Autentické príbehy, nadčasové témy

Elektrizujúci Les Bordes

0

V údolí rieky Loiry nájdeme nielen čarokrásne zámky a dlhočizné, úrodné vinice, ale aj príjemné miesta, kde je možné venovať sa odpočinku, či športu. Ostrieľaní golfisti už istotne počuli o exkluzívnom privátnom klube Les Bordes, ponúkajúcom fascinujúce priestranné ihrisko s niekoľkými zaujímavými hráčskymi výzvami. Nachádza sa vo výnimočnom prostredí, veď tamojší región doslova dýcha prírodnou krásou a históriou, plnou vzrušujúcich udalostí.

Povedané stručne a jasne – ihrisko v Les Bordes je najlepším, na akom som kedy hral. Je to akoby ste skvelú Augustu presunuli do Európy. Ak by som mal použiť termín golfové nebo, tak určite by sa tak stalo v tomto prípade. Prostredie klubu je skutočne unikátne. Golfové výzvy sú natoľko dobré, že sa do Les Bourdes budete chcieť opätovne vrátiť. Každé jedno euro investované do tejto návštevy sa oplatí,“ prezrádza jeden zo zanietených fanúšikov zeleného športu, ktorý už mal možnosť prestížny francúzsky klub navštíviť.

Myšlienka o výstavbe Les Bordes skrsla v hlave baróna Marcela Bicha a jeho japonského priateľa. Obaja sa o zaujímavom koncepte často zhovárali a hľadali najlepšie možné riešenia. V otázke dizajnu sa obrátili na Texasana Roberta van Hagge, ktorý sa pustil do realizácie projektu v čase, keď jeho kreativita dosahovala vrchol.
Nemalé úsilie prinieslo svoje ovocie – klub Les Bordes otvorený v roku 1987 sa postupne vypracoval medzi najlepšie svojho druhu rozprestierajúce sa na starom kontinente. Superlatívy bolo počuť aj o miestnom osemnásťjamkovom ihrisku, ktoré sa už niekoľko rokov pravidelne umiestňuje na popredných priečkach ankiet týkajúcich sa „zeleného športu“.

Monštruózne 7 062 yardové ihrisko ponúka hráčom skvelé výzvy. Medzi jeho absolútnych rekordérov sa niekoľkými peknými výkonmi zapísal sympatický Jean Van de Velde.
Čo sa týka dizajnu a celkového prostredia Les Bordes čerpá z amerického štýlu. Dôležitá je však skutočnosť, že v porovnaní s niekoľkými ďalšími ihriskami v krajine mu nechýba vlastná originalita a jedinečnosť. Napriek istým podobnostiam so štýlom typickým pre golf za „veľkou mlákou“ má návštevník pocit, že je skutočne vo Francúzsku. Charakteristické prvky tejto veľmi peknej európskej krajiny sú na mieste dostatočne citeľné.

Ferveje a gríny majú veľmi blízko ku absolútnej perfekcii. Zelené trávnaté plochy sú vzorne udržiavané, zastrihnuté do požadovaného tvaru. Viaceré jamky navrhol dizajnér tak, aby otestovali hráčovu rozvahu a presnosť. Minimálne dvanásť z nich obklopujú vodné prekážky.

Oblasť, do ktorej je klub situovaný poskytuje návštevníkom viaceré výhodné možnosti. Počas pobytu v Les Bordes sa teda nemusia venovať výlučne golfu, ale napríklad aj príjemným prechádzkam po čarovnom okolí, ktoré tvoria lesné porasty a jazerá. Na rozľahlom pozemku sa taktiež nachádza starobylá budova priorstva zo 14. storočia, štýlový zámok, predovšetkým však 1 300 akrov nádhernej prírodnej plochy poskytujúcej domov viacerým na pohľad utešeným krom a rastlinám.

Do klubu Les Bordes trvá cesta z metropoly Francúzska Paríža približne jeden a pol až dve hodiny cesty. Najbližším mestečkom je Beaugancey.
Ubytovanie v miestnom clubhouse nepostráda pohodlie, a hoci sú izby z hľadiska zariadenia jednoduché, celkovo pôsobia komfortne a príjemne. V jednotlivých miestnostiach navrhnutých v rustikálnom štýle prevláda tmavší farebný odtieň a ručne vyrezávaný nábytok, ku dotvoreniu idylickej atmosféry výdatne napomáha krb. V clubhouse sa podávajú raňajky, obed i večera. Dominujú lahodné pokrmy regionálnej kuchyne vyhotovované zo zaručene čerstvých ingrediencií, kvalitný je aj výber ponúkaných odrôd vín. Z nich vyniká najmä druh St. Emilion Grand Cru obľubovaný barónom Bichom. Návštevník si však môže rovnako dobre vychutnať aj miešaný drink a to nielen pred plápolajúcim ohníkom vychádzajúcim z krbu, ale aj na príjemnej terase. Atmosféra v Les Bordes je veľmi neformálna.

V súčasnosti majú prístup do klubu len jeho členovia, prípadne špeciálni hostia. Ak máte teda známych vo Francúzsku, je to jednoznačne vaše plus.

Marcel Letko                                                    Photos: Les Borders Press

www.lesbordes.com