Autentické príbehy, nadčasové témy

Exotika na južnej Morave, vynikajúca gastronómia a nádherné pamiatky

- Reklama -

Kto by už nemiloval južnú Moravu? Jej nádherné zákutia, vynikajúce víno, ale i gastronómiu. Svojim návštevníkom ponúka dokonalé zážitky a navyše tu môžu nájsť aj trošku exotiky.

Romantická, ale aj akčná. Strávená pri bazéne, na lehátku, vo vínnych pivničkách, na bicykli, prechádzkach po Mikulove alebo Valticiach, či Ledniciach. Stačí vám víkend, ale pokojne môžete zostať aj týždeň. Nudiť sa nebudete, lebo ponúka všetko a more vám chýbať nebude.

Lednice

Túto časť južnej Moravy navštevuje veľa turistov, pútačom je najmä Lednický zámok z 19. storočia s nádherným a rozľahlým parkom v štýle francúzskej záhrady, pričom je tiež súčasťou Lednicko-valtického areálu, ktorý je od roku 1996 zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Areál je skutočne rozľahlý a ak by ste si chceli urobiť zopár fotografií, tak ideálny čas je podvečer, kedy tu už nie je tak veľa ľudí.

Okrem toho je v tejto oblasti veľa cyklistických trás, a tak sa to tu hemží v cyklistami. Nie je tu núdza o podniky, reštaurácie, kde si môžete vychutnať pohárik vína alebo si dať niečo dobré pod zub. Zaparkovať môžete na parkovisku oproti areálu dole ulicou, je celodenné a vyjde vás 40 Kč.

Areál je podvečer takmer prázdny, a tak sa tu môžete v tichu poprechádzať a urobiť si zábery pri západe slnka…

Valtice

Toto menšie vinárske mestečko má niečo do seba. Okrem toho, že nemôžete minúť Valtický zámok, ktorý vznikol rozšírením hradu v 11. storočí, môžete si pozrieť priľahlý zámocký park, barokový Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Konvent svätého Augustína, Kolonádu na Rajstně, ale aj empírový zámoček Belveder, Dianin chrám a prípadne ešte novogotickú kaplnku Svatý Hubert.

Valtice sú miestom, kde si rovnako môžete dať chutné jedlo a na dopriať si kvalitný výber vín. Podvečer si môžete posedieť na niektorej terase a vychutnávať si okolie. Ľudia posedávajú na tráve, oddychujú, niektorí popíjajú víno, deti pobehujú okolo. Táto scenéria má svoje čaro.

Mikulov

Naša tretia zastávka je skutočný poklad medzi historickými miestami. Mestečko posadené v členitom teréne Pavlovských vrchů. Utešené uličky, kaviarničky a najmä dominanta mesta – zámok, ktorý sa hrdo vypína na skale priamo v centre. Odtiaľ je vidieť aj Svätý kopeček u Mikulova ((363 m n. m.). Práve tu sa nachádza veľa chránených druhov rastlín a živočíchov, a tak je vyhlásený za prírodnú rezerváciu.

Zo severu je zas vrch Turold, ktorý je výbežkom Pálavy. Historické námestie sa môže pochváliť radou renesančných domov zo 17. storočia, ktoré sa takmer v nezmenenej podobe zachovali dodnes. Taktiež je tu historická židovská štvrť, kde sú domy pôvodných židovských obyvateľov. V centre môžete tiež vidieť Dietrichsteinskú hrobku, synagógu, Židovský hřbitov a obřadní síň a niekoľko kostolov. K jednej z troch skalnatých dominánt mesta patrí Kozí hrádek, ktorý v minulosti zastával funkciu obrany mestečka. Ak by ste si chceli pozrieť Mikulov dôkladnejšie, tak jeden deň vám určite stačiť nebude.

Čarovný Mikulov a jeho zákutia

Kúsok raja? Zažijete ho v Ladnej

Južná Morava má veľa možností aj na ubytovanie. Môžete si nájsť nocľah v podobe romantiky pre dvoch, pre rodiny s deťmi, partiu priateľov. Ale rovnako tu môžete nájsť aj trochu exotiky a luxusu. Konkrétne v obci Ladná, ktorá sa nachádza približne 11 km od Ledníc, nájdete Apartmány Ladná, ktoré za svojimi bránami ukrývajú skutočný zážitok. Majiteľ Stanislav rezortu dodal potrebné ingrediencie, aby sa hostia cítili výnimočne.

Nečakajte personál, ktorý sa vám bude obšmietať celý deň v areáli. Majiteľ je však vždy po ruke, ak by ste niečo potrebovali, stačí mu zavolať a pribehne na pomoc. Všetko je vybavené na čip, čiže raňajky si vyberiete zo svojho boxu kedy chcete. Rovnako tak vínko zo svojej pridelenej “kóje” s bohatým výberom juhomoravských vín. Takáto “samoobsluha” je príjemným bonusom, ako sa tu cítiť slobodne a uvoľnene. Navyše je pobyt možný len s deťmi od 15 rokov, takže aj pri bazéne vládne pokojná atmosféra a vy sa môžete oddať slnečným lúčom a vychutnávať si príjemnú hudbu, ktorá tu hrá celý deň až do neskorého večera.

Súkromie

Skutočné súkromie zabezpečujú aj živé ploty pri každom apartmáne, a tak si tu môžete posedieť len tak v plavkách pri vínku, pri nejakom tom snacku či jedle, s dobrou knihou v hojdacej sieti. Premyslený dizajn na každom kroku, aby sa tu hostia cítili komfortne a aby im nič nechýbalo.

Spoločenská miestnosť je počas dňa otvorená, veľké posuvné dvere sa dajú celé zasunúť tak, aby bola miestnosť prepojená s terasou. A tak vo vnútri príjemne prefukuje a ak máte pocit, že potrebujete uniknúť na chvíľu od slnečných lúčov, môžete si tu načapovať sódovku. Tá je mimochodom veľmi chutná, keďže vodu čerpá majiteľ z prírodného vrtu. Takže i voda tu chutí inak, lepšie…

Nič vám tu nebude chýbať

Spoločenská miestnosť ponúka plne vybavenú kuchynku, kde si môžete pripraviť aj vajíčka, čokoľvek si ugrilovať, počas celého dňa si môžete urobiť čaj či kávičku – široký výber sypaných čajov a rovnako i káv. Súkromná kuchynka je zas súčasťou každého apartmánu, rovnako ako malá obývačka s vlastnou televíziou. Takže hostia si môžu vybrať, kde si pripravia napríklad aj poobedný snack. Nachádza sa tu i krytý bazén – resp. vírivka, ktorá najmä večer dotvára tú pravú atmosféru. Stačí si naliať pohárik vína, ponoriť sa do bubliniek a v prítmí sviečok a osvetlenia vonkajšieho bazéna počúvať tóny hudby.

Interiéry: Čistý dizajn, moderné prvky a pohodlie

VečernÁ idylka pri bazéne? Romantika alebo partia priateľov, výber vín, skvelá hudba a dovolenka ako sa patrí

Ako sme sľubovali, akonáhle zatvoríte za sebou bráničku, tak budete mať pocit, že priamo tu v srdci Južnej Moravy ste sa ocitli v nejakom prímorskom letovisku. Moderný štýl, nádherná záhrada, palmy, podsvietený bazén, pohodlné posedenie, stále plná vínna pivnička k tomu, sauna, vírivka a v neposlednom rade zážitky plné oddychu…

Na záver si ešte pozrite fotogalériu z pobytu v Ladnej

Pripravila Martina Baumann, fotografie: archív Apartmán Ladná, Amazing Places a M.B.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -