Autentické príbehy, nadčasové témy

Dvůr Hoffmeister: Umenie, jedinečný zážitok a gastronómia

- Reklama -

Stovežatá, ale i stokrát opozeraná. Aj taká môže pre niekoho byť – Praha. Ak však svojmu výletu dodáte tie správne ingrediencie, tak aj stá návšteva českej metropoly môže byť stále zaujímavá a netradičná.

V Praze Blaze, ale na dvore jedinečne

Praha je úžasná, o tom niet pochýb. My sme toto leto chceli zažiť trošku iný oddych, a tak sme si zvolili miesto kúsok za Prahou. Ubytovali sme sa v nádhernej vidieckej usadlosti s názvom Dvůr Hoffmeister, ktorá sa nachádza v malebnej a maličkej dedinke Číčovice. Už po príjazde sme vedeli, že sme našli správne miesto. Atmosféra absolútneho pokoja a ticha nám vyhovovala.

Príjemný personál vás naladí na ten správny mód – že naozaj máte na všetko čas, nemusíte sa nikam ponáhľať, stačí si v pokoji vybaliť veci na izbe a potom si už len vybrať niečo dobré pod zub z menu. A ak sa vám aj hneď nebude chcieť ísť poobzerať okolie, nevadí. Vezmite si fľašu chutného vína na izbu a nerobte si z ničoho hlavu, ani výčitky. Ste tu predsa kvôli tomu, aby ste z hlavy vypustili všetko nepodstatné.

Navyše tu majú ustajnené kone a poníky, a tak sme sa po vynikajúcej večeri vrhli spoznávať zákutia dvora. Najskôr sme si mysleli, že po pol hodine sa nebudeme mať na čo pozerať, ale kým sme prešli všetky boxy a záhradu, tak sa pomaly zvečerilo.

Vynikajúco ochutený šalát počas horúcich dní je skvelou voľbou.

Trošku južanskej romantiky? Určite sa to dá aj v Čechách…

Vybrali sme sa do dediny. Jej uličky, milé domčeky s prekrásnymi záhradami – ale nie takými usporiadanými ako z časopisu, kde má všetko svoje miesto – nás dostali do kolien. Na každom kroku sme si niečo fotili, zastavovali sa a nenápadne nazerali cez plot. Chvíľami sa nám nechcelo veriť, že len za rohom je rušná Praha. Okoloidúci sa vám pozdravia, nikto sa nikam neponáhľa. Partia priateľov práve hrala minigolf, ďalšia partia ich sledovala a my sme sledovali ich. Bola to taká podvečerná idylka pri západe slnka.

V záhradách všetko divo rastie po múre a plotoch. Akoby to nemalo svojho pána, ale napriek tomu to pôsobí harmonicky. Rozprávkovo.

Na chvíľu v inom svete…

Číčovice sú také malé české Toskánsko, malý svet, ktorý keď navštívite, nebudete ho chcieť opustiť. Nenájdete tu žiadne bungalovy či moderné stavby, domáci si svoje príbytky zveľaďujú tak, aby nenarušili genius loci tejto lokality. A tak to má byť. Nemusí byť všetko dokonalé rovné a ani nové. Staré veci majú predsa dušu a príbeh a tu sa určite nejeden odohral.

Pokračovali sme prechádzkou na maličký kopec nad obcou, chceli sme totiž vidieť barokovou kaplnku, ktorú bolo vidieť z diaľky. Kaple Nalezení Svatého Kříže postavili v rokoch 1711 – 1714. V tomto období vlastnili číčovske panstvo jezuiti z Tuchoměřic. Dnes občasne slúžili aj na svadobný obrad a príležitostne je aj miestom koncertov.

Kaplnka

Urobíte si zopár záberov, vychutnáte si západ slnka a môžete sa vrátiť tichými uličkami naspäť. Alebo si zájdite do ďalších zákutí medzi rodinné domy a možno objavíte opäť niečo čarovné.

PRIZNANÉ STARÉ TEHLY, KAMEŇ, DREVO…TO VŠETKO DOTVÁRA ATMOSFÉRU.

Okoř a jeho zákutia

Úžasnú atmosféru zažijete aj v susednej dedinke Okoř, ktorej dominantou je najmä kultúrna pamiatka – zrúcanina hradu z polovice 13. storočia. Zrúcaninu určite neminiete aj keď budete len prechádzať dedinou. Rovnako aj tu sú domčeky utešené, záhrady presne také, aké by ste tu čakali – vidiecke, ale udržiavané do dokonalosti. Môžete sa tu zastaviť aj na príjemný obed či chutné kapučíno a posedieť si len tak na terase. Ak budete v okolí, určite sa tu zastavte.

