Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Evoque oslavuje 10 rokov: Kam sa posunulo toto obľúbené SUV?

- Reklama -

Presne pred desiatimi rokmi bol verejnosti predstavený nový koncept prémiového mestského cross-coupé automobilky Land Rover. Čo pamätné ste zažili v roku 2011 vy?


Prvé náznaky už v roku 2008

Futuristický dizajn nového crossoveru rozvírili vody automobilového trhu už tri roky pred skutočným predstavením modelu Range Rover Evoque.

Koncepčný Land Rover LRX bol ambicióznym krokom dizajnérskeho tímu, pretože sa mu podarilo navrhnúť vozidlo, ktoré nebolo primárne určené dobrodruhom, ale skôr mestským vodičom.

Koncepčný model Range Rover LRX z roku 2008 až príliš pripomína Range Rover Evoque

Napriek tomu sa pri modeli LRX počítalo s terénnymi schopnosťami pre pohodlnú jazdu nielen po spevnených cestách, ale aj v prírode.
Prvá generácia priniesla senzáciu
Koncept, s ktorým Land Rover prišiel v roku 2008, dostal reálnu podobu v júli 2011. Zachoval si veľkosť, línie, no prvý Range Rover Evoque získal vyspelú škálu technológií pre jazdu na každom type povrchu. Systém Terrain Response okrem režimu pre jazdu na tráve, štrku, snehu a piesku obsahoval aj športový a ekologický režim.

Aj keď sa exteriér prvého Evoque až identicky podobal na koncepčný model LRX, jeho interiér dostal úplne inú podobu.

Range Rover Evoque Dynamic, modelový ročník MY2012

Sériovo vyrábaný Evoque dostal náladové osvetlenie interiéru, ktoré sa menilo aj na základe zvoleného jazdného režimu. Pre pohodlie vodiča bolo vozidlo vybavené systémom Štart/Stop a 5-palcovým informačným displejom.

Interiér modelového ročníku Range Rover Evoque 2012

Súčasťou príplatkovej výbavy bola panoramatická strecha, vyhrievané sedadlá spolu s volantom a stieračmi, ktoré sú v súčasnosti obsahom balíka Cold Climate Pack. Centrum multimediálneho systému bol 8-palcový dotykový displej, ktorý dokázal zobrazovať samostatný obsah pre vodiča aj spolujazdca.

Vtedajší záujemcovia si mohli vybrať až z dvanástich farebných spracovaní interiéru, troch druhov kontrastnej úpravy strechy a viacerých dizajnov ozdobných líšt z kovu a dreva.

Exteriérové verzie prvej generácie Range Roveru Evoque

Ak ide o špecifikáciu jazdných vlastností, Range Rover Evoque pre rok 2012 bol vybavený 6-stupňovou automatickou prevodovkou a na stovku sa dokázal dostať za 7,4 sekundy.


Model 2013 s faceliftom a balíkom výbavy Pure

Tak ako všetky modelové ročníky, aj Evoque pre rok 2013 prichádza na trh v dvojdverovej a štvordverovej verzii. V tej dobe to bol pre malý crossover celkom nevídaný dizajn. No práve vďaka tomu dokázal Land Rover skĺbiť do jedného vozidla všetky potreby moderného vodiča – od štýlu, funkčnosti až po praktickosť.

Najväčšou zmenou modelového ročníku 2013 bol však mierny facelift prednej masky a prítomnosť parkovacieho asistenta spolu s navigáciou v teréne.

Spolu s týmto modelom prišla nová, dostupnejšia balíková výbava Pure.

Verzia 2014 s množstvom vylepšení

Úspech predošlých modelových ročníkov bol obrovský, a tak ako to už býva zvykom, Land Rover sa rozhodol vysoko nastavenú latku preskočiť s dostatočnou rezervou.

Nový Evoque prinášal celý rad pokrokových technológií a vylepšení pre komfort celej posádky. Výsledkom technologických vylepšení bolo zníženie emisií o 9,5 % a spotreby paliva až o 11,4 %.

Novinkou bola 9-stupňová automatická prevodovka, sedem nových asistenčných funkcií a množstvo ďalších dizajnových vylepšení interiéru. Automatická prevodovka bola jedna z prvých 9-stupňových prevodoviek, ktoré sa montovali do osobných vozidiel.

Tento Evoque získal tiež systém Active Driveline, ktorý pracuje s pohonom všetkých kolies iba počas ustálenej jazdy nad 33 km/h. Pre jednoduchšie parkovanie pribudla funkcia Park Exit pre výjazd z paralelného parkovania a Perpendicular Park pre navádzanie vozidla do stredu parkovacieho miesta.

Okrem technických vylepšení nastali zmeny aj v dizajne – Evoque pre rok 2014 dostal nové farebné verzie, štyri nové dizajny kolies s novým Land Rover znakom na diskoch, prednej maske a kufri.


