Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Do vysnívanej výšky dôchodku nám chýba takmer polovica

- Reklama -

Mať dobrý dôchodok a užívať si na ňom je sen pre 70 % obyvateľov Slovenska. Predstavy o výške vysnívaného dôchodku sa však od slovenskej reality značne líšia. Kým výška vysnívaného dôchodku je 1 165 eur, aktuálny priemerný starobný dôchodok je na úrovni 637 eur. Znamená to, že Slovákom chýba do splnenej predstavy až 528 eur, čo je takmer polovica. I napriek tomu sa stále nereálne spoliehame na štát. Odborníci na financie hovoria o troch problémoch a chybách, ktoré robia Slováci pri riešení svojho dôchodku, a odporúčajú urobiť tri drobné zmeny vo finančnom plánovaní, ktorými si vysnívaný dôchodok dokážu zabezpečiť sami.

Zistenia priniesol exkluzívny reprezentatívny prieskum agentúry Focus* a Nadácie PARTNERS realizovaný pri príležitosti DŇA FINANČNEJ GRAMOTNOSTI, ktorý každý rok pripadá na 8. septembra. 

DO DÔCHODKU CHCEME ÍSŤ SKÔR A UŽÍVAŤ SI NA ŇOM

Slováci sa svojho dôchodku už nevedia dočkať. Potvrdili to výsledky prieskumu Nadácie PARTNERS a agentúry Focus, podľa ktorých viac než polovica ekonomicky aktívnych respondentov plánuje ísť buď do predčasného dôchodku (18 %), alebo výrazne skôr do dôchodku (34 %), ako je riadny termín. Ten je v súčasnosti stanovený na 64 rokov, no podľa názoru väčšiny opýtaných (64 %) sa vek odchodu ešte zvýši. „Tento údaj je svojím spôsobom alarmujúci. Rozumiem, že dáta ukazujú určitú túžbu obyvateľov, tá však úplne popiera dôchodkovú realitu z hľadiska aktuálneho finančného zabezpečenia obyvateľov Slovenska na dôchodok,“ upozorňuje Martin Slosiarik, sociológ z agentúry Focus.

Predstavy a dôchodkové túžby výraznej časti opýtaných sú pritom jasné. Na dôchodku sa chcú naplno venovať deťom a vnúčatám (46 %) či záľubám (46 %). Ďalšia tretina (31 %) budúcich dôchodcov sa chce starať o dom či záhradu, alebo cestovať a spoznávať svet (23 %). „Tieto túžby a plány si však vyžadujú dostatočné finančné zabezpečenie. Ak sa dnes väčšina ľudí spolieha na štátny prvý pilier, resp. druhý súkromný pilier a zároveň si od relatívne mladého veku nevytvára priestor na zvýšenie dôchodku v starobe cez pravidelné sporenie či investovanie, táto túžba ostane navždy len túžbou,“ dodáva sociológ.

DÔCHODKOVÝ SEN JE Z ROKA NA ROK DRAHŠÍ

Kým v roku 2019 Slováci snívali o dôchodku vo výške 925 eur, v tohtoročnom prieskume sa vysnívaná výška dôchodku vyšplhala na 1 165 eur, čo je nárast o viac ako 25 %. „Tento nárast pravdepodobne v sebe zahŕňa pociťované zvyšovanie životných nákladov od jari 2022, ktoré sa takto premietlo aj do navýšenia predstáv o výške ideálneho dôchodku,“ myslí si Martin Slosiarik. Navýšenie zaznamenala aj kategória tzv. očakávanej výšky starobného dôchodku zo 712 eur v roku 2019 na súčasných 865 eur, čo je nárast o viac ako 20 %. „Otázkou ostáva, čím je vyvolaný tento nárast, keďže správanie výraznej väčšiny obyvateľov Slovenska v súvislosti s finančným zabezpečením na dôchodok sa nezmenilo. Odpoveďou môžu byť pravidelné a mimoriadne valorizácie dôchodkov zo strany štátu,“ dodáva sociológ.

Ako sa ľudia pripravujú na dôchodok?

Prieskum a rovnako aj správanie budúcich slovenských dôchodcov odkryli tri veľké dôchodkové problémy, ktoré sa však podľa odborníkov na osobné financie dajú odstrániť tromi drobnými zmenami vo finančných plánoch.

* Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou face to face (osobných) rozhovorov realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov na vzorke 1 012 respondentov. Realizoval sa koncom júna 2023.

Tri veľké dôchodkové problémy a tri drobné zmeny k vysnívanému dôchodku

1. PROBLÉM

Dôchodok si spájame so starobou a nie s kvalitou života a finančným zabezpečením

Aj keď veľká časť opýtaných uviedla, že s prípravou na dôchodok treba začať v čo najskoršom veku, správanie v realite je iné. Približne polovica ekonomicky aktívnych respondentov (52 %) vôbec alebo iba málokedy rozmýšľa o kvalite svojho života na dôchodku. Naopak, niekedy o tom rozmýšľa tretina týchto opýtaných (33 %) a často o kvalite svojho života na dôchodku premýšľa len 14 % opýtaných. „Častým problémom je, že ľudia si spájajú dôchodok iba so starobou a nie s finančným zabezpečením. Z toho pramenia potom nereálne predstavy a podceňovanie dostatočne dlhej prípravy, ktorá je práve pri zabezpečení na dôchodok kľúčová,“ hovorí Linda Valentín, odborníčka na osobné financie z PARTNERS. 

ZMENA: Desať percent zo svojho príjmu dajte mesačne na zabezpečenie na dôchodok.

Ideálny čas je začať v čo najskoršom veku, najneskôr okolo tridsiatky. Pokiaľ máme na prípravu finančného dôchodku aspoň 30 rokov, postačuje investovať 10 % z nášho aktuálneho príjmu, aby sme si rovnaký príjem pripravili aj na dôchodok. So skracujúcou sa lehotou investovania by sa v ideálnom prípade suma, ktorú mesačne investujeme, mala zvyšovať.

2. PROBLÉM

Spoliehame sa na zabezpečenie od štátu, aj keď vieme, že stačiť nebude

Viac ako trištvrte ekonomicky aktívnych Slovákov (79 %) vie už dnes, že dôchodok od štátu im nebude postačovať. Dokonca viac než tretina opýtaných (35 %) počíta s tým, že štát bude vyplácať nižšie dôchodky, ako je tomu dnes. V porovnaní s prieskumom spred roka sa celkový pomer pesimistov a optimistov nezmenil.

Zaujímavý je však iný fakt, pri ktorom hovoríme o akejsi kognitívnej havárii, kde priemerný dôchodok vyplácaný štátom aktuálne predstavuje výšku 637 eur, čo je takmer o polovicu menej ako priemerný vysnívaný dôchodok 1 165 eur a o štvrtinu menej ako očakávaný dôchodok vo výške 865 eur. „Ak chcú mať budúci dôchodcovia slušný a dôstojný dôchodok, potrebujú ho každý mesiac navýšiť o chýbajúcich 528 eur, čiže mať nasporených približne 70-tisíc eur, ak počítame s priemerným vekom dožitia 15 rokov,“ vysvetľuje Linda Valentín.

ZMENA: Dlhodobo plánujte a začnite čím skôr.

Pri príprave na dôchodok cez investovanie má hlavné slovo čas. Čím skôr začneme s investovaním na dôchodok, ideálne desiatky rokov vopred, tým lepšie sa pripravíme, viac si nasporíme a umožní nám to prípadne ísť do vysnívaného dôchodku skôr.

3. PROBLÉM

Chceme dvojnásobný dôchodok, no aktívne pre to veľa nerobíme

Spoliehame sa na štát a sporenie na dôchodok do vlastných rúk berieme minimálne. Koniec koncov hovorí o tom aj prieskum. Pre obyvateľov Slovenska je najobľúbenejším spôsobom prípravy na dôchodok sporenie v II. pilieri (47 %), nasleduje životné poistenie so sporením (36 %), potom III. pilier (DDS) s podielom 30 % a sporiaci účet v banke obľubuje až 24 % opýtaných. „Investovanie do fondov (16 %) je až na piatom mieste z ponúknutých šiestich možností. Pritom práve to by malo byť zastúpené najvyššie, pretože dokáže priniesť najlepšie zhodnotenie úspor, ak je riziko rozložené v dostatočne dlhom čase,“ zdôrazňuje Maroš Ovčarik, analytik z PARTNERS Investments.    

ZMENA: Diverzifikujte a dôverujte času, ktorý úspory zhodnotí.

Kľúčové je vyčleniť si úspory na pravidelné investovanie a začať pokojne aj s dvadsiatimi eurami mesačne. Postupne, ako rastie mzda a vytvoria sa v rámci rodinného rozpočtu voľné prostriedky, mesačná suma sa môže navyšovať. Pokiaľ človek získa návyk v sporení, významne si zvyšuje šance na slušný dôchodok. Každý rok odkladania tohto rozhodnutia znamená potrebu vyššej a vyššej sumy na dosiahnutie zaujímavého dôchodku.

Zároveň je v rámci investovania kľúčové voliť produkty, ktoré sú čo najviac bezpečné, teda voliť investičné riešenia zložené z veľkého počtu cenných papierov. Hovoríme o fondoch (ETF fondoch, podielových fondoch) ideálne vyskladaných do balíčkov, portfólií. O takéto portfólio by sa mala starať investičná spoločnosť, a to počas celej lehoty investovania.

AKO SA SLOVÁCI PRIBLÍŽIA K VYSNÍVANÉMU DÔCHODKU?

Podľa odborníkov tak, že pochopia tri hlavné problémy brániace mať lepší dôchodok a urobia tri drobné zmeny, ktoré čo najskôr zaradia do finančného plánovania. 

TRI PROBLÉMY PRÍPRAVY NA DÔCHODOK

  1. PROBLÉM: Dôchodok si spájame iba so starobou a nie s kvalitou života a finančným zabezpečením
  2. PROBLÉM: Spoliehame sa na zabezpečenie od štátu, aj keď vieme, že stačiť nebude
  3. PROBLÉM: Chceme vyšší dôchodok, no aktívne pre to veľa nerobíme

TRI DROBNÉ ZMENY – DÔCHODKOVÉ 3D

  1. DESAŤ PERCENT
  2. DLHODOBO
  3. DIVERZIFIKUJTE

ČAS – DÔLEŽITÁ VELIČINA PRÍPRAVY NA DÔCHODOK

Výška vysnívaného dôchodku: 1 165 eur

Chýbajúca suma do vysnívaného dôchodku: 528 eur

Priemerný vek dožitia: 15 rokov

Potrebná nasporená suma: 67 000 eur

Na vyplácanie renty vo výške 528 eur počas 15 rokov, čo je priemerný vek dožitia na dôchodku, je potrebná nasporená suma v objeme 67 000 € pri zhodnotení 5 % aj počas vyplácania dôchodkovej renty.

Zdroj: PARTNERS Investments

foto: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -