Autentické príbehy, nadčasové témy

Hodinár milujúci komplikované technické výzvy

0

Majster, ktorý si dokáže poradiť s nejednou komplikáciou. Aj tak poznajú skúseného Francka Mullera jeho kolegovia „zo sveta času.“ Každá technická výzva je pre neho potešením a každé slovko uznania príjemnou rajskou melódiou. Svojou prácou ohuruje vášnivých hodinárskych zberateľov i celebrity dychtivo túžiace po niečom špeciálnom. Úspešný hudobník Sir Elton John alebo herecké hviezdy Demi Moore a Robin Williams už kúzlu značky Muller podľahli. Kto ich bude nasledovať?

Kombinácia moderného štýlu a klasiky

Švajčiarsky hodinár je vo svete známy ako neuveriteľne zručný majster s dokonalým technickým cítením. Jeho luxusné, vizuálne neobyčajné výrobky sú za každých okolností perfektne vybalansované, a to nielen po stránkach estetiky, ale aj funkčnosti. Kvalita, nevšednosť i inovácia sú jednoznačne charakteristikami, vďaka ktorým sa dnes už 52-ročný Švajčiar dokázal nezmazateľne zapísať do pomyselnej hodinárskej kroniky. Jemné výrobky nesúce označenie Franck Muller sú zväčša príjemnou zmesou moderného štýlu a nestarnúcej klasiky. Kombinujú prvky typické pre americké hodinky pochádzajúce z tridsiatich rokov minulého storočia s prvkami tradičnej švajčiarskej výroby.

Silný konkurent značiek Patek Philippe a Vacheron Constantin

Predtým než sa Muller stal úspešným a slávnym, musel prejaviť chuť do učenia. Vedomosti ani zručnosti sa totiž nedali získať okamžite a bolo potrebné venovať sa štúdiu. Franck navštevoval školu pre hodinárov a neskôr v roku 1980 dokonca promoval v Ženeve. Krátko na to sa začal zaoberať opravou kvalitných vreckových hodiniek, až sa mu za nejaký čas dostali do rúk majstrovské kúsky z kolekcie prestížnej luxusnej značky Patek Philippe. Mullerova klientela sa následne rozrástla a jej väčšiu časť tvorili bohatí a vplyvní súkromníci alebo múzea. Hodinky, ktorým musel opätovne vdýchnuť život boli častokrát komplikované a po technickej stránke náročne, no Franck si dokázal poradiť. Jemná a náročná práca s rozmanitými mechanizmami si ho natoľko získala, až začal premýšľať o otvorení vlastnej predajne. Dovtedy pracoval pre nezávislého hodinára Svenda Andersena. Samostatné podnikanie sa ukázalo ako správna a rozumná voľba. V roku 1984 sa Muller stal dizajnérom, keď navrhol náramkové hodinky s mechanizmom Tourbillon. Bolo to majstrovské dielo, veľmi prepracované a precízne, také aké mohlo vyjsť nanajvýš z konkurenčnej dielne zvučných značiek Patek Philippe alebo Vacheron Constantin. Predsa len však šlo o prácu Francka Mullera.

V roku 1991 Švajčiar definitívne prezentoval vlastný dizajnérsky dom a jeho komplikované výrobky sa stali obdivované v Európe i v Spojených Štátoch Amerických. Spoločnosť v súčasnosti produkuje limitované množstvo hodiniek pre súkromnú klientelu, pričom jednotlivé kolekcie sa odlišujú dizajnom a cenami. Franck Muller vie ako zaujať oko potenciálneho zákazníka a aj preto tvorí originálne, exkluzívne a nezvyčajné kúsky, ktorými sa odlišuje od konkurencie. Jeho továreň sa nachádza v príjemnom prostredí obkolesenom vinicami, kopcami a Ženevským jazerom.


Rozmanité kolekcie

Franck Muller sa snaží každoročne prezentovať minimálne jednu špeciálnu líniu hodiniek. Mala by mať isté charakteristiky, ktoré doposiaľ neboli oficiálne predstavené. Cieľom je, aby produkty boli nové, svieže a originálne. Medzi najznámejšie kolekcie z dielne švajčiarskeho dizajnéra patria Chronograph, Color Dreams, Tourbillon alebo Conquistador. Mystery a Double Mystery patria k novším líniám a sú k dispozícii v rozmanitých farebných prevedeniach, modrom, čiernom a bielom, hnedom a sivom. Retiazku zdobia diamanty a mechanizmus hodiniek je patentovaný Franckom Mullerom. Kolekcia Revolution 2 bola prezmenu prvou svojho druhu vo svete, ktorá disponovala vertikálnou aj horizontálnou technológiou Tourbillon.

Marcel Letko                                             Photos: Press

www.franckmuller.ch
www.franckmullerusa.com