Stihli sme aj rýchlu zastávku v Prahe, vynechali sme tentoraz všetky tradičné pamiatky a vybrali sme sa na niekoľkohodinovú prechádzku po nábreží a zašli sme na zmrzlinu, kávu, vychutnali si drink na lodi či pozreli si Tancujúci dom – ten je príkladom dekonštruktívnej architektúry, ktorá je charakteristická nepredvídateľnosťou a kontrolovaným chaosom. Ďalej sme prešli Náplavku a kobky, ktoré nedávno zrekonštruovali.

Skvelá kuchyňa, oddych a kone

Po celom dni spoznávania vás zas privíta dvor svojou prívetivosťou a je vyhľadávaný aj vďaka neskutočnej gastronómii – na tanieri vás bude čakať vizuálny zážitok a následne v ústach neopísateľný. Zrekonštruovaný starý statok tu stojí viac než sto rokov. Napriek modernej rekonštrukcii si miesto zachovalo patinu vidieka, ale nájdete tu všetko pohodlie.

Dvůr Hoffmeister predstavuje rodinný hotel, do ktorého vložili svoju pečať tri generácie Hoffmeisterov. Nenájdete tu dve rovnaké izby, každá je zariadená v inom štýle. My sme boli ubytovaní v priestrannej podkrovnej izbe nad reštauráciou a s výhľadom na námestie a do dvora. Má aj prístelku, čiže by sa sem pomestili aj traja. Ideálne miesto aj na prácu – je tu totiž pracovný stôl pod oknom – mimochodom detail okna stojí za to, a tak sa tu aj dobre pracuje (vyskúšané). Presne takto nejako si môžete „nakopnúť“ kreativitu. Nemôže tiež chýbať klimatizácia, jedálensky stôl (ten sme nevyužili, lebo jedlo bolo také úžasné, že sme chceli všetko miestne vyskúšať), v kúpeľni vaňa – večer nám dobre padla horúca vaňa po celom dni v Prahe.

Tu sa výborne tvorí, ak potrebujete načerpať nové impulzy, ste na správnom mieste…

História s moderným dizajnom

Vybrať si môžete zo 16 izieb – od tých v prednej časti hotela až po izby nad stajňami, kde nájdete napríklad aj masážnu vaňu alebo masážnu sprchu, ale i izby s terasou, bezbariérovú izbu. Podkrovné izby majú priznané drevené trámy z pôvodnej strechy – a musíte uznať, že to drevo má niečo do seba. Ak budete cestovať s deťmi, tak máte na výber aj rodinnú izbu. Pohodlný gauč a televízia zas zaručia príjemný večer, keď uložíte deti spať. A, samozrejme, musí tu byť aj izba pre novomanželov – ide o špeciálnu izbu s posteľou s baldachýnom.

Citlivo zrekonštruovaný prvorepublikový hospodársky dvor má svojský štýl – tu sa skĺbilA dobová atmosféra s umením.

Unikátne ubytovanie je doplnené rôznymi maľbami na stenách všade naokolo, najviac ich na jednom mieste môžete vidieť na schodisku. S obrovskými drevenými dverami tvoria naozaj krásny kontrast. Takže hostia si tu môžu pozrieť kresby maliara a karikaturistu Adolfa Hoffmeistera.

Je to tiež ideálne miesto nielen na ubytovanie, ale aj na usporiadanie nezabudnuteľnej svadby. Dôkazom toho je dych berúca stodola s vysokým stropom a priznanými hradami. My sme toto miesto síce videli nevyzdobené, ale aj tak nás očarilo. A za dobrého počasia by bol hriech nevyužiť záhradu – tu určite vzniknú neskutočne romantické zábery.

Miesto sa však dá prenajať aj na rôzne súkromné či firemné akcie, organizujú sa tu tiež jazdecké tábory. A ak sem dorazíte elektromobilom, nemusíte sa obávať. Nájdete tu aj stanicu na dobitie vášho „tátoša“.

Dokonalá svadba? Aj takto môže vyzerať výzdoba na čarovnom dvore…

Kto bol Adolf Hoffmeister?

Český maliar, spisovateľ, karikaturista, spoluzakladateľ Devětsilu a dobrý kamarát Voskovca a Wericha, ale aj priateľ Picassa, Dalího či Becketta. Bol to on, kto vtlačil reštaurácii atmosféru. Kresby slávnych osobností, ktoré osobne spoznal, zdobia aj klubové taniere. A práve na týchto tanieroch si vychutnáte jedlo v reštaurácii. Originálne, čo poviete?

Na archívnej snímke Adolf Hoffmeister

A nakoniec si ešte pozrite galériu podkrovnej izby, v ktorej sme boli ubytovaní.

Pripravila: Martina Baumann, fotografie: M.B., Amazing Places, www.dvur-hoffmeister.cz

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -