Autentické príbehy, nadčasové témy

Dostihový sviatok v Bratislave

0
Dostihový sviatok v Bratislave

Dostihový míting TURF-GALA bezpochyby patrí ku skutočným sviatkom všetkých milovníkov nádherných plnokrvníkov. Okrem napínavých súbojov ušľachtilých koní a džokejov v pestrofarebných  „silkoch“ ponúka aj prehliadku dámskej elegancie. Na bratislavskom Závodisku v Starom háji sa 7. júna konal už 37. ročník tohto medzinárodného podujatia, ktoré aj napriek tropickému letnému počasiu prilákalo štyritisíc návštevníkov.

Keď som pred siedmimi rokmi po prvýkrát navštívil TURF-GALA, bol som nadšený a plnými dúškami som nasával jeho neopakovateľnú atmosféru. Dupot koní na dráhe, emóciami presýtené publikum a, samozrejme, nádherné kone pripravené pobiť sa o víťazstvo na dráhe vo mne vzbudzovali presvedčenie, že návšteva dostihového mítingu je to, po čom som roky túžil. Je zaujímavé, ako dynamicky sa rozvíja šport kráľov na Slovensku. Úroveň TURF-GALA z roka na rok rastie, prostredie Závodiska je čoraz kvalitnejšie, na štarte sa objavujú špičkové kone nielen zo Slovenska, ale tiež zo zahraničia.

Areál ponúka vždy nové prekvapenia, tak ako v tomto roku sochu koňa na podstavci poskladanú z 350 konských podkov. Socha dodala Závodisku skutočne dostihovú atmosféru. Niečo podobné som zažil počas návštev dostihov v americkom Kentucky, kde dostihovému komplexu dominuje socha slávneho víťaza Kentucky Derby Barbara, alebo v slnečnej Kalifornii na dráhe v Santa Anite, ktorá sa môže pochváliť sochou môjho obľúbeného Seabiscuita. Som rád, že glamour si našiel cestu už ja na slovenské dostihy a dnes už nie je vzácne vidieť dámy s krásnymi klobúkmi na hlavách. Práve preto počas návštevy dostihov pociťujete ten zvláštny „feeling“, ktorý iným športovým podujatiam chýba. Som si istý, že turf si nezískal len mňa, ale tiež tisíce Slovákov, ktorí sa každoročne vyberú na míting TURF-GALA, pričom im neprekážajú žiadne nástrahy počasia. Pocit byť a vidieť je silnejší ako horúčava či najväčšia prietrž mračien. Milujem atmosféru dostihov a je skvelé, že za kvalitou a zážitkami nemusím chodiť do zahraničia, ale môžem si ich vychutnávať aj v Bratislave.

small

Kto dostihy ešte nenavštívil, mal by tak určite urobiť a na budúci rok si dátum konania sa TURF-GALA už dopredu zapísať do kalendára. „Som presvedčený o tom, že kto sa rozhodne stráviť popoludnie na hipodróme v Starom háji, bude milo prekvapený,“ dodáva riaditeľ bratislavského Závodiska a šéforganizátor mítingu JUDr. Marián Šurda.
TURF-GALA, to nie je len samotné podujatie, ale aj bohatý sprievodný kultúrny program. Pre divákov boli pripravené tanečné vystúpenia, neodmysliteľná súťaž o najelegantnejší dámsky klobúk, ale aj o detský klobúčik, či kúzelnícka šou. V súvislosti s dámskymi klobúkmi je dôležité spomenúť informáciu, že dámy, ktoré sa rozhodli skrášliť klobúkom, mali vstup do areálu zadarmo. Takisto aj samotná príprava, mediálne výstupy či zaujímavé spracovanie dostihového programu vysoko prekračujú slovenský štandard a určite by dokázali obstáť aj v porovnaní so zahraničnou konkurenciou. Takže, klobúk dolu.

