Autentické príbehy, nadčasové témy

Ferrari prichádza s vydarenou novinkou

0

Fanúšikovia nesmrteľnej automobilky Ferrari majú opäť dôvod na radosť. Svetlo sveta totiž uzrel ďalší majstrovský kúsok zo slávnej maranellskej dielne. Horúca novinka na štyroch kolesách bude širokej verejnosti predstavená na septembrovom autosalóne vo Frankfurte.

Vizuálne príťažlivý „športiak“ nesie označenie Ferrari F458 Italia a je nástupcom úspešného modelu F430. Dostupný je v krvavočervenom farebnom prevedení, typickom pre automobily obľúbenej talianskej značky.

Zamestnanci v Maranele si dali na najnovšom výtvore mimoriadne záležať. Ich úmyslom bolo, aby športový voz zaujal a to nielen po stránke vizuálnej, ale i technickej. Na jeho vývoji sa aktívne podieľal legendárny šampión Formule 1 Michael Schumacher, ktorý prinavrátil slávu súťažným monopostom so symbolom vzpínajúceho sa koníka na pretekárskych okruhoch.

Tvrdenie, že model F458 Italia je pre Ferrari kľúčovým, je správne. Kompletne nové sú viaceré technické riešenia a obnovou prešla aj oblasť pohonného ústrojenstva. Agregát by mal i napriek väčšiemu objemu a výkonu spotrebovať menšie množstvo paliva. (priemerne 13,7 l na 100 km). Taliani zároveň sľubujú ešte lepší handling než doposiaľ. Budúceho vodiča nádherného modelu istotne očarí vynovený dvojmiestny kokpit s volantom a prístrojmi, ktorými sú opatrené aj viaceré pretekové špeciály. Prevodovka je robotizovaná, dvojspojková a sedemstupňová.

Luxusný športový automobil s pomerne malým batožinovým priestorom ženie dopredu 4,5 litrový vidlicový osemvalec so zabudovanou funkciou priameho vstrekovania benzínu. Ďalšou zaujímavou informáciou je, že nové Ferrari dokáže zrýchliť z 0 na 100 kilometrov v priebehu 3,4 sekundy. Zároveň je schopné dosiahnuť skutočne pozoruhodný „top speed“ – 325 km/h. Maximálny výkon modelu F458 Italia dosahuje 420 kW (570 koní) a to všetko pri 9 tisícových otáčkach..

O dizajn nového „športiaka“ sa podobne ako v niekoľkých predošlých prípadoch postaralo renomované štúdio Pininfarina, ktoré vsadilo na aerodynamickú efektívnosť a vizuálnu ľahkosť. Dokonale prepracovaná je oblasť odporu vzduchu, čo sa výrazne prejavuje pri jazde vo vysokých rýchlostiach. Automobil disponuje dostatočným množstvom prítlaku a tým aj potrebnou stabilitou.

Konštrukcia Ferrari F458 Italia je výrazne odľahčená. Podvozok tvoria hliníkové komponenty, pri ktorých výrobe a spájaní boli využité inovatívne postupy nachádzajúce uplatnenie v oblasti leteckého priemyslu. Zadný diferenciál je riadený elektronicky.
Interiér zatiaľ ostáva najmenej prebádanou oblasťou tohto dvojmiestneho luxusného automobilu. Podľa slov Talianov však vodičov rozhodne nesklame. Nuž, zdá sa, že priaznivci štvorkolesových tátošov z Maranella budú mať v najbližšej dobe o čom rozprávať.

Marcel Letko                              Photos: ISIFA

www.ferrari.com