Autentické príbehy, nadčasové témy

Hľadáte netradičnú exotiku? Vyberte sa na Americké Panenské ostrovy

0
Hľadáte netradičnú exotiku? Vyberte sa na Americké Panenské ostrovy

Ak máte pocit, že ste presýtení množstvom chronicky známych exotických destinácií, skúste niečo nové. Americké Panenské ostrovy vás prekvapia atmosférou a krásnou prírodou. Tak prečo nie?

U.S. Virgin Islands (USVI) alebo Americké Panenské ostrovy sú teritóriom Spojených štátov amerických s rozlohou 346 štvorcových kilometrov, na ktorom žije 112 tisíc obyvateľov. Toto súostrovie sa skladá zo siedmych väčších a niekoľko menších ostrovčekov, z ktorých najznámejšie sú St. John (najzelenší), St. Thomas (najkomerčnejší) a St. Croix (historicky najautentickejší, ktorý Krištof Kolumbus po vylodení v roku 1493 pomenoval Holly Cross).

Steve Simonsen copyright 2008

. Thomas, na ktorý som priletela, má síce rozlohu 83 kilometrov štvorcových, ale nájdete tu miesta, ktoré sú podobné mnohým atrakciám z rôznych častí sveta. Tyrkysové lagúny ako na Maledivách, tropické ovocie ako v Thajsku, poloprázdne pláže ako na Bora Bora, kvitnúce bugenvílie ako v Izraeli, čerstvé kokosové mlieko ako na Kube, architektúru mestečiek ako v Dánsku, zakotvené jachty v zálivoch ako v Chorvátsku. Stretnete tu rastafariánov ako na Jamajke, budete počúvať africké rytmy ako na rovníku a na pláži vám bude robiť spoločnosť leguán ako na Galapágoch. Privítajú vás ako na Havaji, len s tým rozdielom, že namiesto náhrdelníka z orchideí si pochutíte na miestnom nápoji Rum Punch.

Pre St. Thomas som sa rozhodla hlavne pre pláž Magen’s Bay z knihy „1000 places to see before you die“ (Tisíc miest, ktoré by ste mali vidieť pred tým, ako zomriete). Podľa dostupnej literatúry ide o jednu z troch najkrajších pláží na svete vďaka nevšednému tvaru srdca, blankytnej vode, nádherne jemnému bielemu piesku, skoro míľovému palmovému arborétu, kokosovému háju alebo prírodnému chodníku rôznych ekosystémov s drevenou vyhliadkou na sledovanie vtáctva. A všetka táto, iba ťažko výstižne opísateľná nádhera, je tu za vstupné 5 USD /deti do 12 rokov zdarma/.

Steve Simonsen copyright 2008

Možno si poviete, že aj najsvetovejšia pláž sa môže časom zunovať. Mňa skôr zmohla zvedavosť ako nuda a tak som sa vybrala na malý prieskum, o ktorý sa s vami rada podelím: St. Thomas je bohatý na vskutku nedotknuté pláže a hoci sú si všetky podobné, každá je svojím spôsobom jedinečná. Ak chcete kŕmiť rybky bez toho, aby ste museli šnorchlovať, vyberte sa na Coki Beach. Dajte si však pozor, drobné pásikmi sfarbené rybičky môžu byť nenásytné a pomýliť si vás s pečivom. Nemusíte sa však báť. Neublížia vám. Skôr vás obdaria príjemne šteklivým, čisto prírodným peelingom zdarma. Na Cinnamone nafotíte skalné zákutia a na Maho sa pohľadom zo snehobieleho piesku pokocháte na modeloch rodinných jácht plávajúcich v krištáľovo čírej vode. Surfistom sa určite bude najviac páčiť na pláži Sapphire. Ak chcete spojiť príjemné s poučným, odporúčam Trunk Bay na St. John (apropo už v raz spomínanej knihe „1000 places to see before you die“ je uvádzaný ako najlepší na šnorchlovanie.). „Underwater Trail“, teda podvodný chodníček, vás naučí nielen to, ako sa volajú a ako žijú morské ryby, ale aj čím sa živia a kedy sa vrátia k útesu. Keď dodržíte časový harmonogram uvedený v miestnom sprievodcovi, zaručene ich budete môcť pozorovať celé spektrum.

