Autentické príbehy, nadčasové témy

Hodnota ukrytá v rokoch

0

Hodnota ukrytá v rokoch

Súčasné obchody s nábytkom a dekoráciami sú zaplnené moderným, minimalistickým až futuristickým štýlom, ktorý udáva prísny tón dnešnému interiérovému dizajnu. Moderné kúsky však stále zvádzajú boj so starožitnosťami, ktoré nielenže získavajú rokmi na svojej hodnote, ale dodávajú domovu nezameniteľný nádych, ktorý vracia do časov dávno minulých. O tom, že starožitnosti sú cenným skvostom, je presvedčený aj Jozef Krška, renomovaný obchodník so starožitnosťami, ktorý im zasvätil svoj život už od útleho detstva. Vo svojom obchode so starožitnosťami s poetickým názvom Rozmarín ukrýva historické skvosty.

Keď vstúpite do kráľovstva Jozefa Kršku, pocítite závan nostalgie. Najskôr sa budete snažiť presviedčať samých seba, že sa nachádzate v múzeu s originálnymi exponátmi, potom však precitnete a začnete vnímať skutočnosť, ktorá vám našepkáva, že všetky predmety, ktoré pohládzajú váš zrak, si môžete kúpiť.
Postav dom, zasaď strom, a ja dodávam – a kúp si vzácne veci doň“, to je slogan Jozefa Kršku. Ako vraví, starožitné originály nikdy nemôžu stratiť na svojej hodnote, a práve to im, dodáva nesmiernu vzácnosť. Už len samotný dotyk so starožitnosťami vyvoláva zvláštne spojenie s ich príbehom. Majú vlastnú dušu, ktorá pohltí aj váš príbeh a uchová ho pre ďalšie generácie.

Umenie nie je ukryté v kópiách, ale v origináloch. Pán Jozef Krška odporúča investíciu výhradne len do originálu, ktorého hodnota sa rokmi bude iba zvyšovať. „Originál predstavuje spojenie majstrovho umu i jeho srdca, ktoré vložil do výroby konkrétneho umeleckého skvostu. Vyžaruje silu stáročí. Pritom by som nesúhlasil s tvrdením, že starožitnosť nemá miesto v trendovo zariadenom interiéri. Práve naopak, keď ju umiestnite do moderne ladeného priestoru, bude tam priam kvitnúť.“ Aj to je dôkaz, že kombináciou starožitného s novým sa nedá nič pokaziť.
V Amerike alebo Paríži je to celkom bežné. Nikto sa tam nechváli najmodernejšou sedačkou, lebo tú môže mať každý, ale skôr upriami pozornosť na krásne starožitné kreslo, obraz, vec zo striebra, porcelán a podobne„, dodáva Jozef Krška.

Starožitnosti zdedené po starých rodičoch, ktoré ukryli kamsi na povalu, pán Krška neodporúča vyhadzovať. „Každá vec má svoju nostalgickú hodnotu. A ako som už spomínal, najlepšiu investíciu na svete predstavujú práve starožitnosti. Vzácne veci robia bohatého človeka skutočne bohatým.“

Ako sám Jozef Krška hovorí, každú korunu, ktorú zarobil počas 45 rokov, investoval do kúpy starožitností. Čakal roky, kým vyrastú jeho deti a vyberú si svoje obľúbené kusy do svojich domovov. S predajom začal až po tom. V jeho obchode tak nájdete len vzácne veci, pri ktorých máte záruku, že sa jedná o originál. Tak prečo si nespríjemniť život a nekúpiť si nejakú starožitnosť. V predajni so starožitnosťami Rozmarín v hoteli Carlton nájdete kus nostalgie, príjemný personál a cennú radu odborníka.

Rebecca Šafariková, Peter Fritz                                           Photos: NIPOS, Peter Fritz

www.rozmarin.sk