Autentické príbehy, nadčasové témy

Hong Kong Jockey Club: Kone a omnoho viac

0

Klasická elegancia, jemná noblesa a štipka adrenalínu. To je jazda na ušľachtilých, mohutných a hrdých zvieratách – koňoch. Obľúbenou voľnočasovou činnosťou smotánky, ale i mnohých bežných ľudí je už stáročia.

Vzrušenie na konskom sedle milovala Sissi, nepohrdne ním ani Madonna. Hong Kong Jockey Club dáva tomuto športu nový rozmer. Nazvať zápolenia na jeho dráhach „dostihmi“, by bolo pravdepodobne povrchné.

Hong Kong Jockey Club je jednou z najväčších jazdeckých organizácií celého sveta. Profesionálna jazda na koni je v Hong Kongu najpopulárnejším „diváckym“ športom. Klub je na území Hong Kongu jediným oficiálnym prevádzkovateľom jázd na koňoch. Okrem toho do jeho portfólia patrí aj lotéria Mark Six a pod ochrannou rukou vlády ponúka tiež uzatávaranie stávok na futbalové zápasy, ktoré sa konajú mimo územia Hong Kongu.

V Hong Kongu sa točia veľké peniaze, o tom hádam nikto nepochybuje. Informácia, že práve Hong Kong Jockey Club je najväcším samostatným platcom daní v provincii, však mnohých zaskočí. Vo finančnom roku 2006/2007 zaplatil tento klub 8,2 percenta zo všetkých daní, ktoré sa v Hong Kongu vybrali. Pre zaujímavosť, išlo o sumu vo výške 12,64 miliardy hongkongských dolárov.

Poviete si, dobrý biznis. Ale pozor, prichádza dalšia pozoruhodná informácia: Klub funguje ako nezisková organizácia a svoj zisk odovzdáva na charitatívne účely. Prínosom pre miestnu ekonomiku jednoznačne je aj fakt, že Hong Kong Racing Club je jedným z najväcších zamestnávateťov v Hong Kongu; na plný úväzok v ňom pracuje 4 600 ludí, okrem toho má 20 300 zamestnancov na čiastočný úväzok.

Víziou klubu je, aby sa stal svetovým lídrom v oblasti prevádzkovania jazdeckého športu, zábavy, iných športov a významnou charitatívnou organizáciou. To, že sa mu svoju víziu darí premienať na realitu, dokazuje okrem iného aj skutočnost, že počas tohtoročnej olymiády sa v jazdeckom športe bude závodiť práve na jeho pôde.

Hong Kong Racing Club vznikol už v roku 1841 a odvtedy, vynímajúc druhú svetovú vojnu, fungje v podstate nepretržite. Z amatérskeho združenia sa na oficiálnu organizáciu pretransformoval v roku 1971. Priaznici elegantnej jazdy na rovnako elegantných zvieratách oceňujú aj jazdecké múzeum, ktoré je súčasťou klubu.

Pýchou HKJC sú dva dokonalé dostihové stánky – Sha Tin a Happy Valley.

Sha Tin možno nazvať dostihovým areálom superlatívov. Je domovom najväčších dostihov sveta, môže sa pochváliť krytým kruhom víťazov a najväčšou obrazovkou na svete. Konajú sa tu dostihy – Hong Kong Derby, medzinárodné dostihy Cathay Pacific Hong Kong, Audemars Piquet QE II Cup.

Happy Valley zas ponúka vzrušujúce nočné divadlo v objatí majestátnej výšky okolitých mrakodrapov. Je natoľko populárny, že počas dostihov musí polícia meniť smer dopravy v tejto časti Hong Kongu, aby dokázala usmerniť dav náhliaci sa na dostihy. Prominentní návštevníci môžu sledovať dianie počas dostihov zo súkromných boxov, ktoré poskytujú úžasný výhľad na dráhu, ale tiež umožňujú vychutnávať si elektrizujúcu atmosféru v dokonalom súkromí.

František Kvarda     Photos: HKJC/ Press

www.hkjc.com/english