Autentické príbehy, nadčasové témy

Exotické dedičstvo vzducholodí

0

Určite ste si nikdy neuvedomili, že spojenie dvoch, na prvý pohľad nespojiteľných tém, akými sú vzducholode a tropický svet ukrytý pod kopulou obrovského hangára, je reálne. Ponúkame vám dôkaz – Tropical Islands, ktorý sa nachádza medzi Berlínom a Drážďanmi.  

Verejnosti je projekt umelých tropických ostrovov s jednoduchým, ale výstižným názvom Tropical Islands, ktoré sú vybudované pri nemeckom hlavnom meste, relatívne známy. Zistenie, že základom pre vznik tohto kúska exotiky v strednej Európe bol niekdajší hangár pre vzducholode, je už väčším prekvapením. Pri bližšom preskúmaní okolností sa však nápad tvorcov Tropical Islandu vybudovať tento malý prales na mieste, kde kedysi „parkovali“ vzducholode, javí ako veľmi rozumný. Hangár bol vybudovaný tak, aby bez problémov prijal relatívne veľké vzducholode. Mal teda obriu, poloblúkovú konštrukciu. Tá bola projektovaná tak, aby zvládala nápory snehu či dažďa na svojom povrchu – megastreche s rozlohou 70-tisíc m2. Vzducholode na svoje miesto odpočinku „doplávali“ cez obrovské 600-tonové dvere. Celkovo sa na výrobu pôvodného hangáru – súčasného tropického raja – použilo 14-tisíc ton ocele.

Rozmery hangára dosiahli po úprave pre potreby Tropical Islandu úctyhodných 360 metrov dĺžky, 210 metrov šírky a 107 metrov výšky, čo znamená, že by sa do jeho útrob mohlo umiestniť 8 futbalových ihrísk, postaviť Socha slobody či nechať ležať Eiffelova veža. Tropical Islands neďaleko Berlína je najväčším dovolenkovým rezortom tohto typu v Európe. Návštevníkom ponúka tropický zážitok v miernom podnebnom pásme nonstop – 24 hodín denne. Lákavo znie informácia o neobmedzenej platnosti vstupenky. Záujemcovia o exotiku si ju teda môžu vychutnať skutočne dosýtosti. Ak nepríde Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi. Ošúchaná fráza vo vzťahu Tropical Islands verzus Európania platí na sto percent. Počasie v strede Európy často nebýva ideálne, tobôž nie tropické. Zažiť exotiku, takpovediac „na vlastnej koži“, túži nejeden obyvateľ týchto končín. Mnohí ľudia si však na pobyt vo vzdialených krajinách nedokážu nájsť čas.

Tropical Island je v tomto prípade ideálnym riešením. Ako to v skutočnosti vyzerá vo vnútri tropickej pologule? Konštantná teplota vzduchu 26 stupňov, 50 – tisíc exotických rastlín vo vybudovanom pralese, Tropical Sea – gigantický bazén s rozlohou štyroch olympijských a piesočnatá pláž. Najväčší komplex sáun a tobogánov v Európe, atrakcie pre deti v Detskom raji, minigolf či nákupná zóna – to sú ďalšie lákadlá. Návštevníci sa, samozrejme, nemusia báť hladu. Bojujú tu proti nemu viaceré bary, reštaurácie, kaviarne, barbecue bufety ale i palacinkáreň.

Komu na spoznanie Tropical Island nestačí jeden deň, môže sa priamo v ňom, respektíve v blízkom okolí, ubytovať.

František Kvarda                Photos: Tropical Islands Press

www.tropical-islands.de