Autentické príbehy, nadčasové témy

Ducrest: Iné auto ako Peugeot som nemal

0

Guillaume Ducrest pôsobí na poste generálneho riaditeľa spoločnosti Peugeot Slovakia od apríla minulého roka. Rodený Parížan na súčasný post na Slovensku nastúpil z pozície finančného riaditeľa skupiny PSA. Je ženatý, má tri deti a magazínu Milliard Sun umožnil nazrieť do jeho súkromného i profesionálneho života. Symbolicky tiež pootvoril dvere na novom modeli Peugeot 3008, ktorý nesie označenie prvý crossover od Peugeotu.

Peugeot nedávno predstavil svoj úplne nový model – Peugeot 3008 s prívlastkom crossover. Je to druh automobilu, ktorý nie je typický pre túto automobilku. Prečo ste sa rozhodli vytvoriť práve automobil tohto typu?

Toto auto vzniklo ako výsledok analýzy očakávaní našich zákazníkov. Dá sa povedať, že autá, ktoré sme im ponúkali doteraz, boli tak trochu „štandardné“. Pred 10. rokmi sa teda objavili automobily typu monospace, prípadne si zákazník mohol kúpiť štandardný hatchback, ktorý existuje dlhé roky. Teraz prichádza crossover. Ten je podľa mňa omnoho dynamickejší a vzrušujúci – s tým, že cieľovú skupinu má podobnú. Ide však o iný prístup. Je to priestranné, ale aj energické auto.

Ľuďom zrejme takýto automobil na trhu chýbal. Možno teda povedať, že Peugeotu išlo o vyplnenie medzery na trhu?

Presne, existovala tu medzera na trhu. Iné značky sa vybrali odlišnými cestami a je pozitívne, že Peugeot predstavuje čosi nové, inovatívne.

Aké sú teda hlavné črty Peugeotu 3008? Mám na mysli tak dizajn, ako aj technológie.

Pokiaľ ide o konštrukciu , je to objemné auto, ale zároveň stále dostatočne kompaktné. Ide o rodinný automobil, ktorý v interiéri vytvára dojem veľkého priestoru, má zároveň mierne vyššie položené sedadlá a tie sú mimoriadne flexibilné. Môžete teda prevážať čokoľvek potrebné pre voľný čas – golfové vaky či bicykle. Vzhľadom na veľké čelné sklo ponúka excelentný výhľad. Je to akýsi mix medzi monospace-om, SUV a tradičným hatchbackom. Aplikovali sme doň celú škálu nových, inovatívnych technológií, napríklad head-up displej či technológiu GRIP CONTROL. Skutočne pozitívnym momentom pri tomto aute je jeho palubná doska. Má dizajnové prvky z letectva. Po nástupe do Peugeotu 3008 sa cítite ako v kokpite lietadla.

Mohli by ste teda špecifikovať cieľovú skupinu zákazníkov pre Peugeot 3008? Mám pocit, že zaujať môže hlavne mladých ľudí, snáď páry, ktoré žijú v meste, ale často jazdia na výlety do prírody a na vidiek. Nemýlim sa?

Je to veľmi moderný automobil a rozumie si s majiteľom, ktorý má rád outdoorové aktivity, aktívne trávenie voľného času. Ide o ľudí, ktorí napriek tomu, že už majú deti, chcú zostať v pohybe. Musím ešte podotknúť, že veľa úsilia sme venovali tomu, aby bol nový model skutočne v súlade s ekologickými trendmi a čo najviac priateľský k životnému prostrediu. Začnime motorom – produkuje iba 130 gramov CO2 na kilometer, čo je veľmi dobrý výsledok pre takýto druh automobilu. Vieme, že mladí ľudia, rodiny s deťmi, chcú dobré auto, ale nie je im ľahostajná budúcnosť planéty. Porovnajme ho s klasickými SUV – sú veľmi ťažké, majú obrovskú spotrebu. Toto nie je prípad modelu 3008. A ďalej sú tu dôsledne uplatnené prvky aktívnej, ako aj pasívnej bezpečnosti.

Nasleduje menej príjemná téma – globálna hospodárska kríza. Je súčasťou dnešných dní. Jej dosah na automobilový priemysel je taktiež evidentný. Veríte, že príbeh Peugeotu 3008 bude, napriek tomu, príbehom úspešným?

