Autentické príbehy, nadčasové témy

Európsky úspech v Santa Anite

0

Po upršanom minulom ročníku Breeder’s Cupu, ktorý sa konal v Monmouth Parku, osviežilo tohtoročný slávny dostihový míting krásne, kalifornské počasie. Areál Santa Anita v americkom meste Arcadia (Kalifornia) ponúkol účastníkom po prvýkrát okruh s umelým povrchom Pro-ride, ktorý tak vyrovnal šance na úspech pre európskych účastníkov.

Breeder’s Cup už dlhšiu dobu používa pre svoju prezentáciu slogan „dostihové majstrovstvá sveta“. Ten tohtoročný je možné bez rozpakov nazvaťsvetovým šampionátom. Svedčili o tom skvelé zápolenia, divácky záujem a nádherná atmosféra. Jeseň už každoročne prináša pre fanúšikov dostihov za oceánom prestížne zápolenie plnokrvníkov. Tento event založil v roku 1982 John R. Gaines, s myšlienkou vytvoriť skutočný dostihový šampionát, ktorý by privítal najlepšie kone z celého sveta. Dostihy sa jazdia na klasickej „dirt track“ – pieskovej dráhe, ale aj na trávnatom „turf“ povrchu. Doposiaľ sa Breeder’s Cup konal na rôznych dostihových dráhach v USA – Churchill Downs (domov Kentucky Derby), Santa Anita, Belmont Park, Gulfstream Park, Hollywood Park a Monmouth Park. Prvý event Breeder’s Cupu odštartovali v roku 1984 a vždy prebiehali na území USA. Až na jednu výnimku, keď sa v roku 1996 po prvý raz presťahoval tento prestížny dostihový míting do kanadského Toronta, do areálu Woodbine Racetrack.

Po pieskových dráhach však tento rok na scénu Breeder’s Cupu vstúpil umelý povrch – Pro-ride, ktorý výrazne zvýšil šance európskych koní. Jeden z najzaujímavejších dostihových eventov, dotovaný v tomto roku celkovou čiastkou 25,5 miliónov dolárov, prilákal kone z domácich Spojených štátov, ale tiež z Veľkej Británie, Írska, Francúzska, Spojených arabských emirátov, Japonska a Argentíny. Prezident Breeder’s Cupu, Greg Avioli, na margo úspešného tohtoročného podujatia pre známe noviny USA Today povedal: „Na konci roka sa vo svete koná viacero dôležitých dostihov, ktoré pre nás predstavujú konkurenciu. Pokiaľ sa chceme udržať na medzinárodnom vrchole, musíme byť schopní prilákať špičkové mená. A to sa nám tento rok dokonale podarilo.“

Európania v Santa Anite zažiarili, keď vyhrali rekordný počet piatich dostihov, vrátane Breeder’s Cup Classic. K najväčším favoritom patril americký ryšiak Curlin. Toho už niekoľko mesiacov odborníci označujú za najlepšieho koňa planéty. Curlin vyhral tento rok slávny Dubai World Cup a v domácom prostredí, na dostihoch v Belmont Parku, prekonal najbohatšieho koňa Cigara. Tréner Curlina, Steve Asmussen, vyjadril pred eventom v Santa Anite určité obavy: „Sme síce favoritmi, ale bude to veľmi náročné. Určite pociťujeme voči súperom zo zahraničia rešpekt.“ A jeho obavy sa dokonale potvrdili, pretože Curlin skončil až štvrtý.

Tridsaťtisíc divákov v Arcadii mohlo, hlavne počas druhého dostihového dňa, sledovať dominanciu európskych koní. Najväčší úspech na dráhe v Santa Anite prežil legendárny Lanfranco „Frankie“ Dettori, ktorý vyhral najskôr Breeder’s Cup Juvenile Turf v sedle beluša Donativum, a potom aj piatimi milónmi dolárov dotovaný hlavný dostih Breeder’s Cup Classic. Porazil Curlina v sedle ryšiaka Raven’s Passa zo stajne jordánskej princeznej Hayi. Tohto koňa trénuje známy John Gosden. Triumf európskych koní v hlavnom dostihu – BC Classic – zvýraznil druhým miestom Henry the Navigator z Írska pod trénerskou taktovkou Aidana O’Briena. Okrem týchto úspechov zažiarili kone zo „starého kontinentu“ aj v ďalších dostihoch, keď v BC Mile zvíťazila –  Goldikova z Francúzska, v BC Marathon zas Muhannak a Conduit v BC Turf.
Víťazný Frankie miluje víťazstvá za oceánom: „Rád víťazím nad Američanmi na ich domácej pôde.“

Tohtoročný Breeder’s Cup prilákala množstvo zaujímavých osobností, akými boli Pierce Brosnan, Bo Derek, Arnold Schwarzenegger, Dennis Hopper, či Kurt Russell.

Dostihový areál Santa Anita vás zaujme na prvý pohľad svojou nádhernou kulisou, ktorú vytvárajú hory San Gabriel Mountains. Trať otvoril v roku 1934 jej zakladateľ  Dr. Charles H. Strub. Neskôr v jeho tradícii pokračoval syn Robert. Až do svojej smrti, v roku 1993, sa snažil napĺňať myšlienku svojho otca s cieľom ponúknuť v Santa Anite najlepšie dostihy. V súčasnosti je majiteľom areálu spoločnosť Magna Entertainment, ktorú vlastní Frank Stronach, pochádzajúci z Rakúska. Jazdia sa tu dôležité americké dostihy, ktoré sú symbolickou vstupnou bránou na Kentucky Derby.

Peter Fritz      Photos: ISIFA

www.breederscup.com
www.santaanita.com