Autentické príbehy, nadčasové témy

Donna Karan miluje New York

0

Úspech Donny Karan spočíva v precíznych kalkuláciách a jednoduchých, funkčných štýloch v odievaní. Produkty z dielne americkej návrhárky majú nádych sofistikovanosti, zároveň však aj jedinečnosti, príjemnej elegancie a mystiky. Sú určené predovšetkým pre aktívne dámy pohybujúce sa vo sférach obchodu, preferujúce pohodlné, módne oblečenie.

Každú sezónu rieši legendárna Američanka rovnaké otázky. Čo ešte ženám v oblasti módy chýba? Po čom najviac túžia alebo čo potrebujú? Štýlovej dizajnérke na prianiach klientov nesmierne záleží. Aj preto sa snaží reagovať na požiadavky trhu čo najlepšie. Do boja s konkurenciou sa vydáva s jasným cieľom – očariť, prekvapiť a opäť ponúknuť čosi nové, neopozerané a jedinečné. Donna nachádza potrebnú inšpiráciu v New Yorku, fascinujúce multikultúrne mesto doslova miluje. Vo „Veľkom jablku“ sa aj napriek nepretržitému zhonu a ruchu cíti spokojne a príjemne. Láska ku miliónovému kolosu sa zrodila už v detstve. Donna sa narodila v roku 1948 v Queense a spolu s otcom krajčírom a matkou modelkou vyrastala v newyorskom Long Islande. Kombinácia gigantickej, štýlovej metropoly a zručnej, talentovanej návrhárky sa ukázala v neskoršom období ako neobyčajne magická.

Donna Karan rozbiehala kariéru v módnom priemysle koncom 60-tych rokov. Najskôr sa uplatnila ako asistentka oddelenia dizajnu u Anne Klein. Kvôli lákavému miestu zanechala dokonca aj štúdium návrhárstva na Parsonovej univerzite. Profesný posun dnes už legendárnej Američanky nastal po smutnej udalosti v roku 1974. Anne Klein prehrala boj s rakovinou a jej módny dom prevzala Takihyo Corporation, významná spoločnosť z Japonska. Pod jej vedením sa Donna zhostila pozície hlavnej návrhárky. O približne 10 rokov neskôr však už cieľavedomá Newyorčanka odštartovala vlastný biznis. Rozhodla sa tvoriť moderné odevy pre moderne zmýšľajúcich ľudí. Prvú rovnomennú kolekciu predstavila Karan v roku 1985.

Na rozdiel od mladých módnych tvorcov orientujúcich sa na cieľové skupiny rovnakého veku, Donna Karan upriamila pozornosť na tridsiatnikov. Pokúsila sa zaujať prevažne sebavedomé ženy milujúce aktívny životný štýl, opatrené zmyslom pre jednoduchosť, praktickosť a zároveň eleganciu. V tom období sa na pulty predajní dostali odevy značky Donny Karan vyrobené z elastických materiálov. Novú líniu „Essential“ charakterizovalo 7 jednoduchých druhov oblečenia, ktoré by každá správna dáma mala mať vo svojom šatníku. Veľkú „sedmičku“ tvorili šaty, blúzka, sveter, kožené sako, nohavice, nohavicový kostým  a legíny. Kolekcia sa stretla s veľkým úspechom a Donna si odniesla ocenenie CFDA, udeľované talentovaným a zručným módnym dizajnérom. Stalo sa tak až trikrát za sebou (roky 1985, 1986, 1987)

V čase, keď veľké množstvo žien v Amerike vstupovalo do sveta biznisu hľadajúc elegantné,  pomerne jednoduché a zároveň funkčné odevy, slávila spoločnosť Donny Karan vynikajúce úspechy. Zákazníci i kritici jej návrhy milovali a módna ikona s radosťou zdôrazňovala, že svetu ponúkne len také modely, ktoré by neváhala nosiť ani ona sama.

Koncom 80-tych rokov predstavila Donna kolekciu lacnejších odevov. Zámerom bolo priblížiť sa svetu mladých pracujúcich žien disponujúcich priemernými zárobkami. Aj keď filozofia sa zakladala na jednoduchosti, línia nazývaná DKNY sa stala veľkým hitom. Neskôr Donna zahrnula do kolekcie aj džínsy. Hoci na prvý pohľad boli oblečením mladšej generácie, postupne sa ukázali ako časť odevu, ktorú je možné nosiť v každom veku. Línia DKNY určená pre mužov bola prezentovaná v roku 1992.

Reputácia Donny Karan ako skvelej návrhárky postupne silnela. Američanka však nechcela byť spájaná výlučne s módnym priemyslom, preto skúšala „loviť“ aj v iných vodách. Svoje meno prepožičala napríklad kolekciám rozmanitých skrášľovacích prípravkov a sadám štýlového nábytku.
Koncom 90-tych rokov Karan predstavila vlastnú líniu detského oblečenia, sériu trendových okuliarov a produktov využívaných pri starostlivosti o pleť. Donna postupne otvorila 27 špičkových butikov a to nielen v Amerike, ale aj v Európe a na Ďalekom východe.
Slávni svetoví dizajnéri i módna tlač boli z Donninej tvorby nadšení. Preto ani neprekvapilo, keď rodáčka z Queensu obdržala niekoľko významných titulov a ocenení. Stala sa najlepšou ženou-návrhárkou vo svete a taktiež top dizajnérkou Ameriky za posledných dvadsať rokov.

Donnina kultová línia DKNY je pre New York rovnakým synonymom ako legendárna Empire State Building, či Socha Slobody. To, čo v nej úspešná dizajnérka ponúkla bola jednoduchosť a klasika, nositeľná sebavedomými modernými ženámi nielen v pompéznom New Yorku, ale kdekoľvek vo svete. Pre Donnu sa stalo inšpiráciou „Veľké jablko„, ale aj meditácia a sila východných filozofií.
Kvôli priateľskej povahe si štýlová Američanka získala priazeň mnohých celebrít. Veľmi srdečný vzťah si udržiava napríklad so skvelou speváčkou, herečkou a režisérkou Barbrou Streisand.

Marcel Letko                                              Photos: ISIFA

www.donnakaran.com
www.dkny.com