Autentické príbehy, nadčasové témy

Fornasetti a jeho čarovný svet

0
Fornasetti a jeho čarovný svet

V milánskej módnej štvrti otvárajú novú predajňu – Fornasetti. Pozrime sa na ňu aj na históriu tejto legendy.

 

Dokáže umelec počas svojho života vytvoriť neuveriteľných 13 000 diel? Dokáže. Podarilo sa to Talianovi Pierovi Fornasettimu (1913 -1988). Pôsobil ako iluzionista, tvorca ornamentov a vzorov, ale tiež dizajnér, maliar, sochár, tlačiar, umelec a dekoratér. Prinášame vám jeho príbeh aj novinky, ktoré chystá jeho vždy živý „brand“.

Nový ateliér a obchod v Miláne

Fornasetti aktuálne rozširuje svoj biznis a dostupnosť jeho umeleckých unikátov. Otvára nový obchod na Corso Venezia v talianskom Miláne. Nachádza sa v krásnej neoklasickej budove v známom milánskom Fashion Districte. Predajňa má tri poschodia a je dizajnovým unikátom – tak, ako sa na Fornasettiho štýl patrí. Každá z miestností je jedinečná a vhodná aj na usporiadanie výstav či rôznych eventov. Ak napríklad milujete vintage štýl, oceníte miestnosť dekorovanú tapetami „nuvole“ – teda s motívom oblakov. Klientom tu na mieru navrhnú napríklad interiérové riešenia – presne podľa ich požiadaviek.

Každý z objektov, ktorý ateliér vyrobí, je ručne produkovaným originálom s použitím jedinečných umeleckých techník. Žiadne dva kúsky teda nemôžu byť rovnaké, každý je originálom. Okrem toho, najcennejšie nábytky a porcelán sú vyrábané v limitovaných výročných edíciách.

Trochu histórie

Poďme však späť ku koreňom Fornasettiho. Estetické inšpirácie nachádzal okrem iného v rozsiahlych zbierkach kníh, časopisov, starožitných printov a vystrihnutých obrázkov zo 17. až 20. storočia. Jeho tvorbu ovplyvnil surrealizmus a „pittura metafisica“. Jeho vášňou boli dekorácie.

Idea spojiť dekorácie a umenie do úžitkového dizajnu sa zrodila z priania dať širokej verejnosti každodenné predmety zdobené talianskym umením, najmä surrealizmom. V roku 1940 začal Fornasetti celoživotnú spoluprácu so známym dizajnérom Giom Pontim. Založil Atelier Fornasetti zameraný na výrobu limitovaných ručne vyrábaných dekoratívnych objektov. Fornasettiho surealistické ručne maľované obrazy sú aplikované na interiérové dekorácie, riad, textil, nábytok, či dokonca na celé priestory.

Dlhoročná tradícia

Spoločnosť Fornasetti založili už v 50. rokoch minulého storočia a dodnes je medzinárodne uznávanou pre svoje dizajnové a dekoračné prvky ako aj nábytkovú tvorbu.

Umeleckým riaditeľom značky je Barnaba Fornasetti – syn legendárneho Piera, ktorý je jedným z najviac talentovaných umelcov 20. storočia: maliar, sochár, interiérový dekoratér, tlačiar umeleckých kníh a mnoho ďalšieho. A excentrický taliansky ateliér pokračuje v tradícii dodnes, práve pod vedením Barnabu — takisto skutočným vizionárom a uznávaným umelcom.

Precízne techniky ručnej výroby, rovnaké ako pri vzniku prvých diel nesúcich meno Fornasetti, zachovávajú umelecké dedičstvo ateliéru. Každý objekt, vytvorený remeselne zručnými majstrami, je absolútny zberateľský originál.

 

Jakub Steiner

Fotografie: Fornasetti Press

 

www.fornasetti.com