Autentické príbehy, nadčasové témy

Fantastická scenéria ihriska Pebble Beach

0

Pebble Beach Golf Links je klasickým príkladom športoviska, na ktorom adrenalín stúpa závratnou rýchlosťou. Ak dokážete ignorovať dych vyrážajúcu krásu okolia a svoju pozornosť sústredíte výlučne na hru, máte šancu získať úctyhodné skóre. Ak však bude pre vás predsa len ťažké odpútať sa od zvukov búrlivého Pacifiku, jednoducho sa nadýchnite a vychutnávajte si prítomný okamih. V Pebble Beach nájdete presne to, čo potrebujete. Fantastické prostredie, excelentné služby a v prvom rade skvele rozmiestnené jamky, ktoré potrénujú vašu obratnosť. Viaceré z nich patria medzi najobdivovanejšie na svete.

Kráčať po miestach, na ktorých súperili v jednotlivých rokoch hviezdy ako Tiger Woods, Jack Nicklaus alebo Tom Watson musí byť úžasné. Mnohí milovníci „zeleného športu“ to už majú za sebou. Počiatočnú jemnú nervozitu u nich vzápätí vystriedali pocity absolútnej spokojnosti a nadšenia. Drvivá väčšina amatérskych i profesionálnych golfistov návštevu v kalifornskom Pebble Beach neoľutovala. Miestne ihrisko je jednoducho Mekkou fanúšikov „zeleného športu“. Tí, ktorým sa na ňom pošťastilo hrať si ho razom zamilovali. Z hľadiska hráčskych poplatkov síce nepatrí k najlacnejším, ale na druhej strane, kde inde sa môžete nadýchať tak pozoruhodnej histórie? Veľa takých miest vo svete nenájdete.

Prvýkrát bolo osemnásťjamkové ihrisko otvorené v roku 1919. Jeho počiatočný dizajn mali na svedomí Jack Neville a Douglas Grant. Dvojica sa snažila o úspešné začlenenie čo najväčšieho počtu jamiek do skalnatého, pobrežného terénu. Súčasná podoba Pebble Beach Golf Links je však oproti pôvodnej predsa len v istom smere odlišná. Dodatočné zmeny sa uskutočnili pred Americkými majstrovstvami amatérov v roku 1929 a postaral sa o ne Henry Chandler Egan. Úpravy sa osvedčili a ihrisko patrí aktuálne k vizuálne najpríťažlivejším a z hráčskeho hľadiska k najvyzývavejším na svete. Jeho kvality dokonca ocenil aj renomovaný magazín Golf Digest zaradením na senzačné 1. miesto v rámci územia Ameriky..

Ak by som si mal vybrať jediné ihrisko, na ktorom by som mohol hrať, zvolil by som si Pebble Beach. Zaľúbil som sa doň od momentu, keď som ho prvýkrát uvidel. Myslím, že je najlepším na svete,“ vyjadril sa o svetoznámom ihrisku brilantný Jan Nicklaus. Úspešnému golfistovi nemožno uprieť výborný prehľad, veď aj mnoho odborníkov s jeho názorom súhlasí.

Jednoznačne určiť najvydarenejšie jamky v Pebble Beach by bolo nesmierne náročné. Zrejme aj preto, lebo viaceré sú situované na skutočne zaujímavých miestach a hráčovi ponúkajú unikátne výzvy. Napríklad trojparová „sedmička“ patrí k „chuťovkám“ fotografov. Tee sa nachádza na vyvýšenom mieste, pričom v pozadí nie je vidieť nič iné len rozbúrený Pacifický oceán. Trojpárová „sedemnástka“ prezmenu priniesla šťastie dvojici svetových šampiónov. Kľúčové údery Jana Nicklausa a Toma Watsona v Amerických majstrovstvách v rokoch 1972, resp. 1982 sa stali časom legendárnymi.
Pebble Beach Golf Links inak hosťovalo US Open celkovo päťkrát, naposledy v roku 2010. Z cenného triumfu sa tešil tak trochu prekvapujúco Graeme McDowell, rodák zo Severného Írska. Po dominancii Spojených štátov Amerických to bola pre Európu výnimočná premiéra.  

Obľúbené kalifornské ihrisko Pebble Beach posadené do fascinujúceho prostredia Monterejského zálivu je spoločne s ďalšími ihriskami Spanish Bay, Spyglass Hill Golf Course a Del Monte Golf Course začlenené do obrovského luxusného rezortu vlastnenom Pebble Beach Company. Spoločnosť zároveň riadi v tamojšej oblasti kúpele a tri významné hotely. Keďže majiteľ je spoločný, medzi jednotlivými zariadeniami funguje istá kooperácia. Hráčom i členom klubu sú poskytované služby na prvotriednej úrovni a to nielen v oblasti športu, ale aj v oblasti ubytovania a stravy. V luxusnom rezorte Pebble Beach návštevník nájde dobre vybavené obchody, rozmanité spoločenské miestnosti i kvalitné reštauračné priestory. Ponúkaná kuchyňa je fantastická a na pohľad lákavá. Hostia i členovia klubu zvyknú byť naozaj spokojní.

Marcel Letko                               Photos: ISIFA

www.pebblebeach.com