Autentické príbehy, nadčasové témy

Dokonalý Michelangelo

0
Dokonalý Michelangelo

Po knihe o Nekonečnom Leonardovi, ktorá mala encyklopedický charakter, prináša Dokonalý Michelangelo niečo nové: výrečnosť, obrazovú výpravnosť a jedinečný pohľad na rozličné objavy.

 

Veľkosť formátu knihy a zmysel pre tie najjemnejšie detaily vám poskytnú výnimočnú a nevídanú perspektívu. Vnútorná väzba knihy je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte puzdra, s razbou zhotovenou zlatom za tepla. Na vnútornej strane väzby je použitý ručne opracovaný a korkom vyhladený pergamen, podľa postupov zo 16. storočia. Na kvalitnom pergamene nájdete aj 16 strán reprodukcií Michelangelových diel.

Nenávidený či milovaný, Michelangelo stále ostáva absolútny a neprekonateľný. Jeho dielo patrí k najvplyvnejším v dejinách umenia.

Na jeho úsilie, stať sa dokonalým, nazriete cez všetky polohy, ktoré v umení zastupoval: sochárstvo, architektúru, maľbu, kresbu, vzťah s antikou, básnickú tvorbu a filozofiu.

Zostavovateľ tejto neobyčajnej monografie Alessandro Vezzosi oslovil najprestížnejších bádateľov, ktorí sa k umelcovi priblížili z odvážnych a nečakaných aspektov. Názov Michelangelo Assoluto – Dokonalý Michelangelo zvýrazňuje neprekonateľnosť tohto velikána umenia.

 

Podpis, ktorý dláto zanecháva v mramore, sa nachádza aj v ťahu štetca a pera

Jedinečná monografia Dokonalý Michelangelo z neprístupných hlbín vynáša na svetlo sveta diela často neznáme a nepublikované. Odkrýva vzrušujúci sled tém, ktoré sú už dlho predmetom diskusií významných vedcov.

Dotknite sa sôch s pestrofarebnými mramorovými pokožkami, niekde lesklými a hladkými, inde drsnými či nedokončenými, ktoré svoje pokrútené telá vystierajú v akýchsi vykĺbených a mimoriadne nepohodlných polohách.

Spoľahlivé počítačové modely a virtuálne vizualizácie vám dovolia konečne naplno oceniť i pochopiť Michelangelove myšlienky pri zásadných, hoci neuskutočnených projektoch.

Bol Michelangelo „hrôzostrašný“, zatiaľ čo napríklad Raffael ľúbezný či pôvabný?

Michelangelo od počiatku vzrušoval svet svojimi výraznými postavami so zveličenou muskulatúrou, prísnymi pohľadmi a významnými gestami. Danteovský prvok hrôzy je prítomný v celom jeho diele – v maľbe, sochárstve, poézii aj v architektúre. Riadi sa absolútnou estetikou, ktorá predstavuje most medzi renesanciou a manierizmom, medzi jazykom antických klasikov a hľadaním nových výrazových prvkov.

Komplet Dokonalý Michelangelo zahŕňa:

  • exkluzívnu knihu v puzdre (416 strán, 31 x 40 cm)
  • plagát s fotografiou plastiky Úsvit, mramor, okolo r. 1524 až 1527
  • plagát s reprodukciou Anjelov so symbolmi utrpenia z fresky Posledného súdu, okolo r. 1536 až 1541
  • ručne vyrobenú a číslovanú umeleckú sieťotlač (1 – 300), ktorá predstavuje portrét Michelangela na mramorovom reliéfe. Pravdepodobne autoportrét pochádzajúci zo súkromnej zbierky, okolo r. 1545
  • mincu s portrétom Michelangela
  • rukavice
  • dekrét o vlastníctve

Text a fotografie: Ikar

 

www.luxusnakniznica.sk/michelangelo