Nastolenie harmónie medzi človekom a jeho okolím – to je Feng Shui. Tradičné učenie pôvodom zo starej Číny, ktorého doslovný preklad znamená „vietor a voda“, môže pomocou pozitívnej energie čchi urobiť z každého domova to najpríjemnejšie miesto na planéte. Stačí na to pritom tak málo. Vhodné rozmiestnenie nábytku, výber zemitých farieb alebo len správne doplnky do bytu a zázrak je na svete!
Feng Shui zahŕňa rôzne princípy, vďaka ktorým je človek v harmónii s priestorom, v ktorom sa nachádza. Hlavným pilierom je voľný tok energie. Preto myslite na to, že pri vstupe do bytu by vchodové dvere nemali byť blokované nábytkom, ako je vešiak alebo napríklad skrinka na topánky. Samostatnú kapitolu potom v celom interiéri hrá aj čistota a vzdušnosť priestoru, ktorá vedie k psychickej pohode, ale aj k lepšiemu výkonu v práci.
Prúdeniu tej správnej energie napomáha aj dostatok zelene. Uschnuté a rezané kvety sú považované za mŕtve, a preto sa odporúča nahradiť ich živými, izbovými rastlinami. Kľúčové sú aj drobné dekorácie, ktoré pre nás majú sentimentálnu hodnotu – skrátka predmety vyvolávajúce v nás príjemné pocity.
Kuchyňa je podľa Feng Shui srdcom domova
Využíva ju celá rodina a spája sa nielen so zdravím všetkých členov domácnosti, ale aj s ich bohatstvom a finančnou situáciou. Kuchyňa hrá v princípe Feng Shui podstatnú rolu. Podľa zásad tejto filozofie by mala byť situovaná ideálne na juh, juhovýchod alebo východ a jej dvere by nemali spočívať oproti dverám do spálne alebo kúpeľne.
Feng Shui nie je zástancom trendu spojenej kuchyne a obývačky, a to z jednoduchého dôvodu. Tieto priestory totiž disponujú odlišnou energiou. Kuchyňa je územie v znamení ohňa a symbolizuje vášeň aj priestor na tvorenie. Na druhej strane obývacia izba má v sebe živel vody, ktorý prináša pokoj, pohodu a harmóniu.
Prioritou v kuchyni je čistota a poriadok. Ostré predmety by mali byť schované, aby nás nijako neohrozovali. Jedálenský stôl sa podľa filozofie odporúča umiestniť tak, aby sa okolo všetkých miest na sedenie dalo bezpečne prechádzať. Myslite tiež na správnu organizáciu chladničky, špajze, šuplíkov a zásuviek. Pravidelne vyhadzujte jedlo po spotrebe, čistite pracovnú dosku, nepoužívané pomôcky upratujte, umývajte sporák a zbavte sa všetkých rozbitých predmetov. Úlomky a praskliny by vám mohli priniesť smolu.
Obývačke vládnu zemité tóny s výraznými doplnkami
Obývacia miestnosť je priestor, kde trávime spoločný čas s rodinou a priateľmi, preto by v nás mala vyvolávať harmóniu a pohodu. Tú dosiahneme vďaka zemitým farbám podlahy a doplnkov sýtych farieb – napríklad žltej, červenej, zelenej, tyrkysovej alebo fialovej. Dôraz by sa mal klásť na dostatok svetla a vzduchu. Príjemnú atmosféru môžeme docieliť zároveň pomocou difuzérov a aromalámp. Práve vôňa je dôležitou súčasťou domova. Môže totiž zvýšiť vnímanie priestoru a vytvoriť špecifickú atmosféru alebo náladu. Napríklad tóny vanilky, prípadne orientálneho korenia, dokážu navodiť pocit tepla a pohodlia.
V spálni dbajte na jednoduchosť a čistotu
Spálňa by podľa Feng Shui mala byť mäkká, pokojná a tichá. Spánkom strávime tretinu nášho života, a tak je veľmi podstatné, ako je naša spálňa zorganizovaná. Aj to môže mať vplyv na kvalitu spánku. Mala by byť ladená do tlmených a zemitých tónov – šedá, béžová, svetlo hnedá, modrá, zelená, svetlo ružová alebo fialová. Pozor si dajte na tmavé a výrazné farby, ktoré môžu spánok narušiť.
Posteľ by mala byť veľká a situovaná tak, aby sme z nej mali výhľad k dverám a k oknu, nemala by však byť umiestnená priamo oproti dverám. Voľný priestor by sme mali nechať nielen pod ňou, ale aj z oboch strán, aby mohlo dochádzať k prúdeniu energie. Významnú úlohu tu zohráva aj to, na akú svetovú stranu je umiestnená. Najhoršie umiestnenie postele je tak, že čelo smeruje na severovýchod a na juh, priaznivými svetovými stranami sú naopak sever, východ, západ a juhovýchod. A jedno dôležité pravidlo na záver – podľa učenia Feng Shui sa v spálni nesmie nachádzať žiadna elektronika.