Autentické príbehy, nadčasové témy

Hľadáte netradičnú zašiváreň? Našli sme ju v kopcoch na Vysočine

- Reklama -

Bez signálu, bez wifi, na samote. Domček na kolieskach, kde si hostia môžu dosýta vychutnať nočnú oblohu. Nie je tu žiaden svetelný smog a ani ruch. Je tu len okolitá príroda, lesy a lúky. A vy…

Netradičný objekt na Vysočine, v dedinke Sulkovec, je položený na mieste, kde líšky dávajú dobrú noc. Svoj domov tu má len na nejaký čas a aktuálne poskytuje ubytovanie pre štyroch noclažníkov, ktorí hľadajú glampingové tipy v susednom Česku. Majitelia majú zmysel pre kreativitu, to sa musí uznať. Tomuto ubytovaniu vymysleli vtipný názov Zašívárna Polom a keď sa na toto miesto pozeráme, tak je to tá nakrajšia zašívareň na svete.

Miesto na lásku, relax a šálku kávy

Romantika pod jasnými hviezdami? Určite. A rovnako aj výhľady do krajiny. K dokonalému prebudeniu patrí ranná šálka horúcej kávy, ktorú si tu hostia vychutnávajú nerušene, pomaly a bez zbytočných stresov z toho, čo v ten deň musia stihnúť…

A aj keď je interiér pomerne malý, poskytuje naozaj všetko. Horné “poschodie” – aj keď v skutočnosti to nie je poschodie, ale vyvýšené miesto – poskytuje spanie pre dvoch. Tento spací kút je jedinečný aj tým, že priamo nad hlavami budete môcť sledovať nočnú oblohu a to vďaka dvom oknám.

Drevostavba na kolieskach, nádherný dizajn, útulný interiér a maličkosti. To všetko robia toto miesto jedinečným. Rovnako ako takéto chutné šálky čaju…

Dôraz na šetrenie energiou

Pýtate sa, ako môže byť toto miesto sebestačné a ako funguje? Zašívárna funguje na princípe offgrid. To znamena, že nie je pripojená na žiadnu verejnú sieť. A preto majitelia svojich hostí upozorňujú aj na šetrenie elektrickou energiou, s ktorou treba hospodáriť ekonomicky. Na malú chladničku, svetlo a nejaký ten mobil to však s prehľadom vystačí.

MObilná drevostavba (tiny house) má výhodu v tom, že kedykoľvek si ju majitelia môžu premiestniť niekam inam.

Pre vodu si hostia môžu dôjsť k neďalekej studničke. No a klasické WC tu síce nie je, ale to nevadí, pretože na glamping postačí aj suchá toaleta. Ale práve tieto veci ku kempovaniu patria.

Celý projekt dali dohromady od samotných papierov až po realizáciu architekti z 3petrici studio.

A ak sa vám bude chcieť objavovať okolie, môžete. Vyberte sa na turistiku, vyhliadku Horymírka, zrúcaninu hradu Dalečín, ľadovú stenu Via Ferrata, Vítochovský kostolík, pozrieť si môžete aj Ľudovú architektúru Nyklovice a mnohé ďalšie zaujímavosti.

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places/Jiří Hloušek

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -