Autentické príbehy, nadčasové témy

Dôležité je pochopiť vonkajší svet / INTERVIEW

0

Je naozaj dôležité pochopiť vonkajší svet. Kto nemal možnosť zamyslieť sa nad kolobehom sveta, nad jeho pravidlami, nedokáže pochopiť ani mágiu peňazí. Peniaze, také dôležité, a zároveň nenávidené. Kto je schopný načúvať ich šepotu, ich večnej melódii? Samozrejme, bankár. Ja som mal možnosť stretnúť s bankárom, ktorý šéfuje Odboru privátneho bankovníctva UniCredit Bank Slovakia, a ktorý ma presvedčil, že peniazom sa dá porozumieť. Raymond Kopka im porozumel už v mladom veku a dnes sa snaží svoje skúsenosti odovzdávať privátnym klientom, ktorí patria k najnáročnejším i najkritickejším. O tom, že to zvláda bez problémov prezrádza aj rozhovor, ktorý som absolvoval v jeho „svätyni”.

Pán Kopka, o privátnom bankovníctve sa v posledných rokoch hovorí veľmi intenzívne. Mohli by ste vysvetliť, prečo si tento typ bankovníctva získal takú popularitu medzi klientmi? V čom spočíva jeho sila?
Na to, aby som vám odpovedal na túto otázku, sa musím pozrieť na privátne bankovníctvo z dvoch rozdielnych uhlov pohľadu – banky a klienta. Z pohľadu banky nie je náročné nájsť pohnútky, prečo sa snaží osloviť klientov v oblasti privátneho bankovníctva. Je to biznis, prevažne depozitne orientovaný, čiže oproti retailovému biznisu a korporátnemu biznisu, ktorý je úverovo orientovaný, nie je mimoriadne rizikový. Tým pádom možno privátne bankovníctvo považovať za profitabilné, bez vysokých odpisov. Možem to vysvetliť na príklade úverov, ktoré možno získať na základe dlhodobej dôvery. V tomto prípade jednoznačne vieme, komu požičiavame peniaze. Keď sa na problematiku privátneho bankovníctva pozrieme z pohľadu klienta, tak ten sa u nás cíti ako doma. Má k dispozícii osobných bankárov, čo mu zaručuje dlhodobú diskrétnosť ohľadne peňazí i služieb.

Podľa odborníkov patrí privátne bankovníctvo UniCredit Bank k absolútnej špičke. Tento úspech je skvelý, no na druhej strane môže priniesť stres v podobe očakávaní klientov, ktoré budete musieť plniť. Nepociťujete rešpekt pred týmto hodnotením?
Priznám sa, že si túto skutočnosť vysoko vážim. Samozrejme, pociťujem rešpekt, ale na druhej strane ma tento stav dokáže motivovať k ešte lepším výsledkom. Budeme sa snažiť, aby sme si udržali dobré meno a dôveru klientov. Najmä v spojitosti s naším pôsobením na slovenskom trhu. Privátne Bankovníctvo UniCredit Bank si za pomerne krátky čas vybudovalo na slovenskom trhu silnú pozíciu. Osobne patrím k zástancom inovácií v bankovníctve. Mojou osobnou prioritou je zmeniť imidž starého ošúchaného imidžu bankára. V UniCredit Bank chceme našim klientom pomáhať a vždy hľadať riešenia, ktoré v danom momente klient potrebuje, nie mu vnucovať niečo staré, čo fungovalo pred dvadsatimi rokmi. Možno to je hlavný dôvod, prečo sme boli takí úspešní. Na privátne bankovníctvo sme sa pozreli z iného uhla pohľadu.