2015 aj vo verzii Convertible (kabriolet)

Pokrokový vo všetkých smeroch. Modelový ročník 2015 bol prvou verziou kompaktného SUV od Land Rover-u s pokrokovým zábavno-informačným systémom InControl. Bohatá ponuka funkcií a aplikácií sa dala rozšíriť prostredníctvom integrácie Apple CarPlay a Android Auto. Ovládať ste ich mohli dotykom na 8-palcovej multimediálnej obrazovke.

Range Rover Evoque sa však zapísal do histórie z úplne iného dôvodu. Bol to prvý Range Rover so sklápacou strechou. Evoque vo verzii Convertible, ktorý zhmotňoval luxusné SUV bez akýchkoľvek kompromisov, nastavil latku v dizajne kompaktných mestských vozidiel na úplne inú úroveň.


Po veľkom úspechu limitovaná edícia


V roku 2016 oslávil Land Rover vyše 520 000 predaných vozidiel Range Rover Evoque vo svete tak, ako to urobil už mnohokrát predtým. Ember Limited Edition v červeno-čiernom prevedení získal okrem unikátneho dizajnu aj 10,2-palcový multimediálny displej a efektívne motory Ingenium s nižšími emisiami CO2 od 109 g/km a úspornejšou spotrebou paliva 4,2 l na 100 km.

Šieste výročie predaja s novým špeciálom


V roku 2017, keď Range Rover Evoque oslavoval šesťročnicu na trhu, strhol na seba vlnu pozornosti nový špeciálny model Landmark so žiarivou modrou karosériou, údajne inšpirovanou tyrkysovými kanadskými jazerami.

Dôvodov na oslavu však bolo oveľa viac. Dovtedy stihol Evoque pozbierať vyše 200 ocenení, až 80 % vozidiel vyrobených v UK bolo exportovaných do 130 krajín sveta a v hlavnej Land Rover fabrike v Británii sa dovtedy vyrobilo vyše 600 000 kusov tohto SUV.

Evoque označili za najlepšie kompaktné SUV v Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Brazílii. Oslavou všetkých úspechov bola špeciálna edícia Evoque Landmark, ktorá okrem spomínanej modrej bola dostupná aj vo farbe Yulong White a Corris Grey.

Dynamické tvary vozidla umocňovala kontrastná strecha a šedé exteriérové prvky. Cena tohto lukratívneho modelu sa pohybovala okolo 43 000 eur (39 000 libier).


V roku 2018 sa zrodil „malý Velar“


Podoba Range Rover-u Evoque, ako ho poznáme dnes, sa začala črtať pred tromi rokmi. Modelový ročník 2019 sa mal stať novým štandardom kultivovanosti a udržateľnosti. A tak sa aj stalo.

Charakterizovala ho úplne nová architektúra podvozku, tuhšia karoséria, výraznejšia silueta, pokroková technologická výbava a avantgardný dizajn inšpirovaný Range Roverom Velar. Výrobca poznamenal, že jedinou nezmenenou časťou boli pánty dverí. Veď posúďte sami.

Range Rover Evoque pre rok 2019

Medzi najväčšie úspechy modelového ročníku 2019 patrilo 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti Euro NCAP a víťazstvo v kategórii najlepšie SUV v súťaži Svetové ženské auto roka 2019.

Vývoj v posledných rokoch


Od roku 2020 je Range Rover Evoque dostupný už aj ako plug-in hybrid. Spolu s prepracovaným dizajnom exteriéru a interiéru prichádza aj nový informačno-zábavný systém Pivi. Súčasťou infotainmentu je streamovacia služba Spotify.

V rovnakom období vstupuje do hry Range Rover Evoque Autobiography s najvyššou možnou mierou prémiovosti a luxusu.

Range Rover Evoque v špeciálnej edícii Autobiography pre rok 2021

Prémiovosť má Land Rover zakorenenú v značke dlhodobo. Dôkazom toho je množstvo špeciálnych edícií, ku ktorým sa v roku 2021 pridal ďalší unikátny model. Evoque v prevedení Bronze Collection rozširuje luxusnú kolekciu Autobiography.

Tá je k dispozícii v troch farbách s jedinečnými dizajnovými interiérovými aj exteriérovými prvkami. Tým najvýraznejším je azda kontrastná strecha Corinthian Bronze s bočnými prieduchmi vo farbách leštenej medi.

Páči sa vám nový Evoque? Príďte si ho pozrieť do najväčšieho showroomu prémiových vozidiel Jaguar Land Rover. T.O.P. AUTO PREMIUM nájdete na Rožňavskej 30 v Bratislave. Alebo si pozrite naše skladové vozidlá Range Rover Evoque online.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -