Autentické príbehy, nadčasové témy

Elegancia a klasika klenotov Damiani

0

Kým herec prejavuje obrovskú radosť pri preberaní Oscara, klenotník považuje za poctu, keď si môže prevziať cenu Diamonds International Awards, udeľovanú v oblasti šperkárstva. Je to výnimočná odmena za skvele odvedenú prácu, zároveň aj materiálne ohodnotenie umelcových kvalít a schopností. Aj v tomto prípade, podobne ako v niekoľkých ďalších platí, že čím viac uznania a pôct sa klenotníkovi dostáva, tým väčšmi stúpa jeho prestíž vo svetovom meradle.

Valenzu pozná svet ako centrum vinohradníckeho priemyslu, ale aj ako domov lahodných truffles. V talianskom meste je však taktiež výrazne rozvinuté šperkárstvo, obor, ktorý dokonale reprezentuje značka Damiani, založená v roku 1924. Meno v súčasnosti známej a prosperujúcej spoločnosti prepožičal Enrico Grassi Damiani, talentovaný remeselník, ktorého tvorba klasicky elegantných klenotov si veľmi rýchlo získala srdcia členov zámožných rodín a významnej talianskej smotánky. Výnimočné uznanie zožal predovšetkým atraktívnymi výrobkami, vyhotovenými v kombinácii s iskrivými diamantmi. Šperky značky Damiani obľubovali európski aristokrati, vynikajúce uplatnenie totiž nachádzali ako doplnky ideálne pre rozmanité recepcie a slávnosti. Obzvlášť predstaviteľky nežnejšieho pohlavia tešil pohľad na prekrásne klenoty talianskej spoločnosti.  

Po Enricovi pokračoval v šperkárskej tradícii aj jeho syn. Úspechy nepoľavovali, značke sa v žiadnom prípade neprestávalo dariť. Dôvodom bola zrejme skutočnosť, že podobne ako otec aj Domiano Grassi Damiani patril k zručným a talentovaným remeselníkom, ktorý sa nebáli inovovať a experimentovať. Nový vietor tak zavial nielen v oblasti dizajnu, ale aj spracovateľských techník. Hojne využívaný začal byť napríklad Lunette efekt, predstavujúci špecifickú metódu, ktorou sa dalo docieliť zvýšenie jasu diamantov. Domiano Grassi Damiani sa však neprezentoval len ako šikovný remeselník, jeho hlava bola neustále plná nápadov. Aj preto zriadil PR agentúru, vďaka ktorej sa stali výnimočné produkty spoločnosti slávne nielen v Európe, ale aj po celom svete. Mimoriadnou poctou bolo, že taliansky klenotnícky dom obržal cenu Diamonds International Awards už celkovo osemnásťkrát. V oblasti šperkárstva sa jedná o skutočne pozoruhodný unikát.   

V súčasnosti sú kormidelníkmi spoločnosti predstavitelia v poradí už tretej generácie rodu Damiani. Honorárnou prezidentkou je Gabriella Damiani, v klenotníckom priemysle našli uplatnenie aj jej deti. Guido, ktorý má na starosti predovšetkým záležitosti týkajúce sa manažmentu, sa postaral o využívanie dvoch dominantných farebných odtieňov diamantov pri výrobnom procese. Vsadil na biele a čierne nerasty, nie však kvôli spojitosti s filozofiou, resp. symbolikou života a smrti, ale z úplne iného dôvodu. Guido Damiani patrí k veľkým fanúšikom legendárneho futbalového družstva Juventus Turín a práve tento klub má v znaku biele a čierne farby. Okrem vyjadrovania priazne najobľúbenejšej hre na svete Talian rád pokúša šťastenu pri hre v kasíne, prípadne len tak relaxuje s pohárikom znamenitého vína v ruke. Všeobecnú radosť zo života sa snaží vyjadriť vo svojej práci a je potrebné uznať, že sa mu to darí skutočne bravúrne.

Čo sa týka šperkárskych kolekcií, spoločnosť Damiani ich vyprodukovala už niekoľko. Z množstva spomeňme aspoň línie Bloody Mary, Volcano, Bermude, Belle Epoque, Eden, alebo Minou. Na ich výrobu a zdobenie boli použité rozmanité materiály ako napríklad biele a čierne diamanty, zlato, platina, alebo kvalitné textílie. Osobitou je kolekcia D.Side, ktorej spoluautorom sa stal holywoodsky herec a obľúbenec ženského publika Brad Pitt.

Marcel Letko                                                   Photos: ISIFA, Press

www.damiani.it