Autentické príbehy, nadčasové témy

Eko Atlantic – Príjemný africký luxus

0

Informácie o významných projektoch realizovaných na africkom kontinente sa v médiách nezvyknú objavovať často. Nedá sa však nevšimnúť si, že aj „čierny” svetadiel sa postupne otvára svetu a nebráni sa novým pozoruhodným myšlienkam a nápadom. Návrh výstavby luxusnej supermodernej štvrte, ktorá poskytne domov 250 000 obyvateľom môžeme nepochybne označiť za pokrokový.

Miestom realizácie úžasného, finančne i architektonicky náročného projektu, sa stala najľudnatejšia nigérijská metropola Lagos. Kedysi nie príliš zaujímavé mesto všedného charakteru sa za posledných 25 rokov premenilo na mohutný, pulzujúci kolos, v ktorom počet obyvateľov rastie závratným tempom. Úroveň pôrodnosti je tam veľmi vysoká, vyššie čísla v rámci Afriky vykazuje už iba administratívne centrum malijskej republiky Bamako. Štatistiky sa však pravidelne nemenia len kvôli miestnym, do Lagosu prichádzajú vo veľkom aj ľudia z chudobnejších častí Nigérie s nádejou, že vo veľkomeste na nich čakajú lepšie možnosti. Aj ustavičný rast počtu obyvateľov sa stal jedným z hnacích motorov pri realizácii myšlienky vybudovania novej modernej štvrte, ktorá svojím vzhľadom nepochybne nastaví latku pre významné africké i svetové mestá dostatočne vysoko.
Návrh projektu vzišiel z pera zamestnancov renomovaného ateliéru Royal Haskoning, jeho výstavbu má na starosti spoločnosť South Energyx Nigeria, patriaca k líderskej priemyselnej skupine Chagoury Group. Najväčší komplex západnej Afriky si vyžiada investície vo výške 3,5 miliardy amerických dolárov.

Nová multifunkčná štvrť v Lagose bola už v predstihu označená názvom „Eko Atlantic City”… V podstate ide o luxusné, svojím spôsobom jedinečné „minimesto” s viacerými vymoženosťami, ktoré si jeho hrdí a šťastní obyvatelia budú môcť užívať. Čím je vlastne myšlienka „Eko Atlantic City” výnimočná?
Honosná štvrť, ktorej dostavba sa podľa slov developera odhaduje na rok 2015, vyrastie na pozemkoch o ploche 9 miliónov štvorcových. Tie sa v súčasnosti získavajú vysušovaním mora. Z plánov projektantov vyplýva, že „mesto” bude po vybudovaní nezávislé od pevninskej infraštruktúry, navyše chránené pred mohutnými búrkami 7 kilometrov dlhým múrom. Za jeho ďalšie pozitívne črty sa považujú sebestačnosť pri výrobe elektriny, vody i skvelé telekomunikačné služby. Dokonale premyslená je i doprava. Obyvatelia „mesta” sa budú môcť spoľahnúť na kvalitne fungujúce električkové linky, 20 kilometrov dlhú sieť vnútorných vodných ciest prepojených s tromi prístavmi a v pláne je taktiež výstavba osemprúdovej diaľnice. Slovko „eko” v názve signalizuje, že pri projektovaní sa myslelo vo veľkej miere na ekologický, resp. enviromentálny rozmer. Prioritou je čistota, ale aj pokoj a nízka, resp. nulová úroveň kriminality. Obyvateľov by už nemali viac obťažovať hlučné motocykle či chaotické situácie spojené s cestovaním a dopravou.

V Eko Atlantic City má postupne vyrásť vyše 3 000 budov. Vo finančnom dištrikte budú dominantou mrakodrapy, ktoré sú už roky súčasťou moderného sveta. Projekt počíta s tým, že štvrť sa rozčlení na sedem unikátnych častí, (Ocean Front, Harbour Lights, Financial District, Eko Drive, Marina, Avenues a Downtown), určených na rozmanité účely či už turistického, rezidenčného, komerčného alebo finančného charakteru. Jedným z pomerne dôležitých cieľov do budúcnosti je, aby sa Eko Atlantic City stalo finančným centrom Afriky, ako aj dejiskom významných konferencií a rokovaní, napr. pojednávajúcich o témach súvisiacich s plynovým alebo ropným priemyslom.

Marcel Letko                          Photos: Eko Atlantic Media

www.ekoatlantic.com