Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Film Darii Kashcheevy ELECTRA mieri do Cannes

- Reklama -

Filmový festival v Cannes odhalil ďalšiu časť oficiálneho výberu. V súťažnej sekcii La Cinef (predtým La Cinéfondation) premietne očakávaný film ELECTRA režisérky Darii Kashcheevy, ktorý vznikol v česko-slovensko-francúzskej koprodukcii. Film je divokou vizuálnou básňou, v ktorej sa Electra ponára hlbšie do svojich bolestivých spomienok na detstvo, aby uvoľnila svoje potlačované pocity.

Daria Kashcheeva, režisérka a študentka magisterského programu na Katedre animovanej tvorby na FAMU, sa na svetovú animovanú scénu zapísala svojím krátkym filmom Dcéra. Intímny príbeh o vzťahu dcéry a jej otca pozbieral desiatky ocenení na medzinárodných festivaloch, vrátane nominácie na Oscara v kategórii najlepší krátkometrážny animovaný film a získania študentského Oscara v rovnakej kategórii.

Pri svojej absolventskej práci sa režisérka inšpirovala gréckou mytologickou postavou Electry, ktorú vo svojej vízii preniesla do dnešného sveta. Hlavná hrdinka filmu sa snaží vymedziť voči matke a snaží sa pochopiť svoje zmiešané pocity voči otcovi. Postupne sa izoluje vo vlastnom svete a buduje si vzťah k svojmu telu a sexualite. „K takejto štruktúre rozprávania ma inšpirovala psychoterapia. Počas sedení sa klienti točia okolo svojich spomienok na traumatické zážitky. Preskakujú z minulosti do prítomnosti, obrazy a spomienky sa menia. Kombináciou animačnej techniky pixilácie spolu s hranými scénami, sa mi podarilo ilustrovať túto naratívnu mozaiku,“ vysvetľuje Daria Kashcheeva.

Vďaka úspechu filmu Dcéra sa nakrúcanie študentského filmu Electra zmenilo na česko-slovensko-francúzsku koprodukciu, pričom výsledný film má 26 minút, čo je v animácii nezvyčajne dlhá stopáž.

Film sa nakrúcal počas 95 dní v hlavnom ateliéri pražského Studia FAMU. Hlavným animátorom bol Slovák Marek Jasaň, ktorý animoval komplexné bábky v štýle bábik Barbie v životnej veľkosti, vyrobené vo Francúzsku. Na Slovensku sa realizovala aj obrazová postprodukcia v štúdiu Ekran pod vedením Petra Košťála. Lucia Kovaľová sa podpísala pod farebné korekcie,“ povedal Juraj Krasnohorský zo slovenskej produkčnej spoločnosti Artichoke. „Film Electra je jedným z troch filmov talentovaných mladých režisérov zo strednej Európy, ktoré vyrábame pod spoločným labelom Animation Power!. Druhý z trojice, Garden of Heart,  maďarského režiséra Olivera Hegyiho, bude mať svetovú premiéru v júni na festivale Animafest Zagreb, ktorý je druhým najstarším festivalom animovaného filmu na svete. Tretí film Hurikán od Jana Sazky bude dokončený na budúci rok.” dodáva producent Juraj Krasnohorský.

O festivalovú distribúciu filmu Electra sa stará francúzska spoločnosť Miyu Distribution, počnúc májovou svetovou premiérou v Cannes a pokračujúc hlavnou súťažou najväčšieho festivalu animovaných filmov v Annecy v júni.

Film Electra finančne podporil Státní fond kinematografie, Plzeňský kraj, Nadačný fond FILMTALENT ZLÍN, ARTE France, Pictanovo, images in Hauts-de-France, región Hauts-de-France, Centre national du cinéma et de l’image animée CNC, Procirep a Angoa a Audiovizuálny fond.

Scenár, réžia – Daria Kashcheeva

Kamera – Tomáš Frkal

Dramaturgia – Michal Reich, Lucia Kajánková

Hlavný animátor – Marek Jasaň

Výtvarník výroby – Marek Špitálsky

Strih – Alexandr Kashcheev

Zvukový dizajn – Miroslav Chaloupka

Pôvodná hudba – Lucas Verreman

Hrajú – Zuzana Částková, Marie Verner, Zuzana Stivínová, Robert Jašków

Producenti – Zuzana Křivková, Martin Vandas (MAUR film, CZ)

Koproducenti – FAMU (CZ), Olivier Catherin (FR), Richard Van Den Boom (Papy3D, FR), Juraj Krasnohorský (Artichoke, SK)

Distribúcia – Miyu Distribution (FR)

-tlačová správa-

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -