Autentické príbehy, nadčasové témy

Filipíny – krása a chaos

0
Filipíny – krása a chaos

Pozemský raj, kontrast medzi krásou na plážach a chaosom v mestách. Neobjavené kúty zeme, ľudskosť, pomoc, priateľstvo a nekonečný oddych. Filipíny nie sú len cestou do neznáma, ale aj cestou za spoznaním jednej z najvzácnejších hodnôt života, a tou je čas. Zasnívajte si opäť s nami, tentoraz v destinácii, ktorá vás očarí a ktorá je naozaj pre tých, ktorí od dovolenky očakávajú niečo naozaj ,,INÉ“.

 

Filipíny a ich 7 000 ostrovov

Nekonečná spleť malých či veľkých ostrovčekov. Vyše 2 000 je neobývaných a 2 000 nemá ani svoje pomenovanie. Kúpiť si jeden či dva nie je žiadny problém. Samozrejme, s trochou zveličenia – pokiaľ máte určitý kapitál a pokiaľ si z tej až gýčovito dokonalej krásy dokážete vôbec vybrať. Nie je ťažké sa do Filipín zamilovať a doslova chcieť zostarnúť na jednom z tých prekrásnych ostrovov. Ale čo ak ten druhý, alebo ten tretí je ešte krajší? A presne toto je reálna vec, ktorá sa vám môže prihodiť. Budete chcieť ísť všade a vidieť všetko. Tá krása vás pohltí a nebudete sa jej vedieť nabažiť. Nezabúdajte však, že všetko v živote podlieha rovnováhe. Takže tam, kde je pokoj a harmónia, je aj chaos, tam kde je krása, je aj čosi ,,iné“, a také Filipíny skutočne sú. Plné kontrastov a protipólov, plné bohatstva aj chudoby. Redakcia Milliardsun začiatkom roka opäť nelenila a vydala sa na ďalekú výpravu. Účelom cesty bolo priniesť vám kompas, vďaka ktorému sa môžete zorientovať v tejto krajne, ktorá naozaj stojí za to.

Naša výprava sa začne priamo v srdci Filipín, v hlavnom meste Manila. Označenie „hlavné mesto“ je v tomto prípade maximálne nepresné, keďže okolo štrnásť miliónov obyvateľov radí tohto giganta medzi najhustejšie obývané metropoly sveta. Ľudí tu žije naozaj veľa, ale jednou z vecí, ktorú vás Filipíny naučia, je porozumenie a nekonečná pomoc od ľudí, ktorí v živote naozaj nič nemajú, avšak vždy sú pripravení vám ihneď akokoľvek pomôcť. Zvyknete si na to, že vás cudzí človek pozdraví a zaželá vám pekný deň, čo je v našich končinách priam nemysliteľné, však?

Prvé kroky sa už tradične poberajú z ruchu veľkomesta o čosi ďalej, do odľahlejších častí krajiny. Kroky sú len metafora a príletom do Manily sa cestovanie neskončilo. Pripravte sa na to, že ak chcete čo-to vidieť, vyskúšate si tunajšiu leteckú dopravu, ktorá miestami pripomína prehľad histórie leteckej dopravy. Vystriedate rôzne lode a lodičky, použijete miestne „tricycle“ a „jeepney“, no všetko si to užijete, pretože aj táto spomínaná doprava robí to „INÉ“, čo je pre Filipíny typické.

Prileteli sme do mesta Puerto Princesa na ostrov Palawan, ktorý sa nachádza na juhozápade krajiny. Neleníme a začíname prvý výlet na Underground river. Ide o podzemnú rieku vytesanú do obrovskej skaly, ktorú preplávate na kajaku či malom člne. Nezabudnite si však so sebou vziať baterku, uvidíte tak asi milión netopierov visiacich v tejto obrovskej jaskyni.

Súkromný minibus nás berie ďalej naprieč celým ostrovom na jedno z najkrásnejších miest na zemi El Nido. Presne na tomto mieste pochopíte, čo znamená už v úvode spomínaný kontrast. Áno, opäť je pravda, že si môžete vybrať luxusný päťhviezdičkový rezort a vyhnúť sa tak tunajšej realite, ale záleží na vašom duchu objaviteľa, či skúsite niečo „INÉ“.

Mestečko vám totiž ponúka ten pravý filipínsky chaos, tu pravú filipínsku atmosféru miniatúrnych domčekov nastavaných jeden na druhom. Bezstarostní ľudia, na ktorých ihneď pochopíte, že akýkoľvek hmotný majetok je v živote človeka len obyčajný rozmar spoločnosti.

