Autentické príbehy, nadčasové témy

Golf s príchuťou exotiky

0

Golf s príchuťou exotiky

Golf s príchuťou exotiky

Váš obľúbený golf môžete hrať doma na Slovensku, rovnako dobre však aj v niektorom zo štátov juhovýchodnej Afriky, či Ázie. Záleží od vás aké prostredie a terén preferujete. Ak by ste náhodou mali chuť vyskúšať si vzdialenú exotiku, mojím tipom sú Filipíny.

Zelenému športu sa na ostrovoch darí a to dokonca natoľko, že vo viacerých tamojších lokalitách pribudli nové ihriská. Krajina je celkovo očarujúca, cestovateľovi má čo ponúknuť. Majestátne hory, príťažlivé koralové útesy i pôsobivé ryžové terasy, to všetko môžete počas pobytu na Filipínach vidieť.

Golfu pravdepodobne najviac praje ostrov Cebu. Práve tam nájdete dve najvýznamnejšie 18 jamkové ihriská. Obe sú vizuálne atraktívne, posadené do nádhernej prírody. Hoci prvé z nich situované v areáli Alta Vista Golf & Country Clubu vzniklo pomerne nedávno, už sa stihlo zaradiť medzi najlepšie a najkvalitnejšie v krajine. Rozprestiera sa v horách a ponúka fantastický výhľad na miestny záliv a okolité ostrovy. Terén 6 100 yardového ihriska vyniká pomerne výraznou vlnitosťou a aj ferveje sú užšie ako zabehnutý štandard. Na druhej strane golfista je tak aspoň prinútený vyvinúť pri hre väčšiu sústredenosť a úsilie. Jeho jediným nepriateľom je silnejší vietor, ktorý v tamojších horách občas vanie.
Cesta do Alta Vista Golf & Country Clubu trvá z miestneho letiska pol hodinu. Teda za predpokladu, že sa prepravujete taxíkom. Hoci je klub súkromný, dokáže zabezpečiť špeciálne programy pre turistov. Služby v komplexe sú na úrovni, hráčom i prominentom sú k dispozícii reštaurácia, bary, lounge i detské ihrisko. V prípade, že by sa hostia chceli na chvíľu venovať iným športom, môžu navštíviť kryté zariadenia určené pre tenis, bowling, basketbal a squash.

Na ostrove Cebu sa nachádza aj ďalšie významné ihrisko, ktoré dokáže predsa len o čosi lepšie vystihnúť požiadavky menej zdatných golfistov. Je začlenené do komplexu Cebu Country Clubu a disponuje 18-timi jamkami. Napriek tomu, že nevyniká toľkými výzvami, ponúka niekoľko vizuálnych zvláštností. Dokonalou pastvou pre oči sú napríklad farebné kontrasty. Ihrisko disponuje sýtozelenými fervejmi, žltými piesočnými bunkrami a bielymi koralovými skalami. Pozoruhodná je aj jeho priestrannosť. Práve preto odborníci odporúčajú presúvať sa po ňom s golfovým vozíkom. Mimochodom ihrisko je vôbec najstarším na Filipínach, nakoľko bolo vybudované ešte v 20-tich rokoch minulého storočia. Bezozmeny však odvtedy neostalo, už niekoľkokrát sa pristúpilo k jeho vylepšeniam. Hráčskou lahôdkou je 4-párová jamka číslo 9, ktorá bola vyhlásená za druhú najkrajšiu na celých Filipínach.
V areáli Cebu Country Clubu nájdete okrem skvelého ihriska aj príjemný clubhouse, bazén, reštauráciu, moderné športové zariadenia (aj pre bedminton) i kaderníctvo.

Aby sme sa výlučne nevenovali len prehliadke top ihrísk ostrova Cebu, zavítame tentokrát na očarujúci Boracay. Hoci v rozprávkovom raji s bielymi plážami nie je toľko príležitostí pre praktizovanie golfu, predsa len jeden špičkový komplex tu nájdeme. Jeho súčasťou je hotel, reštaurácia, bazén a prirodzene 18 jamkové golfové ihrisko. Na jeho projektovaní sa podieľal okrem iného aj známy a skúsený Austrálčan Graham Marsh. Zvláštnosťou je, že prvých 9 jamiek je situovaných na rovine a úlohou golfistu je dávať si pozor na vodné prekážky. Ostatných 9 jamiek sa rozprestiera už vo vlnitejšom teréne. Tento úsek ihriska prezmenu disponuje fantastickými výhľadmi na nádherné okolité prostredie. Práve kvôli početným rozdielom máte pocit, akoby ste sa nenachádzali v jednom areáli, ale niekde úplne inde. A práve to bol zámer šikovných dizajnérov ihriska.

Skvele zahrať golf si môžete okrem Cebu a Boracay aj na ostrovoch Luzon, Davao a Mindanao. Aj keď je mnoho klubov súkromných, drvivá väčšina z nich poskytuje špeciálne turistické a hosťovské golfové programy.

Marcel Letko                                 Photos: Alta Vista Golf & Country Club, Cebu  Country Club

www.golfingphilippines.com/GOLFaltavista.shtml