Podujatie si neobľúbili len slovenskí turfmani, ale aj niekoľko sto Čechov, Maďarov a Rakúšanov. Jednoducho, podmienky v Bratislave sú pre nich mimoriadne zaujímavé, o čom svedčia aj ich pozitívne reakcie.

small_1

Poďme však k samotnému dianiu, ktoré tentoraz prinieslo veľmi pozitívny ohlas do celého stredoeurópskeho regiónu. Na konci troch z piatich výborne obsadených medzinárodných pretekov sme mohli počuť slovenskú hymnu (naposledy sa nám to podarilo v roku 1998), čo svedčí o tom, že tento rok bol mimoriadne priaznivo naklonený našim farbám. Na druhej strane táto skutočnosť poukazovala na skvelú pripravenosť koní zo slovenských dostihových stajní.
V hlavných dostihoch 37. ročníka medzinárodného dostihového mítingu TURF-GALA, Veľkej cene Allianz-Slovenská poisťovňa (Veľkej cene Slovenska, rovina Gd-3, pre 4-ročné a staršie kone, vzdialenosť 2 400 m, dotácia 30 000 eur) zvíťazil český kôň s menom Trip To Rhodos zo stajne Dr. Charvát v sedle s českým talentovaným džokejom Janom Vernerom. Kôň so zaujímavým menom pripomínajúcim príjemnú skutočnosť, že letná dovolenková sezóna je predo dvermi, patril k favoritom vrcholu dňa a svoju pozíciu aj obhájil. Zaujímavé je, že jeho majiteľ, český podnikateľ Dr. Jiří Charvát, ktorý je aj prezidentom českého Jockey Clubu, kúpil hnedáka Trip To Rhodos na dražbe vo francúzskom Deauville za štyridsaťtisíc eur.

small_3

Slovenský zástupca zažiaril v šprintérskej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na 1 200 metrov, a to v podobe prekvapujúceho záveru hnedáka Lorda Patricka zo slovenskej stajne Patrik – Senica. K víťazstvu ho priviedol mladý slovenský jazdec (vlaňajší šampión) Michal Abík, ktorý zbiera cenné skúsenosti na dostihových dráhach nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Lorda Patricka trénuje skúsený tréner Jaroslav Hanáček v centrále Dvor-Vampil. Koňa kúpili na aukcii v Deauville za päťtisíc eur. Nedeľňajší triumf mu však priniesol výhru 14 500 eur.

Slovenská hymna zaznela aj v prípade víťazstva trojročnej ryšky Romanetty v Cene Arvy na 1 800 m. V sedle sa predstavil skúsený slovenský džokej Zdenko Šmida, ktorý si okrem profesionálnej džokejskej kariéry vyskúšal aj účinkovanie v humornom televíznom programe, kde stvárnil malú úlohu prekážkového jazdca. Romanetta pochádza z domáceho chovu majiteľa stajne MPL Racing Ing. Miroslava Pisklu. Ten veľmi dobre vie, ako chutia víťazstvá na medzinárodných podujatiach, pretože v minulosti mu radosť prinášali také slovenské legendy, akými boli Ryan alebo Proud Boris.

small_4

Na Slovensku sa zvykne vravieť – do tretice všetko dobré. A v prípade úspešných zásahov na TURF-GALA to platí tiež. Tretie víťazstvo pre Slovensko získal päťročný hnedák Legionar zo slovenskej stajne UMC-Nové mesto nad Váhom v Cene Scottish Rifla na 1 800 metrov dlhej trati. V jeho sedle opäť sedel päťnásobný slovenský šampión Zdenko Šmida.
TURF-GALA je minulosťou, ale už teraz sa teším na budúci rok, na jeho 38. ročník. A som zvedavý, čo nové pripravia organizátori, o koľko sa zvýši počet divákov, počet dám s klobúkom, a ktoré dostihy pre seba získajú slovenské kone.

Peter Fritz
Photos: Mária Horníková, Viva Fedorová
www.zavodisko.sk