Momentálne sa už každá banka venuje privátnemu bankovníctu. Prečo by si mal klient vybrať práve UniCredit Private Banking?
Dlhodobo disponujeme profesionálnymi, a hlavne loajálnymi bankármi. Okrem toho sa neustále snažíme zdokonaľovať ich profesionálne zručnosti. Momentálne pracujeme aj na medzinárodnom tréningovom programe finančného poradcu, kde budú pozývaní najlepší privátni bankári. Aj táto skutočnosť dokáže zvyšovať dôveru v našu inštitúciu. V procese hodnotenia klienta sa nepozeráme na jeho výnosnosť z krátkodobého pohľadu. Sme si vedomí, že úspešný biznis predstavuje beh na dlhú trať a my ju chceme absolvovať s naším klientom, či sa jedná o dva roky alebo dvanásť rokov. Nie sme zástancami skorých výsledkov v krátkom čase, čo si naši klienti uvedomujú. Ďalším pozitívnym faktorom našej banky je transparentnosť v oblasti poplatkov, výnosov banky a investícií do finančných nástrojov – treasury produkty, podielové fondy alebo custody biznis. Nechceme klientovi ponúkať len naše vlastné produkty, chceme mu ponúknuť široké možnosti, z ktorých vyberáme tie najlepšie.

Bolo by chybou nespomenúť váš ďalší úspech. Je ním jediná karta, ktorá sa nedá kúpiť – VISA Infinite. Mohli by ste našich čitateľov zoznámiť s touto exkluzívnou „dámou”? Prezraďte, aké výhody sľubuje táto karta?
Táto karta je tak trochu revolúciou na slovenskom trhu. Je to karta, ktorú možno získať len na pozvanie. My si vyberáme klientov, ktorých pozývame do „klubu výnimočných”. Samotná karta je výnimočná v mnohých aspektoch. Začnem tým, že nie je brandovaná logom banky, tým zabezpečuje diskrétnosť pre jej držiteľa. Je vyrobená z materiálov špičkovej kvality – z trvácneho plastu, čo zaručuje, že počas troch rokov svojej platnosti sa nepoškodí, ani neznehodnotí. Aj posledný deň bude vyzerať tak, ako v deň odovzdania. VISA Infinite je debetná karta, pretože z dlhoročného pozorovania návykov našej klientely sme zistili, že táto forma je najpoužívanejšia pri platobnom styku našich klientov. Ďalší dôležitý bod je „concierge servis”, ktorý zabezpečuje klientovi absolútnu slobodu a ochranu kdekoľvek na svete. Má k dispozícii služby 24 hodín denne, sedem dní v týždni, a pokiaľ zavolá na uvedené telefónne číslo, dostane odpoveď na problematiku, ktorú v danom momente rieši. Napríklad, klient je na svojom Aston Martine na výlete v Miláne, kde prekročí povolenú rýchlosť. Samozrejme, práve v tom momente ho zastaví policajná hliadka, čo môže znamenať zbytočné zdržiavanie, vysvetľovanie. No nášmu klientovi stačí siahnuť po „concierge” službách, ktoré mu poskytujú aj obrovské výhody. Telefonicky sa spojí s asistenčnou službou, ktorá okamžite zorganizuje taliansky hovoriaceho právnika. Ten prevezme komunikáciu s talianskym policajtom, a celý problém za klienta dorieši. Rád by som vyzdvihol aj naše poistenie, kde sme ako prvá banka na slovenskom trhu, klienta poistili proti internetovému zneužitiu vo všetkých formách. Spomenul by som aj našu zaujímavosť, keď sme poistili aj domácich miláčikov, ktorých si naši klienti zvyknú vziať na dovolenku. Niečo sa im náhodou stane, klient zavolá služby „concierge”, kde okamžite zorganizujú zverolekára, ktorý príde zviera ošetriť.

Akí ľudia sú prizvaní do tohto exkluzívneho klubu?
Prizvaní sú exkluzívni klienti našej banky. Nazval by som ich už dokonca partnermi našej banky, vďaka ich postaveniu a prostriedkom, ktoré zverili našej banke. Ich status im umožňuje využívať našu absolútnu starostlivosť. Medzi nimi možno nájsť top manažérov najväčších slovenských firiem či klientov, ktorí úspešne predali svoje prosperujúce firmy a momentálne si užívajú pôžitky získané z týchto transakcií. Nesmiem zabudnúť ani na špičkových športovcov, právnikov alebo podnikateľskú špičku.

