Autentické príbehy, nadčasové témy

Dokonalosť vína s Wine Expert

0
Dokonalosť vína s Wine Expert

Jedinečnosť spoločnosti Wine Expert tkvie v jej samom srdci. Firma nevyniká len distribúciou kuriózneho vína a ušľachtilého alkoholu, ale jej majiteľ David Winter v nej zastrešuje aj najväčší počet profesionálnych someliérov pod jednou strechou v rámci Slovenska.

Sústredenie siedmich expertov zmyslového sveta v jednej spoločnosti doslova zhmotňuje čarovný svet chutí a vôní. Je to priam veda, ktorou sa zaoberá skupina odborníkov – someliérov. V minulosti sa v mnohých kultúrach táto profesia spájala dokonca s mystikou, pretože someliér podával zázračný nápoj, víno. Vedel rozoznávať vône, chute a nuansy, ktoré iní nerozlišovali. Schopnosť dôverného poznania senzorických vlastností vína z neho vytvárala priam tajomnú až nadprirodzenú bytosť.

V súčasnosti si profesia someliéra vyžaduje odborné vedomosti, ktoré sú založené na vedeckých poznatkoch a sledovaní vývoja a trendov v oblasti enológie, gastronómie, ušľachtilých nápojov či cigár. S distribučnou spoločnosťou Wine Expert je tak vždy o kvalitu postarané, pretože nielen jej majiteľ, ale aj celý jej tím tvoria profesionálni znalci vína, držitelia mnohých osvedčení a certifikátov. David Winter sa stal Someliérom roka 2014 a získal viacero odborných certifikátov pre moduly „Someliér a gastronómia“, „Káva, čaj a cigary v someliérstve“. Nasledovali certifikáty pre moduly „Someliér a ušľachtilé nápoje“, „Enológia – náuka o víne“ či certifikát „Sommelier – Professional“, ktorého sa stal v tom čase najmladším držiteľom na Slovensku. Spolu s Róbertom Páleníkom sú členmi prezídia Asociácie someliérov Slovenskej republiky a Tomáš Vyšvader prekonal na Bratislavskom hrade hneď dva rekordy v sabráži.

Do svojho portfólia si vína domácich aj zahraničných vinárstiev starostlivo vyberajú. Najprv objavujú, potom degustujú a až následne starostlivo zaraďujú. Priniesli na Slovensko mnoho výnimočných vín, ako francúzske Champagne Jeeper a Lété-Vautrain, nemecké Rieslingy Van Volxem a bio Rieslingy Reichsrat von Buhl, talianske Prosecco La Tordera či argentínske Pyros. Vinárstva osobne navštevujú a spoznávajú tak nielen chute, ale aj celý proces výroby vín a filozofiu vinárstva. Jedným takým je aj talianske vinárstvo Allegrini, ktoré navštívili a objavili tam vína s impozantnou štruktúrou, hĺbkou oplývajúce veľkou eleganciou, jemnosťou a harmóniou, aby následne mohli ponúknuť nielen kvalitný tovar, ale aj obohatiť chute, vedomosti a emócie všetkých milovníkov vína na Slovensku.

„V dnešnej dobe je Allegrini považované za jedno z najuznávanejších a ocenených talianskych vinárstiev v celej oblasti Valpolicella. Ich parcely sú domovom vysoko prestížnych vín, ako sú La Grola, Palazzo della Torre a La Poja. Vinárstvo je však preslávené predovšetkým výrobou ikonického vína Amarone della Valpolicella, ktoré patrí k absolútnym špičkám svojho regiónu a mohli by sme ho nazvať aj hviezdou v súhvezdí veľkých talianskych červených vín,“ prezradil David Winter. Rodinné vinárstvo Allegrini vlastní ako jedno z mála 3 hviezdičky v celkovom hodnotení Gambero Rosso, čo znamená pre Taliansko niečo ako pre gurmánov Michelin a pýši sa aj prestížnym ocenením Najlepšie vinárstvo Talianska 2016.

 

Wine Expert je taktiež exkluzívnym slovenským dovozcom vín z najlepších francúzskych viníc so šmrncom prestíže a nádychom luxusu z kolekcie F. L. Vuitton. „Z distribúcie tejto exkluzívnej kolekcie máme veľkú radosť,” povedal David Winter. „Podarilo sa nám niečo, čo tu doteraz nebolo a už aj Slováci si môžu vychutnať to najkvalitnejšie víno z Bordeaux. Výnimočnosť tejto kolekcie však nespočíva iba v zvučnom mene výrobcu, ale najmä v naozaj lahodnej chuti kvalitného vína z najlepších francúzskych viníc.“

V portfóliu Wine Expert nájdeme ako zahraničné kuriózne vína, tak aj vína domácich vinárov. „Teší nás, že môžeme spájať ľudí s vínom a najmä s tým naším slovenským. Všetky naše vedomosti, skúsenosti a pocity, príbehy vín a vinárstiev, celú našu vášeň odovzdávame spolu s vínom,“ prezradil David Winter. „Na Slovensku máme vinohrady s hroznom výbornej kvality, bola by škoda o slovenskom víne nehovoriť a neprezentovať ho vo svete. Snažíme sa nielen víno predávať, ale aj zviditeľniť vinárske Slovensko a šíriť kultúrne povedomie o slovenských vínach.“ Wine Expert podporuje predaj slovenského vína ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Exportujú do Švajčiarska, Monaka, Nemecka (na výletné riečne lode), Belgicka, Francúzka a dokonca aj do Taiwanu.

Firemnú rodinu Wine Expert spája nevýslovná emócia k vínu a vzťah k vínu predstavuje ich životný štýl. „Piť víno bez potešenia je ako vybrať sa na púšť bez vody. Tento očarujúci nápoj nesie so sebou toľko vôní a chutí, ktoré môžete objavovať donekonečna. A až radosť z poznávania tohto moku prináša jeho porozumenie a otvorí sa celý potenciál vína,“ dodal David Winter. Spoznávanie nových chutí a vôní vín obohacuje vinársky svet a Wine Expert je nepochybne toho súčasťou.

Text a fotografie: Wine Expert

www.wineexpert.sk