gruosi túžil ľuďom ponúknuť niečo vlastné, dostatočne svieže, no najmä originálne. Po osamostatnení sa vsadil na krásu čiernych diamantov, z ktorých ho upútal predovšetkým vzácny nerast Orlov.

Gruosi neskôr kontaktoval obchodníka s drahokamami sídliaceho v Antverpách a za pomerne malú finančnú čiastku si u neho niekoľko kusov kúpil. Potom ich rozložil na pracovnom stole a premýšľal, čo s nimi bude môcť urobiť. Či už práve telefonoval, prechádzal sa po miestnosti alebo len tak pofajčieval pohodlne usadený v kresle, v myšlienkach sa neustále vracal ku drahým kameňom. Častokrát si ich obzeral z viacerých uhlov a hútal ako najlepšie by ich bolo možné využiť. Napokon dospel k záveru, že čierne diamanty skvele vyniknú v kombinácii s bielymi drahokamami. Z vizuálneho hľadiska sa vzájomne doplnia a vytvoria jeden unikátny, mimoriadne estetický celok. Gruosi ešte neskôr popracoval na záverečných ornamentoch a hotové produkty mohli konečne putovať k nedočkavým zákazníkom. Viacerí klienti si klenotníkovu jedinečnú prácu nesmierne pochvaľovali.

Po počiatočnom úspechu s metódou kombinovania čiernych a bielych diamantov sa Gruosi rozhodol kontaktovať ľudí z Južnej Afriky, ktorí mu mali dodať ďalší kvalitný materiál. Hodnota tmavých nerastov postupne stúpala až dosiahla šestnásťnásobný nárast oproti pôvodnému stavu. Investícia Fawaza Gruosiho sa teda ukázala ako rozumná a jednoznačne správna. O kráse čiernych drahokamov napísal talentovaný klenotník dokonca aj knihu. Jeho úspech tým však ešte ani zďaleka nekončil.

Gruosi mal oddávna rád výzvy a preto sa rozhodol zabojovať aj na poli luxusných hodiniek. Svojej novej vášni venoval dostatok času, úsilia i energie, očakávajúc pritom pozitívne výsledky a kladný ohlas verejnosti. Mnohých ľudí narastajúci úspech klenotníka v tejto špecifickej umeleckej oblasti prekvapil. Boli si totiž vedomí existencie niekoľkých prestížnych švajčiarskych spoločnosti, ktorých produkty s tradíciou sa tešili medzi exkluzívnymi klientmi mimoriadnej obľube. V roku 2000 Gruosi očaril svet luxusu jedinečnými hodinkami Instrumento No Uno s dvoma zabudovanými ciferníkmi. O dva roky neskôr prezentoval verejnosti ďalší fascinujúci model, tentokrát vybavený troma ciferníkmi a dvoma separátnymi prepracovanými mechanizmami. Štýlové hodinky dostali názov Instrumento Doppio.     

Medzi hodinárskymi spoločnosťami si Gruosiho značka De Grisogono vybojovala silnú pozíciu a to všetko v priebehu piatich rokov. Fawaz však ostával aj naďalej verný svojim prvotným myšlienkam a princípom, čím vyvolal obdiv u viacerých kritikov. Neváhal ale dať priestor ani inováciám, vďaka ktorým sa postaral vo svete exkluzívnych hodiniek o niekoľko potešiteľných prvenstiev. Väčšinu jeho modelov zdobia podľa očakávania čierne diamanty, jedinečný symbol tejto luxusnej značky. K snáď najväčším experimentom klenotníckeho génia patrí mobilný telefón dekorovaný 250 tmavými diamantmi, senzáciu však dokázalo vyvolať aj diamantové puzdro, (tzv. „ľadová kocka)“, vyhotovené špeciálne pre štýlovú značku hodiniek Chopard. V súčasnosti sa Fawaz Gruosi orientuje na oblasť nepriehľadnú mliečnych diamantov, ktoré vo svete klenotov momentálne nemajú až tak výrazné využitie.

Marcel Letko                                                             Photos: ISIFA

www.degrisogono.com