Autentické príbehy, nadčasové témy

Henri Blin a jeho čarovné bublinky

0

V krajine galského kohúta nie je o bublinky núdza a vybrať si spomedzi rôznych producentov toho pravého môže byť veľmi náročné. Keď začnete hľadať v rôznych príručkách, tak zistíte, že sa v bublinkách začnete postupne strácať. V mnohých prípadoch pomôže náhoda, inokedy odporúčanie. Šampanské od Henriho Blina predstavuje netradičné riešenie, ako zaujať milovníkov tohto božského moku.

Spoločnosť Champagne Blin&Co si uvedomuje, že úspech sa neskrýva len za kvalitným produktom, ale aj za skvelými službami. Aj preto návštevník, ktorý sa rozhodne navštíviť pivnice vinárstva, nájde ponuku špeciálnych degustácií, alebo recepciu, a vôbec nezáleží či príde sám, s rodinou, alebo skupinou priateľov. Vo Vincelles, kde Blin&CO sídli, nájde výbornú atmosféru  a nadšenie milovníkov šampanského, dozvie sa zaujímavosti či tajomstvá, ktoré sa ukrýva v bublinkách. Návšteva vinárstva v nádhernom regióne Champagne sa môže stať nezabudnuteľnou udalosťou vo vašom živote.


Vývoj

Ako sa vyvíjali osudy vinárstva Blin&Co?
V roku 1947 Henri Blin, renomovaný producent šampanského, pochádzajúci zo starej rodiny pestovateľov hrozna a vinárov, povzbudený komerčným úspechom, sa rozhodol spojiť s 28 podnikateľmi v oblasti vinárstva, ktorí pracovali na 16 hektároch viníc, a ďalej tak rozvíjať svoju značku a inovatívne myšlienky. Tak sa stalo Champagne Blin & CO sa stalo súčasťou  vinárskeho družstva. Táto myšlienka je v mnohých prípadoch aktuálna aj dnes, keď sa menší vinári spájajú do družstiev, aby dokázali konkurovať silnejším výrobcom.

Dnes, takmer o 60 rokov neskôr, sa môže pochváliť viac než sto členmi (pestovateľmi hrozna), s vinicami o rozlohe viaž než 110 hektárov, ktoré sú situované  hlavne v Marne Valley, kolíske Pinotu Meunier.

Dom Blin & CO pestuje na takejto zaujímavej ploche tri odrody, ktoré sa najlepšie hodia pre šampanské – Meunier (80%), Chardonnay (10 %) a Pinot Noir ( 10 %). Počas roka dozrieva vo viniciach hrozno, ktoré miluje slnko a prácu pestovateľov. Tí sa venujú každému strapcu hrozna s vášňou a starostlivosťou, ktoré dominujú aj počas obdobia zberu, samotného procesu výroby, prvej fermentácie, či konečného miešania. Každý úkon dodáva šampanského Blin & CO príjemný charakter.


Šampanské

Rôzne druhy šampanského Blin & CO dokážu uspokojiť každého milovníka bubliniek. Ponúkam vám krátku prehliadku portfóliom tohto francúzskeho producenta.

Brut Resérve
Blend
80% Pinot Noir & Meunier
20% Chardonnay
Charakterizuje ho ovocná chuť vín vybratých z najlepších sudov, ktorá mu dodáva elegantný charakter. Uhladené a lákavé od prvého kontaktu s vašimi perami.

Brut Vintage
Blend
50% Pinot Noir
50% Chardonnay
Legenda s výraznou vyrovnanou ovocnou chuťou, ktorá dozrieva viac ako šesť rokov v tmavom pokoji pivnice, čím získava zrelosť a komplex vôní. Vhodné na významné oslavy.

Brut Tradition
Blend
80% Pinot Meunier
20% Chardonnay
Dozrieva tri roky v pivniciach a odzrkadľujú slnečné dni Marne Valley, kombinované s šarmom a eleganciou, ktoré dopĺňa plnosť a ovocný podtón.

Brut Chardonnay
Blend
100% Chardonnay
Predstavuje výsledok exkluzívneho miešania odrody Chardonnay z rôznych rokov (najmenej tri zbery). Jagavý mok s výraznou ovocnou arómou je perfektným vyjadrením sviežosti a delikátnosti.
Je ideálny ako aperitív.

Brut Rosé
Blend
80% Pinot Meunier
20 % Vincelles Rouge
Hra s farbou v ponuke Blin&CO . Toto plné víno je výsledkom úspešného sobášu Brut Tradition a červeného vína z Coteaux de Vincelles. Chrakterizuje ho výnimočná vôňa so sviežou príchuťou červeného ovocia – ako sú jahody, maliny, černice a čierne ríbezle. Brut Rosé je kráľom letných aperitívov.

Dom Blin&CO pripravuje šampanské so zreteľom na tradície a jeho tradičnú metódu výroby v kombinácii s modernými technológiami. O tom svedčí aj vybavenie vinárstva a, samozrejme, dokonalý výsledok priam „umeleckých“ snáh vinárom z Champagne Blin&CO.

Peter Fritz    Photos: Blin&CO Press

www.champagne-blin.com