Z mesta El nido sa podnikajú celodenné výlety loďou nazvané ako „island hoping“ Tour A alebo Tour C. Patria medzi najvyhľadávanejšie a počas nich nájdete skutočný raj na zemi – vystriedate päť či šesť ostrovčekov a na každom z nich budete zaručene chcieť zostať celý život. Tyrkysová a priezračná voda, palmy a dokonalý piesok. Kokosy priamo zo stromu a exotické ovocie priamo počas obedu na pláži. Nádherné morské lagúny obklopené nedotknutou a neobjavenou džungľou. Budete vo vytržení a poprosíte svojho partnera, aby vás uštipol, či sa vám to náhodou nesníva. Pohojdajte sa v sieti uviazanej medzi palmami, zahrajte si najobľúbenejšiu hru domácich, ktorou je basketbal. Určite ste ani len netušili, že hrať sa dá aj na piesku. Pri šnorchlovaní podplávajte cez úzku štrbinku v skale a objavíte tak ukrytú pláž alebo zabudnutý chrám, v ktorom sa modlili a uctievali bohov ešte naši dávni predkovia. Ak sa vám aj toto máli, Zipline natiahnutá medzi dvoma neďalekými ostrovmi a spustenie sa na lane ponad pláž vám zaručene zodvihne adrenalín.

 

Z El Nida pokračujeme rýchloloďou na ostrov Coron. Rýchloloď opäť nie je veľmi presný názov, keďže cesta trvá 5 hodín. Na Filipínach sa naučíte, že čas je jednou z najvzácnejších veličín v živote. Ľudia sa tu naozaj neponáhľajú a trpezlivosti sa naučíte aj vy. Pri čakaní na miestny autobus vás zaručene pobaví rozhovor s domácim spoločakajúcim. Na vašu otázku, že kedy autobus ide, dostanete odpoveď, že dnes. Nechápavo sa spýtate znova, že či dnes dopoludnia alebo popoludní, ale odpoveď je opäť prozaická, že jednoducho dnes. A tak čakáte a čakáte, až kým autobus nedorazí a len si užívate okolitý ruch mestečka, keď zrazu po dvoch hodinách autobus naozaj prichádza.

Ostrov Coron je unikátny pre milovníkov šnorchlovania a potápania. Aj tu sú výlety loďou neskutočne rozmanité a plávať ponad potopenú vojenskú loď, alebo potápať sa cez útroby pirátskeho vraku je skutočne niečo neobyčajné. Ak nemáte potápačský kurz, lepšie miesto na jeho získanie určite neexistuje.

Z ostova Coron odlietame malým motorovým lietadlom a pristávame priamo na hladine azúrového mora na plážach Boracay. Po oddychu prichádza zábava, nočný život a jedno z najvyhľadávanejších miest. Odfoťte sa pri pieskovom nápise, vychutnajte si všadeprítomné rybárske lodičky a plachetničky dobrodruhov, navštívte exkluzívnu reštauráciu, alebo si choďte skočiť zo skaly na svetoznámom Ariel’s Point.

Skúsili ste už niekedy jesť priamo na ulici? Máme na mysli jedlo pripravené priamo na chodníku alebo na ceste. Vitajte v Cebu, ktoré je zároveň druhým najväčším mestom Filipín. Ak vám nechýba odvaha, nájdete tu naozaj rozmanité pochúťky. Olúpte si filipínske vajce, vyskúšajte prasací chvostík. Nie ste si istý výberom? Pozrite sa okolo seba. Nekonečné množstvo domácich, ktorí stoja v zástupoch na toto pre našinca nezvyčajné jedlo. Ulice mesta sú pretkané pouličnými kuchármi a určite nebudete ľutovať. Staňte sa pravými „food travelers“ a to, že sedíte priamo na chodníku,  vám pripomenie vaše detské časy.

Z Cebu sa organizujú výlety za nezabudnuteľným zážitkom celej vašej dovolenky. Mestečko Oslob a plávanie s veľrybami. Žralok veľrybí so svojou dĺžkou až 14 metrov a váhou 12 ton pôsobí naozaj hrozivo, no opak je pravdou – je úplne neškodný. Živí sa planktónom, a preto si s ním pokojne môžete zaplávať. Fascinujúce, nemyslíte?

Cestou späť sa nezabudnite zastaviť na Kawassan Falls. Prechádzka džungľou, na ktorej konci je nedotknutý vodopád. Čistotu vody vám už opisovať nemusíme, pretože je priezračná. Skákanie do vody, húpanie sa na lane a neodmysliteľný kaňoning pri prechode džungľou vám opäť pripomenú, že toto najkrajšie na zemi vybudovala sama príroda.

