Autentické príbehy, nadčasové témy

Dostihy, na ktoré sa nezabúda

0

Ktoré dostihy možno označiť za najvzrušujúce a najlepšie? Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nedostaneme. A hoci názory odborníkov na to „naj” sa rôznia, v istej veci u nich predsa len panuje vzácna zhoda. Všetci svorne tvrdia, že nezabudnuteľnému športovému podujatiu by nemala chýbať dynamika, predovšetkým však dostatočne silní protagonisti, ktorí ponúknu obecenstvu strhujúci, dychvyrážajúci súboj. Na trojicu vydarených, skutočne turbulentných dostihov sa pozrieme bližšie v nasledujúcich riadkoch.

Jeden z nich, odohrávajúci sa 18. júna 1936 v Ascote, sprostredkoval divákom duel prvej kategórie. Pred samotným podujatím sa pozornosť sústreďovala prevažne na dvojicu zdatných protivníkov – žrebca zvaného Omaha a nádejnú mladú kobylu Quashed, víťazku prestížneho dostihu Epsom Oaks. Štvornohí favoriti napokon naplnili očakávania a dvestotisíc divákom v slávnom hipodróme pripravili unikátny športový zážitok. Hoci na záverečnom úseku merajúcom štvrť míle viedla odhodlaná Quashed, jej najväčší súper nebol ochotný len tak ustúpiť. Dvojica sa pohybovala po dráhe v tesnej blízkosti a nervydrásajúci finiš bol na spadnutie. Všetkým prítomným sa zdalo akoby Quashed a Omaha preťali pásku v rovnakom momente. A pretože cieľová fotografia v tom období nejestovala, chvíľu trvalo, kým kompetentní určili víťaza. Najcennejšiu trofej si napokon odniesol džokej sedlajúci kobylu Quashed, pre žrebca Omaha, držiteľa prvenstva v US Triple Crown z roku 1935, ostal len pomyselný strieborný stupienok.

Jack Leach, bývalý špičkový jazdec a neskorší spolupracovník novín The Observer, bol s ascotskými dostihmi nadmieru spokojný. „Prežívanie napínavého záverečného duelu Omaha verzus Quashed mi síce vzalo pekných pár rokov života, ale poviem vám, stálo to zato,” vyjadril v krátkosti svoje pocity nadšený Leach.   

V Ascote ešte chvíľu pobudneme, nakoľko aj druhý fascinujúci duel sa odohral práve na pôde slávneho britského závodiska. Počas podujatia King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes v roku 1975 sa obecenstvo stalo svedkom napínavého zápolenia niekoľkých kvalitných džokejov a koní. Zo zvieracích účastníkov vytŕčali predovšetkým trojročný žrebec Grundy, víťaz Derby a Irish Derby a jeho o rok starší štvornohý rival Bustino, vlastnený filantropkou Lady Beaverbrookovou. Dostihy, ktoré noviny „The Guardian” označili za jedny z najlepších na svete, sa niesli v napínavom duchu už od samého začiatku. Rýchlosť koní bola fantastická a niektorí pozorovatelia už šípili, že dovtedajší rekord podujatia nevydrží. Najväčšími súpermi o celkové prvenstvo sa napokon stali Grundy a Bustino. Kým prvý menovaný sa pokúšal na rovinke získať aspoň akú-takú časovú výhodu, jeho konkurent ho nekompromisne nasledoval ako tieň. Diváci v hľadisku duel s napätím pozorovali a hútali, kto v Ascote napokon vyhrá. Bude to žrebec pochádzajúci z Írska alebo predsa len štvornohý vytrvalec z Veľkej Británie? Po tom, čo domáci Bustino prevzal vedenie, sa tajnička zdala byť definitívne rozlúštená. Na oslavovanie však bolo ešte priskoro. Priebežný líder v záverečnom furlongu jemne chyboval a toto zaváhanie využil konkurent na prevzatie pozície. Rošáda sa uskutočnila len 50 yardov pred cieľovou čiarou! Žrebec Grundy napokon vyhral o polovicu dĺžky a navyše aj v novom dostihovom rekorde. Jeho víťazný čas 2:26,98. sa až do roku 2010 nepodarilo nikomu prekonať. Brough Scott, bývalý džokej a neskorší novinár hovoril o ascotskom Stakes ako o najťažšom a najdojímavejšom podujatí v histórii tohto športu. Široká verejnosť mu dala zapravdu a dostihy, v ktorom proti sebe bojovali Grundy a Bustino, označila za „dostihy storočia”.

Meno Secretariat je milovníkom dostihového športu dôverne známe. Jeden z vôbec najúspešnejších koní pokoril za „veľkou mlákou” mnohé rekordy a fantastickým spôsobom sa prezentoval predovšetkým na slávnom podujatí Kentucky Derby. O nič horšie si nepočínal ani v Belmont Stakes, newyorských dostihoch, o ktorých sa zmienime v nasledujúcich riadkoch. Secretariatov pamätný moment prišiel v roku 1973. A hoci sa zdalo, že pri malom počte súperov sa nemusí vypäť k úplne špičkovému výkonu, diváci v dostihovom areáli sa presvedčili o opaku. Štvornohý šampión cválal ako o život a z ostávajúcich súperov vrátane sľubného žrebca Shama, urobil obyčajných štatistov. Počínanie Secretariata sledovalo s údivom takmer 68 000 dostihových nadšencov a nezdalo sa, že by boli sklamaní z faktu, že favorizovaný kôň je na dráhe bez konkurencie. Náskok pred druhým v poradí stále iba narastal a Chic Anderson, hlásateľ americkej televízie CBS popísal žrebca „ako neuveriteľne rýchlo sa pohybujúci stroj zveľaďujúci svoje vedenie.” V cieli odmávali Secretariata v novom rekordnom čase 2:24 a s náskokom 31 dĺžok. Na pieskovej dráhe (dirt track) nepokoril hranicu 2:25 na úseku 1 1 míle už žiaden iný kôň. Vtedajší víťaz Belmont Stakes tak navždy vstúpil do klubu nesmrteľných…

Napriek tomu, že sme spomenuli len tri veľmi slávne dostihy, tento krásny šport ich ponúkol divákovi oveľa viac. Na mnohé z nich odohrávajúce sa v Európe, Ázii, či v Amerike si fanúšikovia s radosťou spomínajú a v duchu ich porovnávajú s ostatnými. Aj v tomto prípade, teda pri posudzovaní tých najkrajších, platí to povestné shakespearovské – „krása tkvie v oku pozorovateľa.”

Marcel Letko                                      Photos: ISIFA, PRESS

www.sportinglife.com