V prípade, že ste náročnejší cestovateľ, ktorý sa nevydrží nečinne slniť 14 dní, nebojte sa. Každý si tu príde na svoje. St. Thomas totiž ponúka bohatú paletu aktivít a atrakcií.
Milovníci histórie si tu môžu nafotiť impozantnú kamennú vežu z roku 1665 – Bluebeard’s Castle či Fort Christian. V súčasnosti je sídlom múzea Panenských ostrovov, no od čias svojho vzniku (okolo roku1670) táto pevnosť slúžila ako guvernérska rezidencia, kostol, ale aj väzenie. Dávnejšiu históriu objavíte v turistickom informačnom centre parčíka Emancipation, kde sa 3. 7. 1848 verejne čítalo vyhlásenie zrušenia otroctva. Keď už spomíname otrokov, na konci hlavnej ulice (Main Street) nájdete trh, kde sa s nimi vo veľkej miere obchodovalo. Dnes sa tu stoly prehýbajú pod oblečením, suvenírmi, čerstvými morskými plodmi, ovocím i zeleninou.
Odporúčam aj návštevu židovskej synagógy postavenej v roku 1833. Okrem toho, že je najstaršou bez prestávky otvorenou synagógou pod americkou vlajkou, je tiež druhou najstaršou v západnej hemisfére, ktorá 163 rokov úspešne odoláva tropickému počasiu.

Ste nevyliečiteľný športovec a nechcete počas dovolenky vyjsť z cviku? Vyberte si, napríklad, plavbu kajakom cez mangrovníkové bažiny v sprievode vodných korytnačiek, bowling, golf na Mahogany Run Golf Course, tenis, ekologické túry (na ostrove je 20 turistických trás), potápanie, plachtenie, šnorchlovanie, surfovanie, výlety na katamaránoch a plachetniciach.
Ku každej dovolenke neodmysliteľne patria nákupy a ochutnávka miestnych špecialít. Najviac ich nájdete v drobných uličkách, takzvaných Gades, v malebnom mestečku a hlavnom meste USVI – Charlotte Amalie. V útulných farebných obchodíkoch s drevenými okenicami máte na výber krištáľ, šperky, hodinky, parfumy, textil, tabak, alkohol či drahé kamene za rozprávkové ceny. Ste totiž na karibskom ostrove a všetky nákupy na osobu do sumy 1 200 amerických dolárov na každých 30 dní pobytu sú Duty Free.

rečité kaviarničky vás pohostia voňavou kávou, ale aj sladkými kokteilmi z miestneho Cruzan rumu a pre deti sladkosťou Fudge. Ak by vám ponuka nápojov z rumu, ako Rum Punch, Cuba Libre či Banana Daiquiri nestačili, aj Fudge má rumový variant. Mimochodom banánové Daiquiri chutí skvelo, napríklad, na Mountain Top, kde lahodný pôžitok umocňuje krásny výhľad na okolité mini ostrovčeky vyčnievajúce z trblietajúcej sa hladiny mora.
Potrebujete zabaviť svoje ratolesti? Vezmite ich na hodinu do hĺbky 150 stôp v ponorke. Navštívte Coral World, komplex podvodnej rozhľadne a akvárií. Ešte tu je farma motýľov a botanické záhrady. Pri troche šťastia stretnete väčšinu z viac ako 30 druhov tropických vtákov hniezdiacich na ostrove (napr. aj drobunkých kolibríkov), ale aj leguánov, jašteričky, korytnačky, divé somáriky a mnohé iné zvieratá.

V prípade, že neviete čo s načatým večerom, nasadnite na lanovku z Paradise Point v Charlotte Amalie a pozorujte do morských vĺn klesajúce slnko.

Popri všetkom nezabúdajte na ochranu pre slnkom – napriek tomu, že konštantné vetry vás pomáhajú udržiavať v pohode, je veľmi dôležité chrániť sa pred intenzívnym karibským slnkom. Nezabudnite používať opaľovací krém, noste klobúk a slnečné okuliare na ochranu hlavy, pokožky a očí.
Motoristi – jazdí sa po ľavej strane ulice! Vodiči a cestujúci na predných sedadlách musia vždy nosiť bezpečnostné pásy (pokuta od USD 75 – USD 300). Zákon USVI (ako na Slovensku) zakazuje používanie mobilných telefónov bez slúchadla počas jazdy (pokuta od USD100 – USD 300).

Lucia Mašková
Foto: Gary Felton / U.S. Virgin Islands Department of Tourism