Autentické príbehy, nadčasové témy

Dovolenková sezóna v plnom prúde. Na čo nezabudnúť pri balení lekárničky?

- Reklama -

Či už trávite letnú dovolenku na chalupe, v horách alebo v obľúbenom prímorskom letovisku, nezabúdajte na starostlivosť o vaše zdravie. Okrem prevencie, ktorá zabezpečí, že si dovolenku užijete naplno, organizmus ohrozuje mnoho nástrah, ktoré tieto pohodové dni môžu ohroziť alebo neplánovane skrátiť. Čo si zabaliť do dovolenkovej lekárničky, aby ste boli pripravení na najčastejšie hrozby? Spýtali sme sa za vás PharmDr. Miroslavy Galád Mitterovej z Lekárne AGEL Zvolen.

Výbava dovolenkovej lekárničky sa, prirodzene, líši podľa toho, kam smerujú vaše dovolenkové kroky. Je dôležité taktiež zvážiť, koľko ľudí s vami cestuje, či ide o rodinnú dovolenku s deťmi a aká je dĺžka pobytu. „Dovolenkári, ktorí sú zároveň chronickými pacientmi nesmú pri balení zabudnúť na pravidelne užívané lieky – ide najmä o ľudí s kardiovaskulárnymi problémami, o diabetikov či alergikov,“ prízvukuje PharmDr. Galád Mitterová. Pozor si treba dať i v prípade, že počas dovolenky opúšťate Európu, niektoré liečivá sú totiž mimo Európy regulované iným spôsobom.

Medzi základné liečivá, ktoré v lekárničke nemôžu chýbať, patrí Paracetamol a Ibuprofen – zo známych liekov do tejto skupiny patrí Paralen, Panadol a Ibuprofen. „Riešia nielen horúčku a slabšiu bolesť, ale pomôžu aj pri zápale a silnejších bolestiach. U detí do 20 kg odporúčam mať k dispozícii čapíky alebo sirupové formy liekov,“ hovorí farmaceutka. V prípade, že vás čaká dlhšia cesta autom alebo trávite dovolenku na mori, nie je výnimkou ani kinetóza, teda nevoľnosť z cestovania. Vhodným riešením v tomto prípade je Kinedryl či Cocculine, ak sú príznaky slabšie, pomôžu aj špeciálne lízanky proti nevoľnosti.

Prechladnutie

Opakujúcim sa problémom dovolenkárov je tiež prechladnutie, ktoré často prichádza ako dôsledok veľkého rozdielu vonkajšej teploty a teploty klimatizovaných priestorov. „Pre tieto prípady odporúčam mať v cestovnej lekárničke lieky na upchatý nos, prípravok na kloktanie alebo pastilky na cmúľanie. Ak nastane situácia, že si nevieme rady a to, čo sme si zabalili do dovolenkovej lekárničky, nestačí, odporúčam vyhľadať lekára, ktorý zvolí ďalší liečebný postup, prípadne naordinuje lieky na lekársky predpis,“ vysvetľuje PharmDr. Miroslavy Galád Mitterovej z Lekárne AGEL Zvolen. Aj keď má mnoho výletníkov tendenciu brať si so sebou pre každý prípad aj antibiotiká, je potrebné uvedomiť si, že antibiotickú liečbu by mal vždy indikovať lekár. Podľa farmaceutov je potrebné zvážiť, kam cestujete a antibiotiká predpísané vaším všeobecným lekárom si do lekárničky pribaliť až v prípade, že cestujete na dlhšie ako 2 týždne.

Anomáliou počas dovolenkových dní nie je ani rozhodené trávenie. Počas dovolenky si radi doprajeme to, čo v bežnom jedálničku nemáme a sme odvážnejší vyskúšať aj nové a exotické jedlá. Problémom v niektorých častiach sveta býva aj čistota vody. „Veľkým pomocníkom sú probiotiká, ktoré určite odporúčam užívať aj preventívne. Overenou voľbou v prípade, že sa u dovolenkárov vyskytnú tráviace problémy, je aktívne uhlie, ktoré je možné užiť aj pri diétnej chybe. Netreba zabúdať ani na lieky, ktoré pomôžu pri zápche, hnačke či nafukovaní – v tomto prípade je skvelou voľbou Hylak, ktorý pokryje všetky tri problémy,“ radí farmaceutka z Lekárne AGEL Zvolen.

