Autentické príbehy, nadčasové témy

Frankfurt ponúka viac ako len rušné letisko

0

Nemecký Frankfurt nad Mohanom pozná väščina ľudí ako hlavné európske mesto bankovníctva a biznisu. “Frankfurt? Áno, tam som prestupoval na zaoceánsky let, to letisko je fakt gigantické,” znie odpoveď mnohých ľudí na otázku, či sa v tomto kúsku Ameriky v Európe už niekedy ocitli. Frankfurt však nie len o jednom z najväčších a najvyťaženejších európskych letísk a oplatí sa spoznať ho aj z inej stránky, aj keď nejde zrovna o najvychytenejšiu turistickú destináciu.

Hádam každý, kto Frankfurt navštívi, môže bez akýchkoľvek výhrad vyhlásiť, že ide v prvom rade o mesto obrovských kontrastov. A nemenej o mesto, kde sa navzájom miešajú všetky možné kultúry. Širokými ulicami (aj keď mnohé z nich sa, dokonca aj počas pracovných dní, zdajú byť prázdnejšie, ako by človek očakával), sa valia davy ľudí všetkých možných sociálnych vrstiev, národností a rás. Luxus, nemecké limuzíny a drahé obleky biznismenov a bankárov sa prelínajú s na prvý pohľad obyčjanými ľuďmi, z ktorých je väčšina prisťahovalcov. Jednoducho – Frankfurt je kozmopolitné mesto v pravom slova zmysle.

Možností, ako si Frankfurt užiť do sýtosti je dostatok. Predstavme si ich postupne:


Príchod

Vzdialenosť Frankfurtu, najvýznamnejšieho mesta nemeckej spolkovej krajiny Hesensko (hlavným mestom Hesenska je však neďaleký Wiesbaden) od Bratislavy, je necelých 900 kilometrov. Je teda mimoriadne prijateľná. Do Frankfurtu sa vyberte lietadlom – je to najpohodlnejší, jednoznačne najkratší spôsob dopravy. Výhodnejšie je však letieť z Viedne priamo na hlavné frankfurtské letisko, lety z Bratislavy totiž mieria na nízkonákladový Frankfurt-Hahn, ktorý je od mesta vzdialený viac ako 120 kilometrov. Z Frankfurt International Airport ste v centre mesta za pár minút, priamo na letisku sa nachádza niekoľko požičovní áut, nie je problém ani s taxíkmi, ktoré majú typickú béžovú farbu. Spojenie mestskou dopravou je tiež výborné.

Deväťsto kilometrov je priateľných aj pre cestu vlastným autom, parkovanie v meste však môže byť problematické, lepšie hotely samozrejme majú podzemné garáže. Mierne exhibicionistickou môže byť cesta vlakom – ak vám neprekáža približne 13 hodín na koľajniciach a pár prestupov, nech sa páči.


Nakupovanie

Vo Frankfurte platí rovnica  nákupy  = Zeil. Zeil je niekoľko kilometrov dlhá, širokánska ulica so stovkami obchodov najrôznejšieho druhu. Je jedno či máte záujem o najnovšie kolekcie luxusných značiek, alebo o lacnejšie oblečenie, topánky či spotrebný tovar. Na Zeile nájdete všetko. Dominantou tejto nákupnej zóny je obchodný dom Galeria, v ktorom sa nachádzajú hlavne obchody s oblečením, či obuvou, častokrát menej známych značiek. Konštrukcia Galerie je však mimoriadne atypická, obchodný dom má 8 poschodí a jeho pôdorys je malý. Moderným nákupným centrám sa príliš nepodobá. Má špecifickú atmosféru, ktorú bežne nezažijete. Zaujímavosťou je, že každé z poschodí má šikmo naklonenú podlahu, v Galerii neexistujú schody a medzi podlažiami sa prechádza plynuje aj bez použitia eskalátora či výťahu.


Oplatí sa vidieť

Pôvodných historických budov je vo Frankfurte ako šafranu – mesto bolo totiž počas druhej svetovej vojny takmer úplne zničené a postavené v podstate od základov nanovo. “Novostavbami” sú dokonca aj historické budovy a kostoly, ktoré sú presnými kópiami tých pôvodných. Mestskej panoráme dominujú predovšetkým mrakodrapy, ktoré sú charakteristickou črtou novodobého Frankfurtu. Nádherný pohľad na siluetu mrakodrapov si najlepšie vychutnáte pri západe slnka, ideálnym miestom sú mosty ponad rieku Mohan.

Alte Oper
Stará opera. Jej historická budova z roku 1880, zničená počas vojny, bola rozhodnutím mesta opätovne obnovená až v 80. rokoch minulého storočia.

Römer Platz
Čarokrásne malé námestie s typickými, dobovými, nemeckými domami, zrekonštruovanými v 80. rokoch. V podstate jediné “staré” námestie bez zásahu modernej zástavby. Jeho súčasťou je Frankfurtská radnica.

Katedrála – Kaiserdom
Pôvodne z 13. storočia, vysvetená v mene sv. Bartolomeja.

Európska centrálna banka
Založená v roku 1998, je “národnou bankou” eurozóny a má oprávnenie vydávať eurá. Frankfurtský mrakodrap je jej hlavným sídlom. Frankfurt je sídlom takmer všetkých nemeckých bánk, ako aj pobočiek bánk z celého sveta. Bankám patrí mnoho mrakodrapov.

Goethe Haus
Rodný dom J.W. Goetheho. Strávil tu veľkú časť svojho detstva a neskôr tu aj tvoril – v útrobách domu vzniklo napríklad dielo Utrpenie mladého Werthera. Súčasťou domu je múzeum.

Museum für moderne Kunst
Múzeum moderného umenia. V súčasnosti stojí za pozornosť mimoriadne vydarená výstava extravagantného japonského autora Murikamiho, kde vystavuje aj diela vytvorené v spolupráci so značkou Louis Vouitton.

Museum für Komunikation
Ponúka mimoriadne atraktívne expozície, ktoré sú prierezom dejín komunikácie, určite stojí za návštevu.

Vo Frankfurte sa nachádza mnoho ďalších zaujímavých múzeí a galérií, počítajú sa na desitaky. Menej rušný breh rieky Mohan dokonca nesie pomenovanie Museumsufer – múzejný breh.

František Kvarda         Photos: František Kvarda, Michaela Mydlárová

www.frankfurt.de