Samozrejme, máme tu svetovú krízu, ktorá zasiahla aj automobilový sektor. Avšak, nejde o totálny kolaps. Predaj na európskom trhu, podľa našich odhadov, klesne tento rok o 10 %. To znamená značný pokles, ale nie kolaps. Trh stále potrebuje nové produkty, nové koncepty, ľudia potrebujú podnety, aby si kupovali nové autá. Uvedenie nového konceptu je dobrým spôsobom, ako to docieliť.

Presuňme sa od automobilov k vášmu osobnému životu. Nový crossover od Peugeotu pôsobí typicky francúzsky, má jednoducho ten príznačný elegantný štýl. Čo, odhliadnuc od áut, je vám z francúzskeho životného štýlu sympatické?

Vo všeobecnosti si ľudia „francúzsky luxus“ predstavujú ako módu, parfémy a kuchyňu. A je to skutočne tak. Ja obľubujem hlavne dobré jedlo a dobré víno.

Súčasné vydanie novín Milliard Sun je zamerané špeciálne na Francúzsko. Ktorá časť tejto krajiny, vašej domoviny, je vášmu srdcu najbližšia?

Vyrastal som v Paríži. Je to krásne mesto, plné historických miest a ponúka mnoho možností na kultúrne vyžitie, stretávanie ľudí. Moja manželka zas pochádza z Burgundska. To je tradičný francúzsky región, s krásnou prírodou, vyrábajú sa tam excelentné vína, sú tam pekné zámky. Mám tiež rád oblasť Álp, hlavne kvôli tichu a možnosti športovať. Ďalšou mojou obľúbenou časťou Francúzska je Korzika, takisto veľmi tradičné a špecifické miesto. Nájdete tam zaujímavých ľudí, vynikajúce jedlo a krásne miesta na trávenie dovolenky.

Pôsobíte však na Slovensku, ako často sa vám podarí dostať domov?

Nie veľmi často. Snažím sa vychutnať si krásy vašich regiónov, domov sa dostanem tak 2-3 krát do roka.

Ľudia vo vašej pozícii väčšinou nemajú prebytok voľného času. Predsa len, ak nejaký máte, ako ho trávite?

Najviac času trávim so svojou rodinou, hlavne počas víkendov. Mám rád športovanie, často hrám tenis, plávam, lyžujem. Spolu s rodinou veľa a radi cestujeme – aj do zahraničia, nielen po Slovensku. Okrem toho, milujem klasickú hudbu.

Kde sa vám podarilo dostať naposledy? Ktoré z destinácií, ktoré ste navštívili, vám imponovali najviac?

Naposledy sme boli v Egypte, strávili sme tam Veľkú noc. Možno by som z mojich dovoleniek spomenul Peru, bolo to veľmi vzrušujúce a úplne odlišné od Európy. Je tam napríklad úžasná viditeľnosť. Fascinujúce je napríklad jazero Titikaka. Má 80 km a vidieť ho z jedného konca na druhý.

Magazín Milliard Sun je zameraný na luxus, na „umenie žiť“. Čo tieto výrazy znamenajú pre vás? Čo pokladáte za luxusné a čo z tejto kategórie vecí obľubujete?

Napríklad dobré jedlo či reštauráciu. Už som spomínal, že luxusom pre mňa je práve pekná dovolenka s rodinou. Pokiaľ ide o mňa osobne, mám rád dobré a kvalitné hodinky.

A luxus na štyroch kolesách? Som si takmer istý, že vlastníte Peugeot…

Pokiaľ ide o automobily, momentálne jazdím na Peugeote 4007. Je to excelentné auto pre rodinu a na výlety. Prvé auto som si kúpil, keď som mal 25 rokov a bol to Peugeot. Odvtedy to bol vždy iba Peugeot.

Posledná otázka je typickým klišé týchto mesiacov. Kde plánujete stráviť letnú dovolenku?

S rodinou sa chystáme do Libanonu a Jordánska. Tieto krajiny máme veľmi radi a navštívili sme ich už niekoľkokrát, pretože tu žijú veľmi milí ľudia. Ponúkajú skutočne mnoho vecí na spoznávanie, ale tiež zaujímavú históriu či excelentné jedlo. Je to jednoducho veľmi dobrý „dovolenkový mix“.

Interview by František Kvarda

Photo: Erik Toček

www.peugeot.sk