Tráviace ťažkosti

Pri tráviacich ťažkostiach, ale aj pri športe a zvýšenej záťaži, je dôležitá rehydratácia – s tou pomôžu rôzne rehydratačné roztoky, ako napríklad Kulíšek, Biogaia či Fluidex. Súčasťou dovolenkovej lekárničky by mali byť aj očné kvapky alebo mastičky (Ophtalmo septonex, Ocuflash) či ušné kvapky (instilácia Burow). Samozrejmosťou by mala byť aj dezinfekcia na kožu a sliznice (Betadine, Peroxid vodíka) a obväzy, náplasti a elastické obväzy pre prípad úrazu. „Sú dostupné aj lokálne antibiotiká s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktoré je možné použiť pri nepríjemných škrabancoch, odreninách či popáleninách, ide o Ialugen alebo Ialuset,“ dáva tip PharmDr. Miroslava Galád Mitterová.

Opaľovanie?

Aj napriek tomu, že na opaľovanie sa zameriavame najmä v lete, odborníci odporúčajú používať prípravky s SPF filtrami, ktoré chránia pred UV žiarením, celoročne. Vo vyšších nadmorských výškach a prímorskom prostredí sú však slnečné lúče nebezpečnejšie, je preto potrebné zamerať sa nielen na dostatočne vysoký SPF faktor, ale aj jeho pravidelné obnovovanie počas dňa a po kúpaní. „Aj napriek opatrnosti sa nám však občas podarí spáliť sa. V tom prípade je dobré mať poruke Panthenol vo forme spreja alebo chladivej peny s obsahom vitamínu E alebo aloe vera, ktoré pôsobia na pokožku nielen upokojujúco, ale aj regeneračne,“ odporúča farmaceutka.

Pobyt pri vode so sebou okrem rizika spálenia od slnka nesie aj nebezpečenstvo vzniku kvasinkových infekcií či zápalu močových ciest. „Ak sa vyskytnú takéto problémy, je možné použiť lokálne antimykotiká ako Clotrimazol, Canestern, Rosalgin či Fungicidin. Zápal močových ciest vzniká najmä po kúpaní v chladnejších vodách, je preto dobré mať so sebou nejaký brusnicový preparát, prípadne jeho kombináciu s D-manózou, napríklad Urinal forte, Cran-Urin alebo Femmanose,“ odporúča farmaceutka.

Aktívna dovolenka? Úrazy pri športe

Ak dovolenkujete aktívne, je potrebné rátať s rizikom vzniku úrazu pri športe. „Športovci by mali mať po ruke chladivé spreje a tiež masti alebo gély, napríklad Ibalgin alebo Voltaren, ktoré pomôžu pri vyvrtnutiach, narazeniach či dôsledkoch pádov,“ radí odborníčka. Okrem úrazov by športovci mali dbať aj na dopĺňanie horčíka, ktorý je dôležitý pri športových výkonoch, no tiež ako prevencia svalových kŕčov či na zmiernenie svalovej horúčky. Magnézium pre športovcov je dostupné v rôznych formách, od šumivých tabliet, cez ampulky, až po balenia, ktoré sa sypú priamo do úst.

Či už dovolenkujete na chalupe, v horách alebo pri mori, uvoľnenú atmosféru vie narušiť nepríjemný hmyz. Ideálne je chrániť sa pred ním repelentom – ten si môžete pripraviť aj doma za pomoci esenciálnych olejov. Hmyz odpudzujú vône ako eukalyptus, citronella, škorica či rozmarín. „V súčasnosti je dosť rozšírené aj uštipnutie kliešťom, je preto dobré mať poruke aj pinzety alebo karty na vyberanie kliešťa a následne použiť dezinfekciu,“ hovorí PharmDr. Galád Mitterová. V prípade alergickej reakcie majte so sebou aj antihistaminiká – tie môžete užiť buď perorálne (Zodac, Claritine, Dasseltino) alebo aplikovať lokálne vo forme gélu priamo na uštipnutie (Psilo-balzam, Fenistil). Antihistaminiká navyše pomôžu aj s čoraz častejšou alergiu na slnko.

Čo nesmie chýbať vo vašej dovolenkovej lekárničke?

  • pravidelne užívané lieky
  • lieky na bolesť, zápal, horúčku, prechladnutie
  • antibiotiká (v prípade, že cestujeme na dlhšie ako 2 týždne)
  • lieky na trávenie a probiotiká, rehydratačné roztoky
  • lieky na kinetózu
  • očné a ušné kvapky
  • prípravky na ošetrenie poranení kože
  • repelent a prípravky na ošetrenie štípancov
  • opaľovací krém a prípravky po opaľovaní
  • prípravky na ošetrenie úrazov
  • lieky na stlmenie alergickej reakcie
  • magnézium
  • antimykotiká a prípravky proti zápalu močových ciest

Foto: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -