Autentické príbehy, nadčasové témy

Golfový klub s vynikajúcim ratingom

0

Golfový klub s vynikajúcim ratingom

Ktorý golfový klub možno považovať za najlepší? Názory fanúšikov i odborníkov sa rôznia. Isté je, že pri hodnotení sa už tradične zohľadňuje niekoľko aspektov. Zaujať by malo v prvom rade prostredie, v ktorom sa klub nachádza, veľký dôraz sa kladie aj na náročnosť ihrísk. Príjemnými bonusmi môžu byť napríklad kvalitné, všestranné služby a taktiež vzrušujúca atmosféra. Mimoriadne dobré ratingy u milovníkov „zeleného športu“ dosahuje európsky klub The Royal County Down.

Skúsení odborníci označujú klub za najlepší mimo územia Spojených Štátov Amerických. Vzhľadom k obrovskej konkurencii to môžeme považovať za jednoznačne významnú poctu. Royal County Down sa nachádza v idylickom prostredí Newcastlu, síce malej, ale zato čarovnej dovolenkovej destinácie, rozprestierajúcej sa v úchvatnom severoírskom pohorí. Golfisti oceňujú, že s klubom susedí už na pohľad fascinujúci dundrumský záliv, z ktorého dolieha na dve miestne ihriská špľachot morských vĺn. Toto romantické miesto už vari ani nepotrebuje ďalší komentár, najlepšie je vybrať sa do Newcastlu osobne a obdivovať tamojšie krásy na vlastné oči.

Začiatky klubu The Royal County Down siahajú až do roku 1889. V tom čase sa starý pán Tom Morris rozhodol, že zainvestuje 4 000 guineí do dizajnu nového golfového ihriska. Keď si pomyslíme aké finančné čiastky sú potrebné na realizáciu projektov v súčasnosti, môžeme sa nad počinom pána Morrisa, mimochodom priekopníka profesionálneho golfu, len pousmiať. Po starom pánovi prevzala návrhársku štafetu dvojica Combe a Wardon, ale až pod dohľadom skúseného Harryho Colta sa ihrisko dostalo do takej podoby, aby bolo hodné významnejšieho obdivu a uznania.
Poklonu by sa však patrilo zložiť aj starému pánovi Morrisovi. Pre výstavbu klubu si totiž vybral naozaj fantastickú lokalitu. V súčasnosti sa hráči môžu venovať svojej vášni v prostredí pozoruhodných prírodných bunkrov, kúzelných pieskových dún a prirodzene zvlnených fervejov, vytvarovaných rukami nekonečného času. Výnimočnosť ihrísk podčiarkuje prítomnosť rozličných porastov ako ružovkastého vresu a krov zlatistej farby.

Klub Royal County Down ponúka hráčom dve kvalitné 18 jamkové ihriská.Väčšie z nich nazývané Championship Course meria 7 204 yardov a ponúka niekoľko výnimočných výziev. Štvrtej a deviatej jamke patrí čestné miesto v knižnej publikácii 500 najvýznamnejších golfových jamiek sveta, štvorparova „deviatka“ je zároveň najfotografovanejšou jamkou na svete. Zaujímavá je prirodzene kvôli vhľadu. Tee, teda odpalisko sa nachádza na vyvýšenom kopci a fervej leží 80 stôp pod ním. Väčšina golfistov označuje priestor v oblasti slávnej „deviatky“ za úžasný. Problémom pre nich býva akurát vietor, ktorý často mení smer.

Mnoho fanúšikov „zeleného športu“ vyhlasuje, že klub Royal County Down disponuje najlepším ihriskom, na akom kedy hrali. „Gríny boli fantastické, ferveje rýchle a nálada v Clubhouse priateľská,“ – práve tieto slová zaznievali z úst spokojných návštevníkov najčastejšie. Kladné odozvy však prichádzali nielen od Európanov, či miestnych, ale aj od vášnivých golfistov z Austrálie. Ich mrzelo snáď iba to, že súčasní architekti sa nenechávajú inšpirovať pri dizajnovaní moderných ihrísk práve takými úžasnými klasikami ako je Championship Course v Royal County Down.
Severoírsky golfový klub je celkovo fantastický. Má vlastný, osobitý šarm a ponúka niekoľko jamiek, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda. Väčšina hráčov hovorí, že prežila na miestnych ihriskách magický deň, obzvlášť počas jedného zo zimných mesiacov, kedy nie je v oblasti Newcastlu príliš vlhko a daždivo.

Klub taktiež ponúka fantastickú organizáciu. Hráčom s rezerváciami zabezpečuje v priebehu dňa občerstvenie, poriada príjemné večerné posedenia a v čase príchodu hosťa aj úvodné „rozhovory o golfe“. Počas nich sa návštevník dozvie, čo môže na oboch ihriskách očakávať. 10 minutovú prezentáciu už tradične sa konajúcu v Murlough Room, vedie skúsený golfový profesionál.
Ubytovanie v oblasti taktiež spĺňa kritériá vysokej úrovne. V blízkosti klubu sa nachádzajú vynikajúce francúzske reštaurácie (v rámci komplexu Slieve Donard Resort & Spa) i príjemný hotel (The Burrendale Hotel and Country Club).

Po kvalitnej hre na ihrisku si môže golfista dopriať osviežujúci drink, napríklad v bare Murlough, ponúkajúcom fantastické pohľady na gríny v priestore osemnástej jamky a na odpalisko pri „desiatke“. Okrem nápojov sú mu prirodzene k dispozícii drobné chuťovky ako napríklad sladké, či slané maškrty, ale aj čerstvo pripravované pokrmy štandardných porcií.  

Royal County Down, ktorý sa môže na základe výsledkov nedávnej ankety tešiť z titulu „klub s najkrajšou scenériou“ hosťoval v minulosti niekoľko turnajov mužov i žien. Stal sa poriadateľom Curtis Cupu (rok 1968), Walker Cupu (rok 2007), Majstrovstiev golfových amatérov (1970), Šampionátu Senior British Open (rok 2000) a rôznych ďalších podujatí.

Marcel Letko                                                            Photos: ISIFA

www.royalcountydown.org