Autentické príbehy, nadčasové témy

Gabriela Giotto – renesančná žena 21. storočia / INTERVIEW

0

Gabriela Giotto je umelecké meno mladej talentovanej návrhárky a zároveň názov jej novej dizajn značky, ktorá prichádza v týchto dňoch aj do slovenských obchodov. Prvá kolekcia čierno-bielych dizajnových tričiek, kávových pohárov/šálok, notesov či kozmetických zrkadielok s názvom „Woman to love“ predznamenáva, že tvorba Gabriely Giotto je určená ženám.

Originalita, jedinečnosť a krása majú ešte stále tú magickú moc získať si nás, hoci sme denne zaplavovaní reklamami, bilboardmi či obchodmi plnými nevkusného tovaru. Pamätám si moment, kedy som po prvýkrát uvidel vizualizácie tričiek od Gabiky. V tom okamihu som pocítil obrovské nutkanie okamžite niektoré vlastniť. Moja kamarátka návrhárka sa rozosmiala a jemne ma upozornila, že ide o dámske tričká. Ja som však trval na svojom, že sa mi natoľko páčia, že by som ich pokojne nosil, hoci sú určené najmä ženám. Tomu vravím sila účinku tvorby!

Gabika, alias Gabriela Giotto, je pre mňa typ renesančnej ženy 21. storočia. Je nesmierne všestranná a rozhľadená. Vždy som u nej obdivoval tvorivý potenciál a duchovný rozmer, ktorý bol neprehliadnuteľný (či skôr v jej prítomnosti som sa cítili akosi živší, skutočnejší viac prítomní).

Po piatich rokoch vo sfére médií a takmer desiatich rokoch v oblasti public relations a marketingu, kde si pôsobila pre rôzne nadnárodné spoločnosti ako hovorca, PR & marketing manažér, si sa rozhodla „počúvnuť svoj vnútorný hlas“ a vydať sa na umeleckú dráhu. Čo bolo tým spúšťacím mechanizmom?
V istej chvíli som pochopila, že sa nedá donekonečna ignorovať vlastné bytie a nasledovať iba pragmatické riešenia v živote. „Nič vám nebude trhať srdce na smrteľnej posteli viac, ako fakt, že ste si nesplnili svoje sny“. Tvorbou svojej vlastnej dizajn značky si plním svoj detský sen. Keď tvorím, zabúdam na čas a svet okolo seba. Je to istý spôsob meditácie, ktorý mi prináša veľkú radosť a spôsobuje, že zaspávam s úsmevom na perách. Hoci je moja prvá kolekcia čierno-biela, moje vízie hýria tými najsýtejšími farbami.

Aká filozofia sa ukrýva za tvojou tvorbou? Viem, že u teba všetko disponuje hlbším významom.
Chcem ľuďom pripomenúť krásu, ktorá je v každom z nás. Keď zazrieme niečo KRÁSNE, začneme spontánne vibrovať, akoby na vyššej frekvencii. Som presvedčená, že vieme rozpoznať krásu preto, že je súčasťou nášho vlastného vnútra. Len na ňu zabúdame. Veľmi túžim, aby si ženy častejšie uvedomovali aké sú krásne. Verím, že sa tak dokážeme ľahšie napojiť na svoj vlastný zdroj.

Viem, že sa venuješ aj maľbe obrazov. Viackrát boli vystavované nielen v Bratislave, ale aj v Prahe. Pokračuješ v maľovaní a výstavách?
Áno. Aktuálne sú moje obrazy vystavené v sídle spoločnosti Baumax v rámci ich kancelárskych priestorov a zasadačiek. Je to príjemný spôsob, ako môže vaša tvorba komunikovať s ľuďmi. Vždy som však túžila skrášliť rozmanité predmety dennej spotreby, aby som dokázala osloviť väčší počet ľudí, nielen minoritnú skupinu milovníkov umenia. To je jeden z dôvodov prečo som sa pustila do tvorby vlastnej dizajn značky.

Kde v Bratislave môžu ľudia nájsť Tvoju novú kolekciu?
Okrem online predaja na mojej webstránke www.gabrielagiotto.com je možné tričká a predmety kúpiť zatiaľ v piatich obchodíkoch v centre Bratislavy: Anastazia Vintage Boutique, George Butique, Lara, Samé pekné veci, Top Moda, Vishnu.

Aké sú tvoje najbližšie plány?
Už teraz húževnato pracujem na novej farebnej kolekcii. Potlač látok, tuniky, tričká, šatky, kabelky, pokračujem aj v tvorbe šperkov. Veľmi by som si  však želala, keby sa moje grafické návrhy šperkov pretavili do „reality“. Vlastnoručne vyrobenú bižutériu bežne nosím, ale teším sa na deň, keď si oblečiem svoj prvý vlastný šperk.

Peter Fritz                                                  Photos: Gabriela Giotto

www.gabrielagiotto.com