Predposlednou zastávkou našej filipínskej expedície je ostrov Bohol, kam sme sa dostali trajektom z prístavu v Cebu. Prenajatou motorkou sa dostaneme naozaj všade a spoznať tento ostrov je úplne bezproblémové. Najznámejším lákadlom na Bohol sú určite „čokoládové hory“. Vidím ten úsmev na vašich tvárach, keď ste si predstavili obrovské množstvo čokolády, ktorá rastie zo zeme? Nie, nie, ide o ďalší prírodný úkaz, na ktorom sa tráva počas suchých mesiacov mení na čokoládovú farbu. Sú to kužeľovité kopce, ktorých pôvod nie je úplne jasný, no pre nás vyhráva zaručene legenda.

Podľa miestnej povesti vďačia vrchy za svoj vznik neopätovanej láske. Obor Arogo vášnivo miloval krásnu pozemšťanku Aloyu a rozhodol sa uniesť ju. Ona však jeho lásku odmietala a zarmútený obor tak svoj smútok jednoducho vyplakal. Čokoládové vrchy sú teda skamenené slzy nešťastného obra. Toto je pre nás ten pravý pôvod, súhlasíte?

Cestou na čokoládové hory sa zastavíme v haďom parku, aby sme sa zoči-voči stretli s tými najväčšími hadmi na svete a prekonali tak svoj odveký strach. Opäť pocítite kontrast, keď o pár minút narazíte na „tarsier park“. Miniatúrne stvorenia žijúce v stromoch charakteristické svojimi obrovskými nepohyblivými očami. Hlavu vedia otočiť o 180 stupňov a svojou veľkosťou 6 cm vo vás vzbudia pocit, že ste práve videli mimozemšťana. Ani to však nie je všetko. Prechádzame cez Mahogany Forrest a aleja z vysokánskych stromov vytvárajúcich tunel nás núti zastaviť a urobiť si ďalšiu nezabudnuteľnú fotografiu. Samozrejme, že sme opäť vyhladli a obed priamo na rieke Loboc je príjemným spestrením tohto, už aj tak dosť nevšedného, dňa. Obedom na lodi sa to stále nekončí a na obednú siestu sa nechystáme. Nie je nám ani dovolená, keďže sa naša pozornosť upriami na dav kričiacich a skandujúcich mužov. Nejde o nič iné, ako o kohútie zápasy. Môžete si staviť, môžete kričať a skandovať, ale milióny tu určite nevyhráte. Kohútie zápasy sú veľmi obľúbené a určite stojí za to ich vidieť.

Bohol je naozaj úžasné miesto, ale naša výprava sa presúva naspäť do Manily, aby sme tam našu cestu postupne ukončili.

Ak ste počas celého čítania očakávali tému nakupovania, dočkali ste sa. SM Mall of Asia je najväčší obchodný dom v Ázii a pokojne si na jeho návštevu rezervujte celý deň. Nájdete tu naozaj všetko a kupovať kufor navyše do lietadla bude samozrejmosťou. Ak by nakupovanie nebolo pre vás to správne ukončenie, máme ešte jeden výborný tip na záver.

Približne 2 hodiny cesty autom od Manily sa nachádza Villa Escudero Resort a jedinečná reštaurácia pod vodopádom. Na chvíľu sa ocitnete na prastarej kokosovej plantáži založenej ešte v roku 1880. Navštívite miestne múzeum pestovania ovocia a zeleniny, alebo sa preplavíte na bambusovej plti po jazere. Hlavnou atrakciou je však reštaurácia a spôsob stravovania pod vodopádom. Posadíte sa na bambusové lavičky, ste bosí, lebo vodu máte až po kolená, ale neprekáža vám to. Obedujete totiž jedlo servírované priamo na banánových listoch. Váš posun v čase je absolútny a sedieť hodiny pri dobrej káve je na nezaplatenie.

Je ešte mnoho nespomenutých miest a oblastí, ktoré na vás stále čakajú. Je mnoho pláží a zážitkov, ktoré čakajú na svoje objavenie. Vydajte sa aj vy na svoju malú či veľkú expedíciu naprieč Filipínami a možno vám aj tento náš kompas pomôže.

Zažite svoj vlastný príbeh a svoje vlastné dobrodružstvo a spoznajte raj na zemi. Filipíny nie sú dovolenkou na týždeň. Ponúkajú tak veľa, že sa budete chcieť vrátiť, alebo sa tu rozhodnete žiť na veky. Je to tak, príroda je tu úchvatná, more je tyrkysové, ľudia sú láskaví a žijeme len jeden život, tak ho len neprežívajme, ale užime si ho naplno.

 

Lukáš Kirka
Fotografie: Lukáš Kirka, Dreamstime

 

http://www.visitphilippines.org/travelguide