Autentické príbehy, nadčasové témy

Fantastická vízia premenená na realitu

0

V roku 1964 prišiel Joseph Rafael McMicking, rodák z Filipín, s vynikajúcou víziou. Do svojho vlastníctva získal päť španielskych fariem, ktoré plánoval zjednotiť a premeniť na jeden multifunkčný rezidenčný komplex. Dizajnérskou inšpiráciou pre inteligentného pána sa stalo kalifornské Beverly Hills, so špičkovo zariadenými, luxusnými vilami. McMickingovej odvážnej myšlienke nahrávala aj fantastická poloha zakúpených objektov, ktoré sa rozprestierali na slnkom zaliatom juhu krajiny.

Prvoradým cieľom rodáka z Filipín bolo, aby multifunkčný rezort Sotogrande (pomenovaný po jednej z nadobudnutých fariem) sprostredkúval návštevníkom rozmanité služby. Zároveň však mal byť pripravený hosťovať aj vzrušujúce športové podujatia, a to na medzinárodnej úrovni. Všetky stanovené plány sa napokon podarilo úspešne zrealizovať. Súkromný rezidenčný komplex Sotogrande situovaný do provincie Cádiz bol vylepšený vo viacerých aspektoch a v súčasnosti už plní funkciu jedného z najluxusnejších rezortov európskeho kontinentu. Na viac než 2 500 hektároch plochy sa rozprestiera niekoľko moderných zariadení, určených nielen pre praktizovanie pola, ale aj vodných športov a golfu. Pozitívne možno vnímať taktiež prítomnosť rozmanitých voľnočasových centier a reštaurácii. Klíma a celková atmosféra v oblasti sú fantastické, Sotogrande ponúka hosťom v priebehu roka 300 slnečných dní a veľmi často až 36 stupňové teploty. Tamojší kraj navyše očarúva turistov unikátnou históriou, jedinečnou kultúrou i prírodou. Zaľúbiť sa do jeho krás nie je vôbec náročné.

Santa María Polo Club rozprestierajúci sa na pôde Sotogrande sa postupne vypracoval medzi najprestížnejšie kluby pola v Európe. Turnaje sa uskutočňujú na deviatich ihriskách rozmiestnených v troch lokalitách – Los Pinos, El Rio a Puente de Hierro. Ak náhodou plánujete dovolenku v oblasti Costa del Sol, pobyt v Sotogrande je vynikajúcou alternatívou ku dňu strávenom na pláži. Dosýta si užijete nielen tepla a slnka, ale navyše si vychutnáte aj vynikajúci zápas pola vo fascinujúcom prostredí. Okrem toho sa môžete dozvedieť niekoľko užitočných informácii o tomto zaujímavom športe. Návštevníkom sú k dispozícii profesionálni tréneri, ktorí im radi vysvetlia prípadné nejasnosti a samozrejme ochotne pomôžu pri zdokonaľovaní sa v hre.
Sezóna oficiálne začína koncom marca, poctivé tréningy však prebiehajú už od januára.

Prvé ihrisko určené pre hranie pola bolo v Sotogrande vybudované v roku 1965. Dostalo názov „La Playa“ a jeho výstavbu podporil prominentný filipínsky biznismen Enrique Zobel. Už o dva roky neskôr sa uskutočnili premiérové turnaje. Súťaže prebiehali v uvoľnenej, takmer až rodinnej atmosfére, evidentne kvôli účasti viacerých priateľov a známych. V roku 1971 sa konal debutový Golden Cup of Sotogrande, skvelý zápas, ktorého víťazom sa stal tím Casarejo Portales vedený kapitánom družstva Pedrom Domecqom de la Riva. Z legendárných mien by sme mali spomenúť aj Hapa Sharpa, významnú športovú osobnosť, sponzorujúcu túžobne očakávané druhé podujatie. Tento skvelý hráč pola zaknihoval víťazstvá v rokoch 1972, 1975 a 1976. V roku 1973 bol prvýkrát odprezentovaný turnaj Silver Cup a na potešenie obecenstva sa z výhry radoval domáci tím Sotogrande, ktorý triumf zopakoval aj v dvoch nasledujúcich rokoch. Postupne sa na ihriskách vystriedala stovka vynikajúcich, celosvetovo známych športovcov, ktorí dopomohli klubu vybudovať si uznanie, popularitu a prestíž.

O profesionálnych hráčov, hráčov-amatérov i divákov je v súčasnosti fantasticky postarané. Komplex Sotogrande zahŕňa niekoľko reštaurácií (El Cucurucho Beach Club, Veinteeocho, Gaia) i ubytovacích zariadení vybavených golfovými ihriskami a kúpeľmi (NH Almenara, NH Sotogrande).
Ďalšie zariadenia určené pre dočasné prijatie návštevníkov sú situované v blízkosti jednotlivých ihrísk. Pavillion Tent je multifunkčnou budovou o rozlohe 2 500 metrov štvorcových, rozčlenenou na dve poschodia s priestrannými terasami, z ktorých je možné pozorovať dianie v areáli Los Pinos.

Polivalent Tent je zariadenie nachádzajúce sa medzi ihriskami II a III. Ponúka priestorovú plochu o rozlohe 740 metrov štvorcových s maximálnou kapacitou 520 hostí. Toto miesto je ideálne pre prezentáciu produktov, spoločenských stretnutí, svadieb a večierkov.
No a napokon nesmieme zabudnúť na Las Gradas, zariadenie, ktoré poskytuje útočisko približne stovke stolovníkov. Jedáleň sa rozprestiera na rozlohe 155 metrov štvorcových,  v okolí budovy sú navyše priestranné záhrady, ideálne pre organizovanie rozmanitých koktejl párty a posedení.

Sotogrande má výborné spojenie s okolitým svetom. Najbližšie medzinárodné letiská sa nachádzajú v Gibraltáre (vzdialené od rezortu približne 15 minút cesty) a Málage (vzdialené od rezortu 45 minút cesty).

Marcel Letko                                        Photos: ISIFA, Jaeger-LeCoultre Press, Press

www.santamariapoloclub.com