Autentické príbehy, nadčasové témy

Fotografické putovanie históriou „Big Apple“

0

Kniha New York: Portrait of a City predstavuje epický príbeh tohto mesta. Na takmer 600 stranách budú môcť čitatelia obdivovať fotografie, ktoré zachytávajú život vo „Veľkom jablku“ od polovice 19. storočia až po súčasnosť. Zaujímavým doplnením obrazovej časti tejto knihy je viac ako sto citácií a odkazov z rôznych kníh, filmov, výstav a piesní.

Čitatelia, ktorí sa zaujímajú o rôzne osudy mesta, v knihe nájdu informácie z obdobia jazzu, či fragmenty z pôžitkárskej disco éry, ale i pochmúrne obrazy z obdobia krízy i hrôzostrašný jedenásty september a jeho následky. Úžasné je, že ano takéto dramatické momenty nedokázali obyvateľov tohto mesta zlomiť.

New York je pozoruhodný a obdivuhodný je aj jeho vzostup, život a rast. Kniha neprináša len rozprávanie o najdôležitejších udalostiach, ktoré sprevádzali mesto od jeho vzniku až po súčasnosť, ale mapuje príbeh jeho obyvateľov. Ten sa zvyčajne v minulosti začal odvíjať od slávneho „Brooklyn Bridge“, aby pokračoval po stopách prisťahovalcov, ktorí prichádzali na Ellis Island a následne mnohí skončili v slumoch Lower East Side. Na veľkolepé mrakodrapy v štýle art deco sa mohli len pozerať. K New Yorku však patrí aj mestská pláž Coney Island či rozžiarené námestie Times Square, pôžitkársky pohľad na Central Park a davy na „5-th Avenue“. Prechádzka ulicami, po chodníkoch, kde vládne chaos, energia, etnická rozmanitosť, rozličné kultúry, zmes módy, architektúry, ale i hnev a vyplavujú sa problémy, to všetko nájdete v tejto úchvatnej knihe.

Je viac než len pozoruhodnou oslavou metropole a jej občianskeho, sociálneho a fotografického dedičstva. New York: Portrait of a City vzdáva poctu tvorivej a nezlomnej povahe tých, ktorí sa nazývajú Newyorčania. Sú vždy plní nádeje a sily, rozhodní vo svojom odhodlaní uspieť medzi vežami zo skla a žule.

Nájdete tu stovky ikonických fotografií, ktoré tvorcovia získali z desiatok archívov a súkromných zbierok. Zaujímavé je, že neboli nikdy predtým zverejnené, a tiež sú oslavou práce viac ako 150 fotografov ako: Victor PREVOST Jacob Riis, Lewis Hine, Alfred Stieglitz, Paul Strand, Berenice Abbott, Walker Evans, Weegee, Margaret Bourke-White, Saul Leiter, Esther Bubley, Arnold Newman, William Claxton, Ralph Gibson, Ryan McGinley, Mitch Epstein, Steve Schapira, Marvin Newman, Allen Ginsberg, Joel Meyerowitz, Andreas Feiningera, Charles Cushman, Joseph Rodriguez , Garry Winogrand, Larry Fink, Jamel Shabazz, Allan Tannenbaum, Bruce Davidson, Helen Levitt, Eugene de Salignac a iných.

Kniha vychádza vo vydavateľstve Taschen.

NIPOS                                                        Photos: Taschen Press

www.taschen.com