Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Domy a miesta, ktoré majú dušu

- Reklama -

Sú miesta, ktoré vás okamžite nadchnú. Miesta, kde z každého predmetu, z každého kúska cítiť pokoj a harmóniu s nádychom histórie na každom kroku. Presne také miesta, kde zabudnete na každodenné starosti či prácu a kde by ste sa dokonca s radosťou presťahovali. Sú to miesta, ktoré majú dušu

České mestečko Telč je krásne samo o sebe, ponúka nádherné zákutia a ešte krajšie stavby. A tak sa Telč môže pochváliť nádherným historickým námestím, gotické a renesančné mešťanské domy sa hrdo týčia nad zvedavými hlavami turistov. Toto mesto patrí od roku 1992 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi obľúbené miesta medzi turistami určite patria  Rytierska a Zlatá sála, Kaplnka Všetkých svätých s náhrobkom Zachariáša z Hradca a Kateřiny z Valdštejna – oni stáli za tým, aby mestečko dostali nádych renesančnej architektúry a atmosféry slnečného juhu. Prechádzky v renesančnej záhrade a zámocky park s klasistickým skleníkom zas môžu očariť nejedného návštevníka.

Telč

Poďme možno najskôr trošku do histórie a povedzme si zopár zaujímavostí. O Námestí Zachariáša z Hradca sa hovorí ako o jednom z najkrajších v zemi. Keď sa v polovici 16. storočia ujal panstva, pre mesto to začalo byť obdobie najväčšieho rozkvetu. Veľkomožný pán bol osvietený a bohatý, a tak predstavuje podľa návrhov architekta B. Maggiho z Arogno svoj gotický hrad a pristavuje renesančný zámok. Na zámok povolali talianskych remeselníkov, aby pomohli mešťanom prestavať gotické príbytky na úhľadné domy so štítmi a arkádami. Z gotického domu zostali po renesačnej prestavbe oba susedné múry a taktiež i hĺbkový stredný múr.

Ešte jedna zaujímavosť. Vedeli ste napríklad aj to, že mnohí toto  mestečko nazývajú Moravské Benátky? A že je označovaná aj za renesančnú perlu v Českomoravskej vrchovine?

Zážitkový Chornitzerův dům

Uprostred spomínaného námestia v zástavbe historických budov stojí i Chornitzerův dům s jedinečnou atmosférou pôvodne gotického domu, ktorý však po barokovej rekonštrukcii nadobudol priečelie s arkádami. História domu sa začala písať ešte pred rokom 1530. Vtedy zachvátil mesto Telč rozsiahly požiar.

Jedinečné a zážitkové? Presne také je. „Za dverami budovy panuje ticho a pokoj. Všetky priestory sú čisté a harmonicky zariadené. Už pri vstupe do penziónu z krásneho námestia pocítite príjemnú atmosféru, ktorá začína u milej pani recepčnej a končí za domom pri rybníku,“ opisuje prvé pocity aj český portál Amazing Places. Navyše Chornitzerův dům spadá do projektu Domy s dušou (projekt s romantickým ubytovaním v domoch s bohatou históriou a rodinnou atmosférou, za ktorým stoja  Helena a Rudolf Jílkovi).

Jedinečná atmosféra pôvodne gotického domu, ktorý vďaka barokovej prestavbe získal kúzelné priečelie s podlubím.

Dom stojí na pomerne širokej a dlhej gotickej parcele. Z gotického domu zostali po renesančnej prestavbe obe susedné múry a hĺbkový stredný múr. Dom je bohatý i na počet dochovaných hodnotných architektonických článkov a prvkov historickej stavebnej výbavy. Významné stavebné, historické a architektonické prvky – barokové priečelie, goticko-renesančný portál pri vstupe do domu, barokové zárubne a dvere, pilier klenby zadnej pivnice, trámový strop, baroková klenba dolnej siene, nádrž na vodu z roku 1680, to všetko sa tu stále nachádza.

Amazing Places určite odporúča…

Stačí sa len kochať!

Posedenie na okrasnej záhrade pod zastrešenou terasou alebo pod slnečníkom s výhľadom na Štěpničky rybník. K tomu si môžete vychutnať pohár vína Moravíno Valtice, partnera projektu Domy s dušou.

Na bicykloch po okolí

Okolitá krajina ponúka množstvo prekrásnych cyklistických chodníkov. V Telči si môžete tiež požičať bicykle. Ak ich máte so sebou, radi vám je v penzióne bezplatne uschovajú.

Gotická pivnica

Pod domom sa nachádza gotická pivnica, z ktorej môžete nahliadnuť do Telčského podzemia.

Romantika pre dvoch

Ideálne miesto na romantický víkend s drahou polovičkou…počas sezóny je zážitkom aj plavba loďkou po rybníku.

Pripravila Martina Baumann, zdroj fotografií: Amazing Places

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -