Autentické príbehy, nadčasové témy

Hviezdy opäť žiaria v Cannes

0

Najväčšie hviezdy filmového plátna z celého sveta opäť žiaria – spoločne na filmovom festivale v Cannes. Jeho 62. ročník sa začal v stredu večer; otváracím filmom bola netradičná, trojrozmerná animovaná snímka Up! z produkcie štúdií Pixar.

Osobnosti zo sveta filmu sledovali animovaný film režiséra Petea Doctera so špeciálnymi okuliarmi „na nose“, aby si mohli vychutnať špeciálny 3-D dojem z filmu. Up! bol vôbec prvou animovanou snímkou v histórii, ktorá festival v Cannes otvárala. O Zlatú palmu bude tento rok bojovať 20 filmov z celého sveta. Bohužiaľ, porota v Cannes nebude hodnotiť ani jeden počin slovenských či českých filmárov.

Festival v Cannes je filmovou udalosťou roka a nenechajú si ho ujsť mnohé megahviezdy filmového priemyslu. Po červenom koberci sa prešli okrem iných aj Brad Pitt či Penélope Cruz. Popri filmovom umení je táto udalosť tradične aj prehliadkou nádherných a honosných šiat – predovšetkým pokiaľ ide o dámsku časť účastníkov. Tá považuje predvedenie toho najlepšieho zo súčasnej módy priam za svoju povinnosť. Modely od svetových návrhárov teda na otvorení festivalu nechýbali. Predsedníčka poroty, francúzska herečka Isabelle Huppertová, stavila na haute couture šaty od Armani Privé.

O priazeň 9-člennej poroty vedenej Huppertovou, sa budú uchádzať tak diela notoricky známych režisérov – Pedra Almodóvara či Quentina Tarantina, ako aj menej známych tvorcov, akými sú Isabel Coixová alebo Alain Resnais. Šéfka poroty hneď na začiatku festivalu upozornila, že výber víťazných filmov bude prísny.  „Diplomacia nie je slovo, ktoré by som označila za inšpirujúce pri rozhodovaní,“ citoval herečku denník The Guardian. „Nie sme na ministerstve zahraničných vecí, ale na filmovom festivale. Môže dôjsť ku konfliktu a rozdielnym názorom. Je to chemická reakcia – veci, ktoré sa udejú, nemožno predpovedať,“ dodala s úsmevom Huppertová.

Prehliadka toho najlepšieho zo strieborného plátna sa skončí 24. mája.

František Kvarda                Photos: ISIFA

www.festival-cannes.fr