Autentické príbehy, nadčasové témy

Farby ovplyvňujúce emócie

0

Psychológovia roky študovali vplyv farieb na ľudské vnímanie. Rozmanité pozorovania a výskumy priniesli skutočne zaujímavé výsledky. Odborníci sa domnievajú, že jestvuje úzke prepojenie medzi farbou a emóciou. Čo to znamená v praxi? Predovšetkým to, že výber farebných odtieňov môže do istej miery ovplyvniť ľudské konanie.

Po hodinách dôkladného premýšľania ste sa napokon rozhodli pre zmenu. Súčasné farby v kuchyni vám po čase zovšedneli a už niekoľko dní premýšľate ako váš obľúbený priestor v dome, či byte vylepšiť. Dôležité je, aby si miesto zachovalo svoju atmosféru i čaro a aby príprava jedál a ich následné servírovanie ostali pre vás radostným potešením a nie len obyčajnou nutnosťou. Aj v kuchyni je dôležité cítiť sa príjemne a voľba farieb, či dekorácii k tomu môže výrazným spôsobom prispieť. Aké odtiene teda zvoliť, najmä ak si myslíte, že ste v tejto oblasti ešte stále nerozhodní a neistí?

Pozrime sa spoločne na to, čo sa dá zmenou farby vašej kuchyne dosiahnuť. Nie ste celkom spokojní so svojou hmotnosťou a chceli by ste nejaké to kilo zhodiť? Skúste namaľovať miesto, kde pripravujete a konzumujete jedlá na sivo, prípadne na ružovo. Nemeckí vedci G. Freeling a K. Auer radia, že práve tieto kombinácie farieb a ich svetlejších odtieňov vám môžu pomôcť k dosiahnutiu stanoveného cieľa. Sivá a ružová napomáhajú predchádzaniu prílišného prejedania sa. Podľa pozorovaní nemeckých vedcov sivá nedráždi, práve naopak pôsobí upokojujúco a taktiež nepovzbudzuje apetít. Čo je zaujímavé, v spolupráci s mystickou ružovou, najmä jej svetlejšími odtieňmi dokáže pozitívnym spôsobom podporovať ľudskú myseľ.

Opačný efekt má oranžová a tyrkysová farba ako aj ich odtiene. Chuť do jedla nepotláčajú a preto na základe odporúčaní vedcov by boli ideálne do interiérov kuchýň, ktorých majitelia sa usilujú pribrať na hmotnosti. Napríklad jednou zo zaujímavých rád odborníkov je zavesiť obraz v spomenutej farebnej schéme nad jedálenský stôl, prípadne do jeho bezprostrednej blízkosti, aby naň bolo počas konzumácie pokrmov dobre vidieť. Je vysoko pravdepodobné, že prítomnosť obrazu v daných farebných odtieňoch a pravidelný pohľad naň vyvolajú u stolujúceho väčšiu chuť do jedla i celkovú spokojnosť. Oranžová navyše pozdvihuje emócie a do okolia vysiela pozitívne optimistické signály. Tyrkysová, resp. modro-zelená majú podobné účinky a sú označované ako farby prírody.
Chuť do jedla môžu ovplyvniť aj farby nádob určených na servírovanie. Taniere, prípadne ostatný riad sú najčastejšie k dispozícii v bielom prevedení a to aj v rozmanitých reštauračných zariadeniach. Biela je neutrálna a tým pádom vhodná na rozmanité príležitosti.

Chcete, aby vaša kuchyňa pôsobila väčšie a priestrannejšie? Navodiť takýto dojem umožňujú svetlejšie farebné odtiene. Ak sa napríklad skombinujú s tmavšími, resp. chladnejšími tónmi (zelená, modrá, levanduľová), výborne sa hodia do kuchýň s množstvom svetla a slnka. Naopak do priestorov, ktoré jas postrádajú a disponujú oblokmi obrátenými na sever, sa priam pýtajú teplé farby ako béžová a broskyňová. Optické rozšírenie miestnosti umožňuje aj správny výber podlahovín, tapiet alebo doplnkov.

Prirodzene nebolo by dobré, aby z rozmanitých kombinácií vznikol príliš pestrofarebný mix. Preto je dôležité, aby farby stien ladili s farbami kuchynskej linky a dostupného zariadenia, v opačnom prípade by mohol byť výsledok snaženia rozpačitý. Jednoduchšia situácia je, ak by ste menili komplet vybavenie kuchyne, v takom prípade by sa nemuselo s farbami pracovať tak opatrne.

Marcel Letko                                                         Photos: ISIFA

www.betterinteriors.in