Kedy vznikla myšlienka vytvoriť kartu VISA Infinite?
Vznikla spontánne. Aj keď na svetovom trhu existuje čierna karta American Express, na slovenskom trhu má nízku akceptovateľnosť. Táto cesta sa nám nepozdávala. Pokiaľ klient nemôže využívať svoju kartu naplno, bude ju používať iba sporadicky. Túto myšlienku sme okamžite zavrhli. Visa Infinite predstavovala alternatívu, ktorá je určená pre top klientelu. Samotná Visa si vyhradila právo ponúkať kartu naozaj len tej najlepšej klientele, čo odzrkadľuje imidž karty, ktorý je na najvyššej úrovni. Doteraz sme sa na slovenskom trhu mohli stretnúť len s platinovou kartou, ktorú však s VISA Infinite nie je možné porovnávať. U nás v banke sme sa jednoducho rozhodli, že chceme ponúkať kartu s pridanou hodnotou a imidžom. Opakovanie krokov iných bankových inštitúcií sa nám nezdalo vhodné. Chceli sme prísť na trh s absolútnou špičkou. Domnievame sa, že to bol dobrý krok a dúfame, že bude veľmi úspešný.

Mohli by ste prezradiť, ako sa rodí bankár? Bolo to spontánne rozhodnutie vstúpiť do sveta bankovníctva, alebo to bol dlhodobý cieľ?
Bankár sa asi nerodí bankárom. Každý človek musí prejsť určitým vývojom. Ja som chcel byť vždy ekológom. Keď sa nad položenou otázkou zamyslím, tak najvhodnejšie by asi bolo vysvetliť, že sa možno rodia ľudia, ktorí dokážu komunikovať s inými ľuďmi v širokom spektre svojho vedomostného záberu. Privátny bankár musí byť majiteľom podobných vlastností. Mal by, napríklad, vedieť komunikovať s majiteľom farmaceutickej spoločnosti a rozumieť tejto problematike, ako aj pochopiť majiteľa značky BMW na Slovensku. Musí mať široký záber na profesionálnej úrovni. Nemôže to byť 21 ročný absolvent univerzity bez praxe. Mal by to byť človek, ktorý už niečo zažil, dokáže kráčať za životnými métami i zvládať psychologické hľadiská existencie. Onedlho dovŕšim vek 39 rokov, a ako sa poznám, tak by som určite hľadel skepticky na 21 ročného absolventa univerzity, ktorý mi bude vysvetľovať, čo mám robiť so svojimi peniazmi, nech by to bol aj špičkový absolvent Oxfordu. Vybudovať si dôveryhodnosť pozície privátneho bankára nejaký čas trvá.

Dnes peniaze hýbu svetom. S týmto tvrdením sa neraz stretávame v reálnom živote. Ale tiež počujeme, že človek, ktorý je obdarený talentom, má chuť niečo dosiahnuť a nemá sa ako dostať k peniazom, nedokáže uspieť. O naplnení snov a úspechu rozhodujú len peniaze. Čo si o týchto ideách myslíte vy?
Tým, že som šestnásť rokov žil na „západe”, tak viem, že peniaze naozaj v obrovskej miere hýbu svetom. Je to cesta, ktorú si však naši ľudia vybrali, keď v osemdesiatom deviatom štrngali kľúčikmi na námestiach. Vtedy každý vyjadril svoju túžbu po zmene na súčasný systém. Je to cesta, ktorá je radikálne odlišná od cesty, po ktorej sme kráčali kedysi. Toto tvrdenie asi vzniká preto, že jedna generácia stratila kontakt so svetom financií a postrádala priam náboženský status peňazí. Na západe sa s týmto statusom stretávajú od samotného vzniku kapitalizmu. No na druhej strane, mladí ľudia, ktorí už vyrastajú v tomto systéme, poznajú hodnotu peňazí. Uvedomujú si, čo znamená
mať dostatok peňazí, či ich nemať. Peniaze hýbu svetom a vždy ním hýbať budú. V reálnom živote je veľmi dôležité sa rozhodnúť, koľko peňazí človek chce vlastniť. Keď dokáže vynaložiť maximálne úsilie, je vždy schopný získať peniaze. U nás sa možno ešte stále uchyľujeme k mylnej predstave, že peniaze padajú do lona len tak. Priznám sa, že som prežil obrovský kultúrny šok, keď som v roku 1987 odišiel zo socialistického Československa do Anglicka. Po príchode na „ostrovy” som sa chcel okamžite vrátiť prvým lietadlom naspäť, ale tým, že som zotrval, naučil som sa pochopiť západný systém.

No určite tvrdenie ľudí o zvrátenosti peňazí podporili aj rôzne kauzy z čias ranej demokracie. To pravdepodobne spôsobilo, že sa na úspešných ľudí pozerajú ostatní s nepochopením. Každý hľadá v ich úspechu zádrheľ, niečo nespravodlivé. Ako hodnotíte tento status?
Samozrejme, evidujem túto skutočnosť, že meriame všetkých úspešných ľudí u nás jedným metrom. Nie je to správne. Mali by sme sa naučiť rozlišovať medzi ľuďmi, ktorí vybudovali úspešné firmy, od tých, ktorí sú spájaní s rôznymi kauzami. Ja osobne ponúkam každému šancu, nech dokáže, že je úspešný preto, lebo si to zaslúžil a svoje výnimočné postavenie dosiahol vlastnou drinou a prácou. Dôležitý aspekt súčasnosti predstavuje mladá generácia, ktorá opúšťa brány univerzít. Je dôležité, aby si uvedomila, že úspešnou sa stane len ťažkou prácou. Dnešný systém je nastavený aj na to, že keď niekto začne pôsobiť v novej práci, bude pracovať za minimálny plat, no bude sa snažiť a pracovať dvojnásobne ťažko, ako jeho kolega, tak by si mal byť vedomý aj dôsledkov. Veď koho si všimne šéf a koho postaví na vyššiu métu? A to je základ úspechu. Nastaviť sa naň a kráčať za svojím cieľom. Potom si prestaneme všímať úspešných ľudí a merať ich úspech dvojakým metrom.

Dokáže si bankár nájsť niekedy čas aj na zábavu, relax?
Je náročné si nájsť v oblasti privátneho bankovníctva čas na relax. Môžem to potvrdiť z vlastných skúseností. Určite tým trpí moja rodina, pretože som často mimo domova. Preto preferujem počas roka jednu alebo dve dovolenky, a to len preto, aby som mohol stráviť viac času s rodinou. Počas roka sa snažím svoje tri deti každé ráno vziať aspoň do školy a do škôlky, aby som s nimi strávil aspoň chvíľu. Počas víkendov a dovoleniek sa však snažím vydať absolútne maximum práve svojej rodine. Pozícia privátneho bankára dokáže zhltnúť množstvo osobného času, čiže dvanásť hodinový pracovný čas je každodennou realitou.

Akú formu relaxu preferujete?
Dokážem relaxovať pri čítaní automobilových magazínov. Večer, keď potrebujem vypnúť, tak si listujem v týchto časopisoch. Predstavujú pre mňa oddych, únik od informácií z oblasti bankovníctva, ktoré denne musím nasávať. Kedysi sme mali k dispozícii iba noviny, dnes máme internet, noviny, časopisy, čo znamená, že nápor informácií je obrovský.

Každý manežér si pestuje svoje „neresti”. Niektorí trávia čas na golfe, iní holdujú rýchlym autám, motorkám, ďalší obľubujú skvelé víno, cigary. Akým nerestiam holdujete vy?
Skoro všetkým. Samozrejme, obľubujem kvalitné víno. Počas letných mesiacov si v kruhu rodiny rád vychutnávam dobre vychladené biele vínko na terase. Ale samozrejme, som aj fanúšikom cigár. Hoci nie som fajčiar, dokážem si oddýchnuť s cigarou a pohárom bieleho vínka, to je absolútny relax. Keď si už zapálim cigaru, musím jej venovať 30 – 40 minút, čo sľubuje príjemné chvíle oddychu.

Peter Fritz, Rebecca Šafariková                                          Photos: UniCreditBank Press

www.unicreditbank.sk